4077 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkındaki Kanun yenilendi ve 6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkındaki Kanun, 28 Mayıs 2014 itibariyle yürürlüğe girdi. Peki şimdi ne olacak?

Özetle yeni kanun kapsamında tüketicilerin sahip olduğu cayma hakkı, 7 günden 14 güne; sebepli iade süresi ise 30 günden 6 aya çıkartıldı diyebiliriz.

Güncelleme:

  • Yorumlarda büyük oranda internet üzerinden yapılmayan alışverişlere dair sorular gelmekte. Ne yazık ki bu gibi sorulara cevap vermem doğru değil. Geçmişte bazı hatalı yorumlarım olmuş ancak ben bunları “internet üzerinden yapılmış alışverişler” olarak algıladığım için cevaplamıştım. Sağ olsun bazı arkadaşlar farkında olmadığım bu konuda beni uyardılar.
  • Elektronik eşya ve cep telefonlarında iade hakkının olduğunu söyleyen ve yanlış bilgi verdiğimi iddia edenler kişiler de mevcut. Bu konuya genel bir yorum yapmam gerekirse, kanunda cep telefonu için herhangi bir özel madde yok ancak, örnek teşkil edecek davalar mevcut. Tamamında aynı sonuçlanmasa da cep telefonlarında iade işleminin kabul edilmediğini belirten sözleşmeler ile firmaların kendilerini koruyabileceğini düşünmekteyim.

Peki cayma hakkı nedir?
6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkındaki Kanun gereğince, alıcıların teslimat tarihinde itibaren 14 gün içinde cayma haklarını kullanarak herhangi bir sebep göstermeden ve “kargo ücreti ödemeden” ürünleri iade etme hakları vardır. Diğer bir deyişle cayma hakkı kapsamında ürün iadelerinde iade kargo ücreti satıcılara aittir. Kanunu her kurumun uygulaması gerekmektedir.
Alıcılar, ürünleri kişisel sebeplerle iade etseler dahi alıcıların kargo ücreti ödemeden ürünleri iade etme hakkı vardır.

Alıcının cayma hakkını kullanabilmesi için teslimat tarihinden itibaren 14 gün içinde ürünü iade etmek istediğini satıcıya bildirmesi gerekmektedir. Satıcı, alıcının talebini aldıktan sonra en geç 10 (on) gün içerisinde, ürünü iade alıp ürün bedeli ve iade kargo ücretini alıcıya hiçbir masraf yükletmeksizin ödemekle yükümlüdür.

6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkındaki Kanun ne zaman yürürlüğe girdi?
6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkındaki Kanun 28.05.2014 tarihinde yürürlüğe girmiş ve uygulanmaya başlanmıştır.

28.05.2014 tarihinden önce satın alınan ürünlerde cayma hakkı nasıl kullanılır?
28.05.2014 tarihinden önce satın alınan ürünler için 4077 sayılı Tüketicinin Korunması hakkındaki Kanun geçerlidir. Bu kanuna göre, alıcıların teslimat tarihinde itibaren 7 gün içinde cayma haklarını kullanarak sebep göstermeden ve “kargo ücreti ödemeden” ürünleri iade etme hakları vardır. Cayma hakkı süresi dışında kalan iade talepleri için geçerli süre ise 30 gündür.

Cayma hakkının geçerli olmadığı ürünler nelerdir?
Alıcının isteği ile kişiye özel olarak üretilen, üzerinde değişiklik veya ilave yapılarak kişiye özel hale getirilen ürünler
Niteliği itibarıyla geri gönderilmeye elverişli olmayan ürünler (İç çamaşırı, mayo, kozmetik gibi hijyenik durumu hassas olan ürünleri iade edebilmenin koşulu ürünün açılmamış ve denenmemiş olmasıdır.)
Alıcı tarafından açılmış olan ses veya görüntü kayıtları (DVD, CD ve Kaset vb.), basılı ürünler (Kitap, dergi vb.), yazılım programları ve bilgisayar sarf malzemeleri
Çabuk bozulma tehlikesi olan veya son kullanma tarihi geçme ihtimali olan ürünler
Fiyatı borsa veya teşkilatlanmış diğer piyasalarda belirlenen ürünler (Külçe, Ziynet Altın ve Gümüş kategorisindeki tüm ürünler vb.)
Tatil kategorisinden satın alınan otel, yurt içi/yurt dışı turlar, gezi ve uçak bileti gibi ürün ve hizmetler. Bu ürün ve hizmetlerin iptal/iadesi, satıcı acente uygulaması doğrultusunda yapılır.

Elektronik ürünlerde cayma hakkı ve iade süreci nasıl kullanılır?
Elektronik ürünlerin “Cayma Hakkı” dahilinde iade alınabilmesi için satın alınan ürünün, orijinal kutusuna zarar verilmemiş olması, faturasının ve tüm tamamlayıcı aksesuarlarının ürün ile birlikte gönderilmesi gerekmektedir. Gönderilmemesi halinde iade talebi reddedilecektir.
Kurulumu servis tarafından yapılan ürünler için servis haricinde kutunun açılması veya kurulumunun servis haricinde yapılması durumunda iade alınmayacaktır.
Satın alınan cep telefonuna SİM kart takılması, WiFi ile network bağlantı kurulması halinde cihaz 2’inci el statüsüne geçmiş olacaktır. İlgili mevzuat gereği cayma hakkı kapsamında “ürünün satılabilir özelliğinin kaybolmaması” gerekmektedir. Bu nedenle de SİM kart takılan veya WiFi ile bağlantı kurulan ürünler, cayma hakkı kapsamında iade alınamamaktadır. Ayıplı vs. ürün olması halinde mağaza ile irtibata geçilmelidir. Mağaza, teknik servis raporu talep edebilir.
Cayma hakkı dışında kalan 14 ile 6 ay arası iade talepleri için, ürünün teknik servise gitmesi ve servis tarafından iade kararı verilmiş olması gerekir.

Alıcı, ürünü kullansa bile iade edebilir mi?
Ürünün ambalajının açılması, ürünün denenmesi, ürünün mutat kullanımı, yani ürünün alışılageldiği gibi kullanılması cayma hakkını ortadan kaldırmaz. Satıcı, cayma süresi içinde ürünü alıcıya teslim etmişse alıcı, ürünü ancak olağan bir gözden geçirmenin gerektirdiği ölçüde kullanabilir. Aksi takdirde alıcı cayma hakkını kullanamaz.

Ürüne zarar verilmesi durumunda alıcı cayma hakkını kullanıp ürünü iade edebilir mi?
Mevzuat gereği, ürünün değerinin azalması veya iadeyi imkânsız kılan bir nedenin varlığı, cayma hakkının kullanılmasına engel olmaz. Ancak ürünün değerinin azalması veya iadeyi imkânsızlaşması alıcının kusurundan kaynaklanıyorsa alıcının, ürünün değerini veya değerindeki azalmayı satıcıya tazmin etmesi gerekir. Bu durumda, satıcı zararı tazmin edebilmek için, ürün değerinin azalmasına ilişkin alıcı hakkında yasal yollara başvurabilir.

Not: Yazı hazırlanırken büyük oranda N11 Cayma Hakkı sayfasından faydalanılmıştır.

632 yorum. Yeni Yorum

satıcı ne yapsın adem bey kişi alırken 3 tane alıyor 3 farklı renk 3 ayakkabı alıyor 41-42-43 gibi 2 sini iade ediyor cayma hakkı kapsamında kişi bi kaç ürün alıyor hangisi önce gelirse diğer ürünleri iptal ediyor bunlar gibi bi sürü sorunla karşı karşıya satıcılar bi sürü kargo ücreti ödüyor firmalar .

Mesut Bey,
Ne yazık ki özellikle giyim sektörü bu yasadan en çok etkilenen sektörlerden biri. Ancak yasa gereği çok fazla yapılabilecek bir şey yok. Müşterinizin keyfi olarak alışveriş yapıp yapmayacağı vicdanına kalıyor ne yazık ki.

Ali sahin
08/06/2016 10:59

Iyi gunler istanbul camlicadaki samsungun ayipli hasarli urunlerin satildigi magzadan iki adet cep telefonu aldim alirken satici arkadaslar telefonların hicbir sikintisinin olmadigi arizasinin bulmadigi dendi bende satin aldim eve gidip hattimi taktigimda telefonlarin arizali olduklari belli oldu kapaniyor donuyor hatti görmüyorlar ertesi gun aldigim yere gittim iadesinin olmadigini soylediler servise gonderdiler acaba iadesi hukuki olarak yok mu yoksa magzanin kendisinin koydugu kural mi

İnternet üzerinden yapılmayan bir alışveriş olduğu için yorum yapmam doğru olmaz.

