E-ticaret artık pek çok firma ve kişi tarafından tercih edilen, hatta ana iş olarak görülen bir ticaret ağı haline geldi. Öyle ki pek çok satış yöntemi de bu süreçte ortaya çıktı. Bu yöntemlerden en çok tutulanı hiç kuşkusuz Dropshipping, yani halk arasındaki deyimiyle Stoksuz Satış.

Dropshipping Konusunu Biraz Daha Açalım

Dropshipping herhangi bir ana mal olmadan satış yapma yöntemidir diyebiliriz. Stoğunuz ya da deponuz olmadan yapabileceğiniz bu e-ticaret yönteminde sipariş gelmediği sürece ürünü tedarik etmez veya elinizde bulundurmazsınız.

Nasıl Dropship Çalışılır?

Aslında çalışma yöntemini üst kısımda bulunan görsel ile anlattım ancak yazılı olarak tekrarlamakta fayda var.

A Tipi Örnek;

  1. Satmak istediğiniz ürünleri kendi e-ticaret sitenize ya da farklı bir platforma XML ya da manuel olarak girersiniz.
  2. Müşterileriniz bu platforma gelip ürünlerinizden beğendiklerini sepetine atar ve size ödemesini yapar.
  3. Aldığınız bu ödeme ile siz de tedarikçi firmaya siparişi geçer ve gerekli ödemeyi yaparsınız.
  4. Tedarikçi firma ile olan anlaşmanıza bağlı olarak, ilgili firma ürünü size ya da müşterinize postalar.

B Tipi Örnek;

  1. Satmak istediğiniz ürünleri kendi e-ticaret sitenize ya da farklı bir platforma girersiniz.
  2. Müşterileriniz bu platforma gelip ürünlerinizden beğendiklerini sepetine atar ve size ödemesini yapar.
  3. Siz de ürünü tedarik edip müşterinize kargolarsınız.

Kimler İçin Uygundur?

İnternet üzerinden satış yapmak isteyen herkes için uygun bir yöntemdir.

  1. Bir mağazanız olabilir ancak mağazanızda yer olmadığı ya da mağaza kategorinize uygun görmediğiniz için satamadığınız ürünleri internet üzerinden satmak için kullanabilirsiniz.
  2. Kişisel olarak tedarikçi firma ile çalışarak ek kazanç sağlamak amacıyla kullanabilirsiniz. Yurtdışından ufak tefek ürünler getirerek, küçük çaplı işlemler yapabilirsiniz ancak gümrük koşullarını iyi araştırmanızı öneririm.

Kimler Yapıyor?

Şu sıralar büyük bir çoğunluk, tabi e-ticaret yapan bir çoğunluk dropshipping yapıyor diyebilirim. Örneğin Türkiye’nin en büyük online mağazalarından olan hepsiburada.com da bir tür dropshipping yapmakta. Hepsiburada üzerinden aldığınız pek çok ürün aslında Türkiye’nin farklı noktalarındaki satıcı ve tedarikçilerden sağlanmakta.

Bir başka örnek ise ev hanımları. Ev hanımları kendi ürettikleri pek çok ürünü internet üzerinden satışını gerçekleştirmekte. Bu senaryoda tek eksik bir tedarikçi olması ancak dropshipping olması için bir tedarikçi olması zorunluluğu zaten yoktur.

 Son Olarak Dropshipping Çalışmak İçin Nasıl Bir Yol İzlenmelidir?

Öncelikli ihtiyacınız nasıl bir çalışma yöntemi yapacağınıza karar vermek olmalıdır. Eğer kendi ürettiğiniz ürünleri satmayı düşünüyorsanız bunun için bir e-ticaret sitesi açabilir ve satmak istediğiniz ürünleri sergileyebilirsiniz. Sipariş geldikçe de bu ürünleri hazırlar ve müşterilerinize kargolayabilirsiniz.

Diğer bir yöntem olan -ki en çok tercih edilen yöntemdir- tedarikçi firma aracılığı ile satışta ilk adım tedarikçi firmalar ile görüşüp çalışma yönteminize karar vermek olacaktır. Gelen siparişleri kim gönderecek? Ürünler nasıl temin edilecek? Ürün stoğu nasıl takip edilecek? Kar marjları nasıl belirlenecek? Kargo bedeli nasıl karşılanacak gibi pek çok soruyu hazırlayıp, görüşmenizde sormanız ve aklınızda hiç bir pürüz kalmayacak şekilde yanıt almaya çalışmanızı tavsiye ederim.

Bol kazançlar dilerim.

9 yorum. Yeni Yorum

deniz yılmaz
07/07/2015 23:10

mrb adem bey bildiğiniz bu tarz siteler var mı _?

Alternatiflere iyi göz atmak lazım. Dropshipping ile illa Amerika’da şirket açmanıza gerek yok.
https://www.kolaydropshipping.com/

XML nedir tam olarak veya manuel

Veya mesela ben Telefon kılıfı satıyorum 3 dolara alip 8 dolara satıyoruz ne kadar satabilirim . Reklam işini nasıl halledeceğim .

Reklam konusunda onlarca yazı bulabilirsiniz. Kendinizi geliştirmenizi tavsiye ederim. Bu kadar geniş bir soruya burada cevap vermem mümkün değil.

XML aslında bir kodlama dilidir. Burada ise kullanım amacına odaklanmanızı öneririm.
A sitesi ile B sitesinin ürünlerinin paylaşımını sağlamakta kullanıyoruz diyebilirim kısaca.

toptan hediyelik eşya seçeneklerini en uygun fiyata bulabilirsiniz. Toptan alışverişin adresi toptans nettte her çeşit ürünü online satın alabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.