Yuzyuze alışverişlerde ayıplı olmayan malı keyfi iade hakkı varmı

Ne yazık ki konu bilgim dışında.

Rubabe Zengi
15/12/2016 12:49

Adem bey merhaba. Ben dün sahte bir sayfadan bot siparişi vermişim. Cat-turkiye.com kapıda ödeme secenegini sectim daha sonra bankacı bir yakınım bana cat marka botların online satışı yok dedi. Sayfanin sikayet var yazilarini okudum. Onlarca mağdur insan para havale etmis bot falan yokmuş. Neyseki öyle bir hata yapmadım. Simdi kara kara düsünüyorum botlar kargoyla gelirse almaktan vazgectim deyip oyle rahat bir sekilde geri cevirebilir miyim yani ?

Kargoya istemediğinizi iletebilirsiniz.

orhan çalık
08/07/2017 15:06

Alıcı ne yapsın hiç bir ayakkabının aynı numarası bir birini tutmuyor.Bir ayakkabı markasında 41 ayağınıza oluyor ötekinde 42. Bu nedenle olaylara sadece satıcı gözüyle bakmayın Bir de münferit bir kaç olayı herkes yapıyormuş gibi de yakınmayın

Migros dan S4 cep telefonu aldım. Almadan önce ürün ile ilgili olarak kutunun üstünde ekstra priz gördüğüm için sarj küçük orjinal şarj ve ürün orjinal samsung mu diye sordum aldığım cevap orjinal ve sarj küçük yanıtını alınca satın aldım. Hemen orada kendileri açtı ve baktık ki içinden kocaman bir şarj cihazı çıktı ve buraya uyarlamak için kutunun dışına adaptör priz konmuştu ve telefonun içinde üretim yeri yoktu bende ürünü teslim almadım iade etmek istedim. Ancak Migros iade almak istemiyor. Ben ürünü almadım mağazaya bıraktım haber bekliyorum. İade almamak gibi birşey olabilir mi? Bu durumda.

Sizin durumunuz çok özel. Eğer ürünün ücretini ödediyseniz hakkınızı tüketici mahkemesinde aramanızı öneririm. Kanunlarda açık olarak cep telefonu gibi ürünlerin ambalajı açıldığında cayma hakkının ortadan kalktığı söylense de sizin tarafınızdan açılmamış olması olayın gidişatını değiştirmekte.

2000 TL lik üründe 10 liralık amblaj açılınca nasıl iade olmuyor ben de onu anlayamıyorum. ambalaj yapsınlar tekrar. ürün kullanılmamış neticede.

Ürünü ambalalayan satıcı değil ki nasıl yeniden ambalajlasın? Hele ki ülkemizde satılan ürünlerin çok büyük bir çoğunluğunun ithal ürün olduğunu düşünürsek yeniden ambalajlamak iyice imkansız hale gelecektir.

Samsung mağazasından Note 3 32 GB telefon aldım. Telefon sık sık donuyor, uygulama durduyor. Android hatası da veriyor. 6 ay dolmadı. Telefonu iade edebilir miyim?

Bu cayma hakkı bize özel üretilmemiş ticari araçlar içinde geçerlimidir

Benim bu konuda yorum yapma şansım pek yok. Çünkü uzmanlığım e-ticaret ve internet üzerinden satış üzerine. Bilgim olan konuları da mutlaka cevaplıyorum ama sorunuz uzmanlık alanımın çok dışında ne yazık ki.

abidin tombakoğlu
03/01/2015 22:59

kolay gelsin superonline.dan kampanya ile bir tablet aldım fakat beklentinin çok çok altında ve arızalı olduğu için iade etmek istiyorum malum 24 ay taahhüt ile gönderildi. bu ürünün iadesi söz konusu mudur.?

Sorunuz ne yazık ki bilgim dışında.

Mobilya aldım ama ürünler eve gelmeden iptal edin dedim vaz geçtigimi söyledim kabul etmiyorlar magza müdürü ve sahibi bin tl ödeme yapmamı istiyor iptali için

Ne yazık ki sorunuz bilgim dışında ancak tüketici mahkemelerinde hakkınızı aramanızı tavsiye edebilirim.

Mustafa berk yeğin
07/09/2016 13:50

Bende bu olay için girip araştırıyorum burayı bende istanbulda bir avm de mobilyacıyım müşterim koltuk takımı aldı özel siparış 3 tane yastığı eksik gitti orada ayıbımız var biliyorum 3 tane yastık için ürün iptal etmek istiyor bu kadın koltuğu abuk subuk renklerden yaptı ürünü alsam zaten ikinci el olmuş satamam satmaya kalksam kimse almaz şimdi bu bize reva mı 1 gün beklemeden insanlar için ben neden zarara giriyorum anlamıyorum yok m u bizim haklarımız

Yasayı incelemenizi tavsiye ederim. Özelleştirilmiş ürünlerde ayrıcalık bulunmakta.

HÜSEYİN
05/01/2015 21:43

Merhaba Adem bey

A101 den 01-01-2015 tarihinde telefon aldım ambalajı açtım aksesuarlı orjinal ambalajında açmadım.menü tuşunda takılma oluyor gittim iade etmek istiyorum dedim 5 gün oldu alalı kabul etmediler cayma hakkı veya iade edebilirmiyim yardımcı olursanız sevinirim..

Bu tür marketlerde koşulsuz şartsız iade şansız var bu mağazanın genel prensibi genel müdürlüğü aramanızı tavsiye ediyorum

Merhaba 9 gun once aldigim mobilyalari iade etmek istiyorum. Fakat faturada iptal suresi 3 gundur yaziyor ve ben urunleri hala teslim almadim. Iade edebilirmiyim?

Siparişlerinizi internet üzerinden geçtiyseniz cayma hakkınız mevcut.

İsmet Yaprak
09/01/2015 02:41

Adem bey merhaba . Asus Zenfone 5 akıllı telefon aldım 4 -5 gün oldu titreşim problemi yaşadım ilk aldiğimda çalışıyordu şimdi ise çalışmıyor . Telefonumun herhangi bir teknik işlem görmesini istemiyorum sıfır ürün ile değişimi mumkunmu acaba yoksa işlem gördükten sonra mı ürün yenisi ile değiştiriliyor ?

merhabalar.. 10 gün önce mağazadan saat aldım hiç kullanmadım üründe herhangi bir sıkıntı yok iade etmek istedim iade alamayacaklarını sadece değişim yapabileceklerini söylediler. böyle bir şey mümkün müdür?

Kanuni olarak iade hakkınız var ancak bu konuda son kararı sadece Tüketici Mahkemeleri verebilir.

mağazadan görerek deneyerek satın alınan ürünün hangi kanunda iade hakkı var üründe defo yoksa hata yoksa keyfi iade diye birşey yoktur kendinizi uzman olarak adlandırıyorsunuz insanları yanlış yönlendiriyorsunuz sonra biz uraşıyoruz.

Daha önce de söyledim yine söyleyeyim;
Benim bilgim sadece mesafeli satışlar üzerinedir. Gerçek mağazalardan yapılan alışverişlerde yorum yapmam doğru olmaz. Geçmişte gelen yorumların internet üzerinden yapıldığını düşündüğüm için ona göre yorumladığımı da belirttim. Sonrasında da gerekli düzeltmeyi yaptım.
Siz “uraşmayın” diye ben de bu açıklamaları yapmakla “uğraşıyorum”.

Tüketicinin korunması hakkındaki kanunlar açık; cayma hakkı;
14 gün içerisinde memnun kalınmayan ürün hasarsız bir şekilde iade edilmekidir. eğer hasar verilmişse; hasar tazmin edilebilir…
Her halukarda müşterinin 14 gün içerisinde iade hakkı bulunmaktadır. istisnası, sadece kişiye özel yapılan mamüllerde…

İstisna konusuna bir ekte benden: Kişiye özel ürünler + yazılım ve rezervasyon diyelim 🙂

onur ateş
13/01/2015 20:49

07.01.2014 tarihinde turkcell 8035 yükleme hattından 3 adet 39 tl değerinde 4 gb internet paketi satın aldım.Az önce işlem yaptığım kredi kartımın hesap özetini incelediğimde
yaptığım 3 adet 39 Liralık alışverişimin dışında 18TL*3 taksit olmak üzere toplamda 54 TL üyelik ücreti adı altında çekim yapılmış.Konuyla ilgili Turkcell müşteri hizmetleriyle görüştüm.Bana bu paranın onayımla çekildiğini söylediler.Ben bu şekilde bir onay vermediğimi bildirdim ve bana ses kayıtlarının dinleneceğini konuyla ilgili 48 saat içersinde dönüş yapılacağı söylendi.internetten yaptığım araştırma sonucunda bu mağduriyetin bircok insana yapıldıgını gördüm.Konuyla ilgili yapılan geri dönüşlerde ise Turkcell firması bir şekilde kendini haklı cıkararak ücret iadesi yapılmadığını öğrendim.Cayma hakkımı kullanarak bu üyeliğimin iptal edilmesini alınan 54 TL tutarındaki ücretin kartımın hesabına geri yatırılmasını istiyorum.Sizce bu mümkünmüdür?

Sorunuz konumuzun dışında aslın ancak kişisel olarak Turkcell gibi kurumsal firmalar bu gibi hatalara daha fazla maruz kalmakta. Yazılı olarak talep etmeniz halinde iade edeceklerini düşünüyorum.

Ben internet uzerinden kaydirmaz haliflex sipariş verdim halibul.com önce site karmaşık oldugu icin anlamadim daha sonra musteri temsilcisinden yardım istedim ve hatta sipari olusturduk bitlikte ve bana bi link gönderdi meail adresime ancak ben uzerinde ddegisiklik yaptim ve ödemeyi o sekilde yaptim ve fiyat artti bana gelen urun ben degistirmeden onceki halinde geldi ama parayi benim degisiklik yaptig gibi kesmisler bi de gelen faturada ve meaillerde kayitli benim istedigim ebatlar ancak sirketi aradim siz musteri temsilcisi ile yazismissiniz bu yazılarda diye cevap veriyor dogru yazdım ama almadım istediklerimi girdim fiyat benim istedigim olculerde değişti ve bana yine kendi notlatindakini gonderdi beni dinlemiyor sirket yada telefon u kapatıyor yada temsilci yardimci olmayınca benden fazla kesilen kisimi yatirarak kurtulmak istiyor nr yapmaliyim bide halifkexi krstik alamam diyo ama benim istedigim ölçüler degil elimde faturada istedigim olculer var ama gelen ysnlis konu bu bi yardim lutfen

Ceyda Hanım konuyu tüketici mahkemelerine taşımanızı tavsiye ederim. Eğer yazışmalarınız mevcutsa firmanın mağduriyetinizi gidermesi gerektiğini düşünüyorum.

merhaba, ben teknosadan 05.01.2015 tarihinde arnica bora elektrik süpürgesi aldım. 15.01.2015 süpürgenin kutusunu açıp denedim, ancak çok fazla ses çıkardığından ve tutma sapının çok rahatsız edici olduğundan dolayı geri vermek istiyorum. anladığım kadarıyla cayma hakkım dolmadı ama ürünü açıp denediğim için bu hakkım iptal mi olur? (ürünü internetten değil kendim gidip almıştım)

Eğer alışverişiniz internet üzerinden değilse mağazayla görüşmeniz, olumsuz bir tepkide hakkınızı tüketici mahkemelerinde aramanızı öneririm.

erdogan çetinkaya
19/01/2015 10:35

mağazadan aldığım akülü aracı eve getirdim sarjı çok az gitti mağaza servise yaptıracağını söyledi iade edebilir miyim?teşekkür ederim.

Gerçek mağazalarla ilgili bilgi vermem doğru olmayacaktır. Önce mağaza ile görüşmenizi öneririm.

15 gün önce bir mağazadan uydu alıcısı kumandası aldım sonra kendi evimde eskisini buldum iade etmek istedim kabul etmediğini söyledi keyfi olarak bir mal değişimi yapamayacağını çünkü mal 2.el düşmüş olur dedi. Ben keyfi olarak bir kumanda ,uydu alıcısı,klavye yada fareyi keyfi olarak bir mağazadan bir dükkandan aldığım zaman ayıplı değilse değiştirme hakkım varmı yokmu bilgilendirirseniz sevinirim.

İnternet dışı satışlarda doğru yorum yapmam mümkün değil ne yazık ki.
Bilginize.

Ben facebook da kurulu olan bir gruptan 2.el bir telefon sattım elden teslim ettim ve sorununu söyledim bilgim olmadığı için yanlış anlatmisim şimdi cihazı geri vermek istiyor ben almasam bu kullanıcı bana dava açabilir mi teşekkürler

Eğer satılan ürün ayıplıysa dava açabilir.

Adem Bey merhaba. 19 Ocakta Siemensten bir çamaşır makinesi aldık. Özellikle yorgan yıkama programlı aldık ama bahsi geçen yorgan makinede hem programı olmasına hem de makine 9 kg olmasına rağmen 7 kiloluk bi makinenin alımından ileri geçmedi, yani standart boy yorgan sığmadı. Cayma hakkı kullanarak iade edilebilir mi? Ürünü servis açtı.

Mehmet bey merhaba,
Ne yazık ki e-ticaret dışındaki konularda yorum yapmam doğru olmayacaktır.

Adem bey merhaba. Ürün için kapora verip ayırtıp ürünü almaktan vazgeçersek kaporayı geri alabilirmiyiz?

Ne yazık ki konu bilgim dışında.

öncelikle iyi günler adem bey,biz internetteki bir site üzerinden eşarp 19 ocak tarihinde elimize ulaştı.biz de 26 ocakta kargoya verdik.27 ocak ta ilgili şirkete ulaşmıştır.şirket 7 iş günü içerisinde göndermediğinizden dolayı iade alamayız diyor. sebep göstermeden cayma hakkımız 14 gün değil mi? ayrıca 7 iş günü de dolmamış değil midir? ve son olarak iade almadığına dair kurumsal bir belge istemelimiyim?hakımı hangi mercilerde aramamı tavsiye edersiniz? Ayrıca ilgili şirketin savunması istendiğinde hemen iade gerçekleştirip ben zaten iade etmiştim gibi bir durum öne sürmesi mümkün müdür? son olarak bu durumu isteyeceğim bağlayıcı belge ile aşmam mümkün müdür?

Kanuni olarak cayma hakkınızdan faydalanabilirsiniz. Firma kendi kurallarını koymuş olabilir ancak bu kanunlarla korunmadığınız anlamına gelmez. Hakkınızı arayabilmeniz için sipariş verdiğinizi ve iade ettiğinizi gösterir belgenizin olması yeterlidir.

Merhaba ben Bir internet adresinden bilgisayar aldım ve laptopın kurulumunu yaptıktan sonra klavye kısmında renk hatası yani ayıplı olduğunu farkettim. Bana tesliminden iki gün sonra firmaya iadeli taahhütlü 6502 sayılı kanuna dayanarak Ürünün deforme olmasından cayma Hakkımı ihtaren bildirdim. Firma kabul etmedi. Avukatımda Dava açtı. Ürün hala ben de ben ürünü kullanmak bir kenara dursun görmek bile istemiyorum. Ürünü satıcıya göndermemem Söylendi. Göndermemem Doğru mudur? Yoksa göndermeli miyim?

Elektronik ürünlerde cayma hakkınızın ortadan kalkabildiği durumlar mevcut. Bu sebeple hakkınızı tüketici mahkemelerinde aramanız gerekecektir.

merhaba adem bey. ebrar bilgisayar dan asus marka laptop aldım. fakat ürün kullanırken kendiliğinden kapandığı için geri göndermek istedim. asus servisi iade işlemi olmaz, onarımını yaparız geri göndeririz dedi. bunun üzerine ebrar bilgisayarı aradım. onlarda bize gönderin biz ilgileniriz dedi. ürünü ebrar ilgisayara gönderme tarihim 26.01.2015 (ürünün fatura tarihi 27.12.2014) fakat ebrar bilgisayar bana dedi ki 1 ay geçtiği için iade olmaz. asus a gönderin. ama biliyorum ki ausu da kabul etmeyecek 1 ay geçtiği için. ürünü sadece karton kutudan çıakrdım. kasasına dokunmadım. kutudan cıkarmadan hatalı ayıplı olduğunu da anlayamam ki. sonuçta kullanmak için alıyorum. umarım ifade edebilmişimdir. teşekkür ederim.

İnternet üzerinden yapılmayan alışverişler için yorum yapmam doğru olmayacaktır. Lütfen kusura bakmayın.

kübra uray
02/02/2015 13:32

Merhaba 16 önce samsung galaxy note 3 aldım ama 3 sündür donuyor ve şarjı dolu olmasına rağmen 1 saat içinde hiç kullanmasam bile kendiliğinden bitiyor.Bu sebepten dolayı geri iade edip yenisin alabilme şansım var mıdır?

İnternet üzerinden yapılmayan alışverişler için yorum yapmam doğru olmayacaktır. Lütfen kusura bakmayın.

Merhaba bir adet telefon aldım ve telefonun dokunmatiginde problem var telefonu alalı 15 gün oldu . iade etme hakkım var mi yahut değişim nasıl olur . şimdiden tesekkurler

İnternet üzerinden yapılmayan alışverişler için yorum yapmam doğru olmayacaktır. Lütfen kusura bakmayın.

oktay yildirim
02/02/2015 18:41

Merhaba dün CarrefourSA alisveris merkezinden uydu receiver cihazi aldim ambalaji actimm fakat cihazi kullanmadim iade edip baska bise almak istiyorum boyle bir hakkim varmidir teşekkür ederim

İnternet üzerinden yapılmayan alışverişlere yardımcı olmam mümkün değil ne yazık ki.

Merhabalar , instagram uzerinden satis yapan yerden giyim eşyası satin aldim , faturayla birlikte ürünü teslim aldim. Ancak ürünü begenmedim , gorselinden farklı buldum. Satıcı ya durumu bildirdim ancak degisim ve iadekabul etmiyoruz dedi ısrar edince ağır hakaretlerde bulundu. Ben caymahakkimi nasil kullanacagim , mesafeli ssözleşmeler yonetmeliginde bulunan bu hakkimi ne sekilde karsi tarafa ileri surebilirim , teşekkür ederim

Faturanızla birlikte tüketici mahkemelerime başvurabilirsiniz. Kanunen cayma hakkınız mevcut ve firma dediğiniz gibiyse saygısızlık etmiş.

HATİCE KARADAĞ
07/02/2015 15:27

Merhaba Adem Bey, bende evkur mağazasından 6 gün önce aldığım ve paketini dahi açmadığım ürünleri iade etmek istiyorum fakat kabul etmiyorlar. Siz bu konuda yorum yapmıyorsunuz anladığım kadarıyla ama mağazadan yapılan alışverişlerin iade koşulları hakkında nerden bilgi alabiliriz? Yardımcı olabilir misiniz?

İnternet üzerinden yapılmayan alışverişler için yorum yapmam doğru olmayacaktır. Lütfen kusura bakmayın.

Merhaba ben 04.01.2015 tarihinde bernardo dan bir ürün aldım ürün bana 25 ocakta teslim oldu ve istediğim gibi olmadı iade etmek istedim.fakat bana iade olmadıgı ve malesefki fatura tarihinin geçerli oldugunu söylüyorlar.şuam değişim yapabileceğim dile getiriyorlar.ve onun yerine alabileceğim ihtiyacım olan bir ürün yok.ne yapmam gerekir

Teslim aldığınız tarihten itibaren 15 günlük cayma hakkınız mevcut. Bunun için kargo firmasının size imzalattığı evrağın bulunması ve bununla tüketici mahkemelerine başvurmanız yeterli.
Bernardo gibi bir firmanın bunu yapması şaşırtıcı. Tahminim tarafınıza hatalı bilgi verildiği yönünde. İş mahkemeye gitmeden çözüm sağlayacaklardır diye düşünüyorum ve bu yüzden öncelikle uzlaşmaya gitmenizi öneririm.

Adem bey merhabalar sizin bilginiz dışında belki ama sormak istedim kasım ayında turkcellden alınma ıphone 6plus cihazım var cihaz kasım ayından bu yana 3kere değişti ve şimdiki cihazımdada aynı problemler var resmen kullanamıyorum her dakikada garanti kapsamında değişim olmasını istemiyorum bi anlamı kalmıyor bu cihazla hep bu şekildemi geçiştiricem acaba iade hakkım olmuyormu acaba .. Teşekkürler

Ne yazık ki net bilgim yok ancak Apple Türkiye de dahil pek çok firma aynı arızadan 3 defa cihazın servise gitmesi halinde değişim sağlamakta diye biliyorum. Üzerinden zaman geçtiği için iade hakkınızın olduğunu sanmıyorum.

Güneş ikinci
19/05/2015 15:40

Bağlı bulunduğun ilin tüketici hakem heyetine git beyaz eşya gibi dayanıklı ürünlerde garanti söylenenden daha fazla bir süreyi kapsıyor.

Hayırlı günler.Adem bey İnstagram da satış yapan bir sayfadan kişiye özel üretilen ayna satın aldım.İlk bir modelde anlaştık, sipariş verdik.Sipariş verdikten bi süre sonra, bize o modeli yapamadıklarını söylediler.Başka bir model önerdiler, bizde tamam dedik…Sonra siparişimizi geç teslim ettiler.Akşam ürünü açtık ayna kırık çıktı. Ve işçiliği güzel değildi.Sonra iadesini istedim,” kişiye özel ürünlerde asla iade kabul etmiyoruz “dediler.Tekrar bize değişm için uzun bir tarih verdiler.Meaajlarıma hep geç yanıt verdiler ve ben gayet kibarca hakkımı isteyince, değiştirmektende vazgeçeriz diye tehdit ettiler.Satarken iyi daha sonra çok kabalaştılar.Benim yazıştığım bütün mesajlar duruyor.Nezaket çerçevesi içerisinde hakkımı aradım ama,karşımdaki satıcı hiç öyle değildi.Çok çirkin cevap verdi.Ne yapacağımı bilemiyorum.Geçen hafta mesaj yazdı ürün hazır adres tekrar istedi,bir hafta oldu hala ürün gelmedi.200 tl’lik ayna için uğraşmaktan yoruldum ama,yapılan bu haksızlığı sineye çekmek istemiyorum.Başkalarınında hakkına girmesinler.Haksız kazanç sağlayarak.

Elinizde satın aldığınıza dair bir fatura varsa iade hakkınızdan faydalanabilirsiniz. İlgili yasada kişiye özel ya da kırılabilir gibi bir ayrım yok.
Firmayı düşününce haklı olarak kişiye özel bir ürünü başkasına satamayacaklarından kabul etmek istememiş olabilirler ancak kanunen hakkınız koruma altında.

Ben şimdi ne yapabilirim.Kişiye özel ürün aldım diye hiçmi hakkım yok.Hani keyfi değişim istemedim.Tamamen kendi hataları kırık ürün olduğu için.Bide üstüne değişimini geç yapıyorlar.2 ay oldu hala aynayı kullanamıyoruz.Şimdiden teşekkürler…

Sorunuzu cevaplamıştım.

MErhaba Adem bey; Yaklaşık 1 hafta önce 1v1y den pırlanta tektaş aldım.Ancak bedeni parmağa uymadı ve iadesi için bugun kargoluyorum.Sonra tüketici haklarında bu tarz aksesuarların iadesi olmadığını okudum.hiç kullanmadık kutusu sertifikası faturası herşeyi içinde. Söz konusu red durumunda ne yapmalıyım?
TEşekkür ederim

Bu gibi ürünlerde iade işleminden önce firmayla iletişime geçmenizi tavsiye ederim. Kanunen sorun çıksa da tüketici mahkemelerinde hakkınız korunacaktır.

Cep telefonlarında iade hakkınız kısıtlı. Bu sebeple garantisinden faydalanarak servise göndermenizi tavsiye ederim.

Leyla Yılmaz
17/02/2015 12:09

Adem bey, 14.02.2015 tarihinde avea bayiinden faturaya ek kampanyasından yararlanılarak Lg ge stsles marka cep telefonu aldım. Ancak ellerinde açık telefon olmadığından denemeden aldık. İşlemleri yapıp açtılar ben kamerasını beğenmedim gun içinde vazgeçmek istediğimi söyledim ancak kabul etmediler. Cayma hakki konusunda ne yapabilirim. Yardımcı olabilirsiniz

İnternet üzerinden yapılmayan alışverişler için yorum yapmam doğru olmayacaktır. Lütfen kusura bakmayın.

Ben bu ürünü mağazadan almıştım. Diğer Yorumları okuyunca bu konu hakkında yorum yapmıyorsunuz Anladığım kadarıyla. Yinede teşekkurler

Merhaba
Adem Bey;
1 gün önce internet sitesinden 5 adet notebook aldık. Fakat ürünlerin bizim kullanımımız için ugun olmadığını farkettik. hatta ürünlerden biri arızalı çıktı. Ürün ambalajının sadece etiketlerini açtık. Firma ile iletişime geçtik, ürünleri farklı ürünler ile değişimini yapmak istediğimizi belirttik, fakat herhangibir şekilde değişim ve iade söz konusu olmadığını belirttiler.
Birde sitelerindeki ürün özeliklerinde yazan ürün ağırlığı 779gr. ürünü kontrol ettiğimizde ürün ağırlığının 1.450gr olduğunu gözlemledik.
bu durumda cayma hakkına sahipmiyiz.
Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler.

Ürün bilgisayar olduğu için iadeyi reddetme hakları ortaya çıkabilir. Konuyu tüketici mahkemelerine taşımanızı öneririm.

Adem bey merhaba ben saat&saat mağazasından eşime bi saat aldım sonra eşim saati beğenmedi bende iade etmek istiyorum 17 subatta aldım 19 subatta iade etmek istediğimi belirttim kabul etmediler size hediye çeki verelim dediler bense para iade edilmesini istiyorum nasıl bi yol izleyelim şimdiden teşekkürler.

İnternet üzerinden yapılmayan alışverişler için yorum yapmam doğru olmayacaktır. Lütfen kusura bakmayın.

iyi günler adem bey ben yaklaşık 3 ay önce a101den samsung marka bir televizyon aldım. bana servisin açması gerektiğini belirtmediler bu konuda herhangi bir bilgim olmadığı için televizyonu açıp çalışır durumda oldugunu kontrol edip zaten şuan kullanmayı düşünmediğim için ilerde kullanmak üzere kenara koydum fakat sonrasında öğrendimki televizyon garanti kapsamı dışında kalıyormuş ne yapabilirim bilgi verirseniz çok memnun kalırım şimdiden teşekürler..

İnternet üzerinden yapılmayan alışverişler için yorum yapmam doğru olmayacaktır. Lütfen kusura bakmayın.

Merhaba adem bey . Yaklasik bir ay once operator degstrerek turkcele gectim fakat internet devamli kopuyor. 12 ay taahut yapmistim . Yasal cayma hakkimi kullanarak herhangi bir ucret odemeden hattimi iptal edebilirmiyim ? Tesekkurler

İnternet üzerinden yapılmayan alışverişler için yorum yapmam doğru olmayacaktır. Lütfen kusura bakmayın.

merhaba, ben 14 şubatta samsung galaxy not3 telefon aldım, ertesi gün telefon da şebeke sorunu ortaya çıktı bugün servise götürdüm ve servis fişine hiçbir koşulda tamir edilmesini istemiyorum sadece arızanın sebebini öğrenmek istiyorum diye yazdırdım ve imzaladım. Şayet ayıplı mal kapsamına girerse benim bu ürünü iade ya da değişimini gerçekleştirmem için yasal sürem 30 günmüdür? ürünü direkt mağazadan aldım internet alışverişi değil yani. Birde oldu ki ürün arızalı çıktı ve servis değişim ya da iade talebimi reddetti bende hakem heyetine başvurdum ve başvuru tarihim 30 günlük sürenin içinde gerçekleşti fakat resmi işlerdeki yavaşlıktan dolayı sonuçlanması 30 günlük süreyi geçti bu durumda, hakem heyetine başvuru tarihim mi esas alınır? kusura bakmayın biraz uzun oldu 🙂 şimdiden teşekkür ederim.

İnternet üzerinden yapılmayan alışverişler için yorum yapmam doğru olmayacaktır. Lütfen kusura bakmayın.

ENGİN SUBAŞI
24/02/2015 11:31

15/02/2015 tarihinde akülü motorsiklet aldım satıcı firma 1 gün sonra zam geleceğini söyledi tam tersi 1 gün sonra 200 tl civarında fiyat düşüşü oldu iade etmek istiyorum iade sırasında ne yapmam gerekiyor birde iade etmek için ne kadar sürem kaldı teşekkür ederim.

İnternet üzerinden yapılmayan alışverişler için yorum yapmam doğru olmayacaktır. Lütfen kusura bakmayın.

merheba adem bey , 27/02/2015 te bir ayakkabi sitesinden 8 cift ayakkabi siparis verdim parasinida eft ile gonderdim 06/03/2015 ayakkabilar geldi yanliz begenmedim ve iade etmek istiyorum ama site yoneticisini aradigimda bizde iade yok bide bunlar sizin icin uretildi bu nedenlede iade almiyoruz diyor ki ben bunlara sitedeki mevcut modellerden siparis verdim simdi cayma hakki konusunda ne yapabilirim lutfen yardimci olurmusunuz tesekkurler

Cayma hakkınız mevcut. Konuyu tüketici mahkemelerine taşıyabilirsiniz.

cevabiniz icin tesekkur ederim yanliz ben bir daha saticiyi ile gorustum sizin verdiginiz cevabi onlara soyledim bana bizimde uretici haklarimiz var sikayet edersinizde bir yere varamazsiniz dediler bu dogrumu? yine ilginiz icin tesekkurler

Elbette hakları vardır ancak kestirip atmaları doğru değil. Tüketici mahkemesine başvurabilirsiniz.

tufan kar
16/03/2015 22:41

selamlar. 17.01.2015 tarihinde bimeks ten cep telefonu aldım. üründe ses sıkıntısı ve kamerada odaklanma sorunu var. celefonu bimeks e verdim ve 20 iş günü içinde gelir dediler.
öncelikle bu 20 iş gününden kastı nedir. cumartesi ve pazar günleri dahlil değilmi?
farzedelim 20 iş günü içinde gelmedi ben ücret iadesi isteyebilirmiyim. yani gelmezse 20 iş gününde ne yapmalıyım

İnternet üzerinden yapılmayan alışverişler için yorum yapmam doğru olmayacaktır. Lütfen kusura bakmayın.

Merhaba ben bir internet üzerinden bir ürün için sipariş vermiştim kapıda ödeme seçeneği ile sonra almaktan vaz geçtim iptal ettirmek için numarayı aradığımda ulaşılmadı ulaşılamıyor halada kargo eve geldi ama ben hiç elimi sürmeden iade ettim kargoyu getirene 1 yada 1,5 hafta geçti aynı numara beni aradı ama yetişemedim telefonu açmaya arkasından mesaj geldi ucm hukuk diye eğer 2 gün içerisinde gönderinizi almazsanız kargo ve operasyon masrafları için yasal işlem başlatılacaktır diye bana getiren kargo firmasını aradım ve mesajı umursamayın dedi almamak gibi bir hakkım varmış ad ve adresle birşey yapıla bilir mi iptal için ulasamadım herhangi bir durumla karşı karşıya kala bilir miyim

Eğer arayıp ulaşamadığını belgeleyebilirseniz herhangi bir sorun olmayacaktır. Öte yandan firmaya mail atıp durumu iletmenizde fayda var.

Ayşe Yılmaz
19/03/2015 14:44

Adem bey merhaba,

E ticaret firmalarından bir tanesinden televizyon aldım. Taşınma dönemimiz olduğu için ürünü hemen açmadım. Teslim tarihinden 31 gün sonra ürünü teknik servis çağırarak kurdurttum. Ürünü 3 gün kullandım ancak ürün görüntü vb. özelliklerinden memnun kalmadım. Cayma hakkımı kullanmak için çağrı merkezini aradığımda sürenin dolduğundan bahsettiler. (Teslim tarihine göre 30 gün geçti diye) Ancak ben ürünün kurulum tarihinin dikkate alınması gerekliliğinde ısrar ettim. Kuruluma dair belgeler elimde. Ürünün kutusu vb. duruyor. Cayma hakkımdan yararlanabilir miyim?

Ürünün kurulum tarihi firmayı etkilemeyecektir. Fatura tarihinde süre başlayacağından iade almama hakları mevcut. Ancak konuyu tüketici mahkemelerine taşıyarak hakkınızı arayabilirsiniz.

suna beyaztaş
23/03/2015 16:36

merhaba ben 8 gün oldu medya marketten htc telefon aldım ama jarzı hemen bitiyor ben telefonu deyiştıre bilirmiyim

İnternet üzerinden yapılmayan alışverişler için yorum yapmam doğru olmayacaktır. Lütfen kusura bakmayın.

Merhaba Adem bey.geçtiğimiz perşembe gitti gidiyor sitesinden cep telefonu aldım.urun elime cumartesi geçti.kullanmaya başladığımda dokunmatiginde sorun olduğunu farkettim.kendi kendine sayfa atlıyor ayarlarla girip onay verip kendi kendine yazılar yazıyor. 3 gün oldu elime ulssali ve 10-15 kez ayni hatayı yapti.iade hakkım varmıdır.satıcının ifadeyi kabul etmeme gibi bir lüxü varmıdır.tesekkurle

Elektronik bir cihaz olması ve kurulum yapılmış olması cayma hakkınızı kısmen ortadan kaldırsa da tüketici mahkemeleri aracılığı ile iade etme şansınız olabilir.

Tüketici mahkemelerini kazanma ihtimaliniz var ancak net cevap vermem mümkün değil. Durumunuz ne cayma ne de iade haklarına giriyor çünkü.

Hasan Hüseyin ATILGAN
31/03/2015 09:57

Merhabalaer.
2014 Temmuzda Sony Xperia Z2 marka cep telefonu aldım, cihaz iki ay önce su kaçırdı, garantiye gönderdiğimde, ccihaza sıvı temas ettiği için garanti dışı bırakıldı, cihazımın tamirinin mümkün olmadığını söylüyorlar. Ayrıca mahkemeye başvurmamı engellemek için gönderdiğim faturanın aslını geri göndermedim, adresim ellerinde olduğu halde kargoyu evime göndermedim kendi imkanlarımla tespit edip aldım. Size sorum şu, cihazım paralel ithalat, bu durumda cihazımın ücretinin iadesini garanti şirketi mi yapmalı, aldığım yer mi?

İnternet üzerinden yapılmayan alışverişler için yorum yapmam doğru olmayacaktır. Lütfen kusura bakmayın.

merhaba 2.el bir ürün sattım bir arkadaşa birde kağıt imzaladım kendisi doldurdu işte bu ürünü eksiksiz tam olarak sattım felan yazıyordu tamda okumadım altınada isim soy isim imza felan yazdı arkadaş onun altına imza attım şimdi 2. gün cihazın hoparlörü cızırtıyor geri al diyor.ben satarken böyle bir sorun yoktu şu an almak istemiyorum almak zorunda mıyım aceba ?

İnternet üzerinden yapılmayan alışverişler için yorum yapmam doğru olmayacaktır. Lütfen kusura bakmayın.

Reeder marka tablet aldim alali henuz 8 gun oldu fakat memnun kalmadim sik sik donuyor faturam ve tam kutusu ile birlikte vatan computer(aldigim yer) iade edebilir miyim

İnternet üzerinden yapılmayan alışverişler için yorum yapmam doğru olmayacaktır. Lütfen kusura bakmayın.

temel şentürk
05/04/2015 22:07

adem bey TTNETTEN ınternet aldım 24 mb vaat ettıler ama asla 24 u gormedı ılk geldıgınde 17 gordu sonra 14 13 12 gıbı gerı vermem ıade etmem gerek hakkımkımı nasıl kullanırım 30 gun surem dolmadı

İnternet üzerinden yapılmayan alışverişler için yorum yapmam doğru olmayacaktır. Lütfen kusura bakmayın.

Sergiu Mocanu
07/04/2015 22:25

Merhaba.
Atatürk havalimanı Vodafone bayisinden eşim bir şarj aleti aldı. Sözde aplle original şarjı. Eve geldiğinde original ile hiç alakası olmadığını gördüm. İade etmesini söyledim. Satıcı şarj adaptorü iade almadı, aynı fiyatla satılan bir şarj takımı ile değiştirdi. Ben yeni alınan ürünün paketi açmadım. Fatura yok, fiş var. Fişte sadece aksesuar yazıyor. Ürünün garanti belgesi yok(kutusu şeffaf, kutuyu açmadan görünüyor).
Şimdi bu ürünü iade almak zorundalar mı? Cayma hakkımı kullanabilir miyim? Ürün 03/04/2015 tarihinde alındı.
Teşekkürler.

İnternet üzerinden yapılmayan alışverişler için yorum yapmam doğru olmayacaktır. Lütfen kusura bakmayın.

uydu alıcısı aldım memnun kalmadım, iadesi mümkün müdür ? 2 gün dolmadı henüz.
tesekkürler

İnternet üzerinden yapılmayan alışverişler için yorum yapmam doğru olmayacaktır. Lütfen kusura bakmayın.

Bir mobilya mağazasından koltuk takımı yatak odası yemek odası aldım ancak eve getirtmedim daha düğün olmadığı için.eşyaların bir kısım ödemesini de yaptım ancak orada düğün salonu da tuttuğumuz için ödediğim miktarı salon parasına aktarmak istiyorum eşyaları iptal edip.ancak satıcı mobilyaları fabrikaya sipariş geçtim iptal edemem falan diyor ama ben eşyaları istemiyorum vazgeçme hakkım yok mu?

İnternet dışı satışlarda doğru yorum yapmam mümkün değil ne yazık ki.

GOLD DAN 12.04.2015 TARİHİNDE LENOVO MARKA LAPTOP ALDIM. ÜRÜNÜ KURDUM FAKAT AÇILMA VE AÇILDIKTAN SONRA DONMA PROBLEMİ VAR. İADE VE CAYMA HAKKIM OLMADIĞINI SÖYLEDİLER VE TEKNİK SERVİSE YÖNLENDİRDİLER. BU ÜRÜNÜ KULLANMA SÜREM 20 DK. CAYMA HAKKI SADECE MESAFELİ SATIŞ SÖZLEŞMESİNDE Mİ GEÇERLİ. BUNUNLA İLGİLİ NE YAPABİLİRİM.

İnternet dışı satışlarda doğru yorum yapmam mümkün değil ne yazık ki.

Merhaba, 1 Nisanda telefonla aldığım bir kampanya check up ı bugün iade etmek istedim ve 14 iş gününü 2 gün geçtiğini söylediler. Pazar günleri iş günü değil ve bu durumda 15. Gün oluyor. Ürünü aldığımız günü sayacak mıyız? sayılmıyorsa bugün 14. Gün oluyor yardımlarınız için şimdiden teşekkürler.

Kanunda “iş günü” şeklinde bir ibare yok. Tüketici haklarına ulaşmanızda fayda var.

Merhabalar Adem bey, a101 den 2 gün önce peynir almıştım. Bugün değişim için gidildiğinde değişim yapamayacakları bildirdiler. Ürün aldığım şekilde. Paket te açılma olmadı, fişi de mevcut. İade veya değişim yapmama hakları var mı?

İnternet dışı satışlarda doğru yorum yapmam mümkün değil ne yazık ki.

Sertaç Çataler
23/04/2015 18:28

Biz de yıllardır e-ticaret yapan bir firma olarak 1 sene kadar önce Tüketicinin Korunması Genel Müdürlüğü’ne kadar giderek keyfi iadelerde kargo ücretinin alıcılar tarafından karşılanması gerektiği konusunda görüşmüştük. Birinci dereceden yetkililer zaten bu konuyla ilgili bir hassasiyetin olduğunu bildikleri için o tarihte mecliste onayda olan yönetmelik taslağına bunla ilgili yani keyfi iadelerde tüketicileri de yükümlülük altına sokan hükümleri eklediklerini söylemişlerdi. 27 Kasım 2014 tarihli resmi gazetede yayımlanan yeni yönetmelik iyi okunduğunda, ön bilgilendirme kısmında tüketiciye teslimat ve iade şartları ile ilgili bilgi verilebileceği yani istenen şartların konulabileceği yazılıyor. Bu durumda satıcı sözleşmeye keyfi iadelerle ilgili kargo ücretleri alıcı tarafından karşılanır şeklinde bir madde koyarsa keyfi iadelerde kargo ücretini alıcıya yansıtmasına engel bir durum kalmıyor. Zaten genel müdürlük’teki yetkililer de bize aynen böyle olacağını söylemişlerdi. Ancak az da olsa bir kısım alıcı buna itiraz ediyor. Bunun üzerine Alo 175 Tüketici Hattını bir alıcı gibi arayarak, internetten bir buzdolabı alırsak satıcı ile aramızdaki sözleşmede keyfi iadelerde kargo ücreti alıcı tarafından karşılanır maddesine rağmen kargo ücretini satıcıya yükleyebilir miyiz diye sorduk. Aldığımız cevap, satıcı ile alıcı arasındaki sözleşme hükümlerinin geçerli olacağı yani aradaki sözleşmede öyle belirtilmişse keyfi iadelerde kargo ücretinin alıcı tarafından karşılanacağı söylendi ve haklılığımız onaylandığı için mutlu olduk.

Merhabalar
Yenilerde a101 marketinden ütü aldık kullanmaya başladık ütü hem gömleğimizi hemde formamızı yaktı geri götürdük her şeyi tam bir şekilde ama geri alamayacaklarını söylediler bölge müdürlerini aramamıza rağmen kimse cevap vermiyor bim gibi mağazalarda geri iade alıyorlar yada kendileri servise gönderiyorlar a101 de ise geri almamak için uğraşmamak için her şeyi yapıyorlar geri iade etmek istiyorum sonuçta bozuk mal bir işime yaramaz ne yapabilirim

İnternet dışı satışlarda doğru yorum yapmam mümkün değil ne yazık ki.
Bilginize.

İLKNUR ORUÇ
22/02/2018 14:53

Adem Bey ınternet değilde normal mağazalardan aldığımız ürünlerde nasıl iade edeceğiz nasıl bir yol takip etmemiz gerekiyor 6-7 ay oldu ama bu süre evimde hep tamirat ile parça bekleme ile geçti iade etmek istiyorum

Bu konuda benim yorum yapmam doğru olmayacaktır ancak tüketici dernekleriyle iletişime geçebilirsiniz.

Mrblar ben vestel bayisinden gectigimiz cuma bir tablet aldim eve geldim sarja taktim ve sonra acip cihaza bakarken sarji 100%100 gosterdgi halde kendiliginden kapaniyordu ve araya hafta sonu grince malum bekledim ve bu surede cihaza dokunmadim pazartesi aldgm yere gotrdum elnde baska kalmadgi icin adam degistiremedi ve servise gonderdik bir gun icinde gelecegini soylediler ama yarin 4.gun olucak hala gelmedi acaba geldiginde cayma hakkimi kullanabilirmiyim sonucta bende iki gun kaldi ve sonra servise verildi icime sinmedigi icin geri iade etmek istyorum edeblrmiyim

Merhaba, internet üzerinden olmayan alışverişlere yorum yapmam doğru olmayacaktır. Lütfen kusura bakmayın.

Merhabalar.02.09.2013 tarihinde vodafoneden faturaya ek htc one telefon aldim 2040 liraya.2 sefer ayni hatadan.1 sefer farkli hatadan garantiye gonderdim ve bana 2 kez sifir telefon gonderdiler fakat telefonun kendisi sorunlu 0 i da ayni hatayi veriyor.telefon benden fazla garantide zaman gecirdi.arti olarak cok kullanicisi da degilim hafta ici okul oldugu icin kapali oluyor sadece cumartesi pazar aciyorum..gecen ay yine garantiye gonderdim farkli hatadan.dun msj geldi garanti sureniz dolduğu icin cihaz tamiri icin 101 lira para odemeniz gerek diye.hayir yaniti verdim.hem garanti suresi dolmadi hemde benlik bi sikinti yok.telefon kapaninca acilirken kendini resetliyor surekli.tuketici haklarina basvurup urun para iadesi isteyecem mumkun mudur acaba.nasil bi yol izlemem gerek.yardimci olursaniz cok sevinirim.

Elinizde yeterli evrak varsa tüketici haklarını arayabilirsiniz.

ben internetten tuy dokucu bir urun siparis ettim ama urun eksik geldi. nasil iade edebilirim. urunu hic kullanmadim.bugun teslim aldim. kargo ucreti odemeden iade olur mu

Tüy dökücü kremler hijyen sebebiyle iade edilemeyecek ürünler sınıfına girebilir.
Öte yandan siparişiniz eksik geldiyse iadeden önce tamamlanmasını sağlamanızda fayda var. Firmaya ulaşıp çözüm üretmelerini isteme hakkınız var. Ancak firma bu konuda yardımcı olmaktan kaçıyorsa tüketici mahkemelerine başvurmanızı öneririm.

Merhaba;
ben teknosadan internet üzerinden asus ZenFone 5 aldım fakat telefonda 3g desteği olmasına rağmen telefonda 3g desteği yok aldıktan 1 gün sonra teknosa mağazasına götürdüm değişim için fakat servis onayı gerektiğini söylediler fakat ben serviste 1 ay geçirmesini istemiyorum internetten aldığım için koşulsuz değişim hakkım varmı? Futura tarihim 22.04.2015

Cep telefonu, PC gibi ürünlerde mesafeli satış sözleşmelerindeki maddeleri incelemenizde fayda var. Teknosa gibi firmalar bu cihazlar 1 defa kurulduktan sonra iade almayı reddetmekteler. Tüketici mahkemelerinde bu davaların nasıl sonuçlandığını henüz şahit olmadım ancak kendi paylarına düşeni yapacaklardır. Tavsiyem servise göndermek istemiyorsanız tüketici mahkemelerine başvurmanızdır.

Meltem çelik
06/05/2015 08:49

Merhaba; adem bey ben internetten bebek telsizi almıstım geri iade etmek istiyorum ama bir sebebim yok iadem kabul edılebılır mi?

Ürünün tarafınıza teslim tarihi bu konuda önemli. 14 gün içerisinde sebepsiz iade hakkınız var ancak öncesinde firmayla da iletişime geçmeniz gerekli.

Belli tanınan bir markanın internet üzerinden mağazasından elektirikli süpürge aldım 20-04-2015 tarihinde orda kargoya verilme süresi 4ile 10 gün yazıyordu,bugün18 gün oldu hala ürün elime geçmedi dün müşteri hizmetlerine paramın iade edilmesi için meil attım, mesajınız değerlendirilmeye alınmıştır diye cevap geldi ne zaman param iade edilir.Saygılarımla

Doğan Bey,
Aynı gün işleme alınırsa muhtemelen 3 gün içerisinde hesabınıza iade yapılır ancak taksitli alışveriş yapmışsanız tarafınıza iade de taksitler halinde yapılabilir. Bu konuda en net bilgiyi ilgili firmadan alabilirsiniz.

Muhammed Emin
12/05/2015 17:05

Merhaba.
10 / 05 / 2015 tarihinde samsung marka buzdolabı aldık. Bur gün sonra kurulumu yapildi ancak kurulum yapilirken gozden kaçan bir darbe var ve servis problem yaratıyor.ürünü şuan kullanmıyoruz ama Ürün kutusu Vs servis tarafından alındı nasıl bir yol izlememiz lazım. ?

Şimdiden teşekkürler

Ne yazık ki sorununuz bilgim dışında. Sadece internet üzerinden yapılan satışlarda yaşanılan sorunlara yardımcı olmaya çalışıyorum.

Muhammed Emin
15/05/2015 13:59

Teşekkürler

Enes Kumral
02/06/2015 00:16

LG G3 Gold aldım 7 8 ay oldu bi hatasi var o yuzden garantiye verdim garantidrn aldim telefonu ayni sorun hala devam ediyor tuketici haklarindan nasil yararlanirim neler yapmam gerekiyor sonucu ne olucak

Ürün internet üzerinden satın alınmamış. Konu bilgim dışında ne yazık ki.

mrb ben mobilya aldım senet imazaladık nışanlımla şimdi nışanlımla ayrıldık ve mobilyayı iptal etmek istiyorum ama firma mobilyayı almış depoda muhafaza ediyor parasını ödeyin diyor sipariş üzerine yaptırmışlar ve iptal etmiyorlar ne yapmalıyım

Ürün internet üzerinden satın alınmamış. Konu bilgim dışında ne yazık ki.

ben evimde kullandıgım 5 yıllık elektrikli süpürgemi internet üzerinden sattım alıcı ürünü begenmeyip iade etmek istedi iller arası bende kabul etmedim iade edebilirmi.degeri 700tl hic bir evrak yok

Etik olarak iade etme hakkı mevcut ancak ortada bir evrak olmaması kanunen suç teşkil edebilir.

yalçın elikoğlu
02/06/2015 23:31

mrh.iphone 5s cep telefonu aldım birgün sonra açma-kapama tuşunun tutukluk yaptığının farkına vardım,aldığım bayi servise göndermem gerektiğini söyledi.nasıl iade edebilirim aydınlatırsanız sevinirim.

Ürün internet üzerinden satın alınmamış. Konu bilgim dışında ne yazık ki.

Merhabalar bir siteden alışveriş yaptım. Ürün ücreti 96 TL , kargo ücreti de 7 TL. Yani 103 TL ödeme yaptım. Ürünü iade etmem gerekiyor ve satıcı ; kargoyu ödeyerek gönderin diyor.Ya da alıcı ödemeli gönderirseniz kartınıza 7 TL kargo ücretini düşerek iade gerçekleştiririz diyor.

Kargoyu ödeyerek gönderirsem ; Bu durumda satıcı karttan çektiği 103 TL’yi mi iade etmesi gerek yoksa ürün bedeli olan 96 TL’yi mi? Zaten sadece ürün bedelini iade etseler. Çift taraflı kargo ile 14 TL zarar demektir alıcı adına…

Yani kanun neticesinde hakkım bu mu ; İade kargo ücreti olan 7 TL’yi alıcı ödeyecek. Bana da ürün bedeli+kargo olan 103 TL’yi komple iade edecek. (Bu durumda mağazaya 14 TL zarar)

Yani satıcı 103 TL’yi öderse zaten hakkaniyet adına ben iade kargo ücretini ödemek isterim de. Hem alırken hem iade ederkenki kargoyu bana ödetmesi suç olur. Net olarak bir cevap sizden alabilir miyim ?

Kanunen iade taşıma bedelini de satıcı firma ödemelidir. Diğer bir deyişle kartınıza 103 TL ödeme yapılması gerekli ancak almış olduğunuz ürünler de bunda etken olacaktır. Örneğin size özel hazırlanmış bir ürünse firma ürünü almayabilir fakat müşteri memnuniyeti adına sizden iadeyi kabul etmiş olabilir.

2.el çıkma otomobil parçası aldım.net üzerinden görüp aldigim bu urun hesabına para yatırıp almıştım ve parca aaracima uymadi. Ücretini iade etmezlerse nasıl bi yol araya bilirim.birkaç kkişi ücretlerini ve parçalarını alamamış ayni firmadan

Merhaba,
Kanunen iade hakkınız mevcut gibi görünüyor. Gerekirse tüketici mahkemelerine başvurabilirsiniz.

Merhaba adem bey ben madiamarket ten samsung s6 aldım 6 gün oldu ve telefonu kurulum a verip aldığım da inanılmaz sıcaktı ama ben hızlı şarj olayından dır dedim açıkçası takmadım ama eve geldiğimden beri cihaz özellikle vine Instagram gibi googleplay den indirdiğim program larda elimi yakacak derecede sicaklasiyor mesela instagram da gezinirken 6 günde 2 3 kere dondu ve program ı kapattı. Müzik dinlerken hoparlör de 5dk lık bir şarkıda inanılmaz ısınıyor.
Yani yazdiklarinizdan anladığım kadarıyla paketi açtığım için ürünü iade edemem ama, Isındığı için kusurlu ürün olurmu yenisiyle değiştirebilirmiyim, iade almamak için çok sorun çıkarırlarmı sizce. Şimdiden teşekkürler.

Ürün internet üzerinden satın alınmamış. Konu bilgim dışında ne yazık ki.

mustafa mayruk
20/06/2015 14:31

Koray spor ayakkabı mağazasından 25 gün önce taksitle spor ayakkabı aldım.Ayakkabı kutusunda ve hiç kullanılmadı.Geri iade edip ücretini alabilir miyim..Elimde yalnız mağazanın vermiş olduğu fatura var.Kart slip’i yok.

Ürün internet üzerinden satın alınmamış. Konu bilgim dışında ne yazık ki.

Merhaba..Eşim iki oğluma da karne hediyesi Samsung Galaxy S5 aldı.Satıcı “Yarim saat suda durabilir,su geçirmez özelliği var”demiş.Benim 5 e giden oğlum da denemek için telefonu bi güzel suyun altına tutmuş.Telefon bozulmuş.Korkudan söyleyememişler bize önceki gün öğrendik.Eşim Gold’a gidip göstermiş.Onlar servise göndermişler.Servis “telefonu çöpe atin,her şeyi yanmış bunun “demiş.Ya da iki bin tl ye yapılırmış.Zaten 1.650 tl ye almıştık peşin.Garantisinde yapılan tüm testlere rağmen yine de su geçirebilir yazıyo,sonradan gördük.Tüketici haklarına başvursam mı acaba,bi sonuç çıkar mı?

Bu konu ne yazık ki bilgim dışında, bu yüzden yanlış yönlendirmek istemem. Ancak Galaxy S5 için su geçirmezlik özelliğini ilk kez sizden duydum. Yine de kişisel fikrim “ürünü internet üzerinden almış olsaydınız dahi” tüketici hatası sebebiyle iade kabul edilmezdi.

Cevapladığınız için teşekkürler Adem bey

İyi günler…Adem bey Ben bir firmanın internet sitesinden bir telefonu beğendim ve özelliklerinde 4g li olduğu ve işlemcisinin snapdragon olduğu yazmasına rağmen, ürün bana ulaştığında ürünün 4g li olmadığını ve exynoks işlemcili olduğunu gördüm. ilanı farklıydı ama gelen ürürn farklıydı. telefonun bataryasını taktım ve ayarlar menüsünden telefon özellikleri kısmından özelliklerine baktığımda bu ekynoks işlemcili olduğunu fark ettim, hemen sim kart takmadan ve wifi işe bağlantı falan da kurmadan firmaya kargoyla ger i gönderdim. Açılmış diye almama ihtimalleri var mı? Tüketici hakları mahkemesine mi başvurmalıyım, yoksa hakem heyetine mi?

Açıklamaların bir ekran görüntüsünü alarak başvurursanız hatalı bilgilendirmeden dolayı iade edebilirsiniz. Firma kabul etmese dahi tüketici mahkemelerinin sizin lehinize bir karar vereceğini düşünüyorum.

Merhaba Adem Bey,

internet üzerinden tanıştığım bir arkadaşa sıfır olarak yurt dışından getirtmiş olduğum dokunmatik otomobil teybi satmıştım. satmadan önce teybi detaylıca kontrol ettim ve hiç bir probleme rastlamadım. alıcı arkadaş sağolsun bana güvendi direkt olarak ücreti hesabıma havale olarak gönderdi. ben de akabinde ürünü kargo ile gönderdim. aradan 11 gün geçti alıcı arkadaş teybi iade etmek istediğini, cd çalar özelliğinin bozuk olduğunu söylüyor. 15 gün içerisinde iade hakkı olduğunu savunuyor fakat ben kurumsal bir satıcı değilimki fatura felan kesmedim,garanti de vermedim. ayrıca sattığım ürünün sağlam olduğunu bizzat kendim test ettim.karşılıklı sözlü olarak konuştuk anlaştık. böyle bir durumda alıcı arkadaşın iade hakkı var mıdır ? yardımcı olursanız çok sevinirim.

Merhaba,
Ticari bir durum söz konusu olmadığından yorumlamam da doğru olmayacaktır ancak arkadaş olduğunuza göre orta yolu bulabilirsiniz diye düşünüyorum 🙂

Mrhaba.24.06.2015 günü internetten takma saç aldım ve beklediğim öxellik ve kalitede olmadığı için 25.06.2015 günü iade etmek istedim fakat ürün kampanyalı diyerek iade alamayacaklarını söyledilar.ürün 29.90 kargo 10 tl .bu şartlarda hakkımnedir ücretin tamamını alabilirmiyim

Merhaba,
Kanunda yer almamasına karşın hijyen sebebi ile iadede sorunlar yaşanabilir ancak genel olarak yorumlamak gerekirse iade hakkınız mevcut.

biz bir sağlık ürünü aldık. evimize geldiler ve zorla verdiler.nasıl iade edebilirim.

Zorla verdiler derken? Aldığınız ürün hijyen problemleri yaşanabilecek bir ürünse iade kabul edilmemesi doğrudur. Kanunen bu hak firmalara verilmiş durumda.

Merhabalar ben internetten laptop satın alacağım alğım ürün için cayma durumu ve süresi nasıl olur ve ambalajı açıldıgındada ürünü geri iade edebiliyomuyuz yardımcı olur musunuz ?

Bilgisayarlarda sistem içinde kurulmamış Window s yüklü ve siz ilk açtığınızda kurulum başlıyor. Dolayısı ile yazılım kullanılmasından dolayı iade etmenizde problem yaşamanız olası. Satın alacağınız firma muhtemelen iadeyi kabul etmeyecektir.

firat şahin
22/07/2015 04:42

Almis oldugum kirmizi renk ayakkabi hem boya verdi ayaklarima hemde ayakkabi ust rengi atti iade icin goturdugumde dogal deri renk verebilir dedileer ve kabul etmedilee fabrikaya gondererek test etmek istediler bunu da kabul ettim bir hafta sonra olumsuz sonuc cikardilar ve tekrar gondermelerini istwdim tekrar kabul etmediler sizce dogal deri dedikleri ayakkabi rengi kirmizi renk oldugunda sonucta bir islem gorerek kirmizi renge donusmuyormu dogal olan hicbirsey islem gormemis olmasi gerekmiyormu ne yapmam gerekir ilginize tesekkur ederim…

Merhaba, internet üzerinden yapılmayan alışverişlerde yorumda bulunamıyorum ne yazık ki.

Merhaba,internetten ürün aldım. Kargo takipte ürünümü geldiği fakat benim almadığım yazıyor.Fakat öyle bir durum hiç olmadı.Satıcı bana kargo şirketinde bir sıkıntı olduğunu ve düzelteceklerini söyledi.Fakat yine düzeltilmedi.Ben de iade süreci başlattım. Ürün iadesi için iade bilgilerini girmemi istiyor,elime bile almadığım ürünün iade bilgilerini nasıl gireceğim? Müşteri hizmetleri de gereken cevabı bana vermedi. Benim şu anda ne yapmam gerekiyor?

Kargo firmasıyla görüştünüz mü? Gerçekten firmada bir hata olabilir.

Merhaba ,
Smart özelliği olan ve android isletim sistemli bir led tv internet uzerinden alınırsa, bu tvnin kurulumu yapildiktan ve kullanici wifi ile bir network ağına baglandiktan ve android sistemde magazadan uygulamalar yukledikten sonra 14 gun icinde cayma hakkini kullanabilir mi? Yani tv nin ozelliklerini deneyip memnun kalinmamasi halinde kurulum yapildigi uygulama yüklendiği veya wifi kullanildigi icin cayma hakki ortadan kalkar mi ?

Merhaba,
Şahsi düşüncem kalkacağı yönünde çünkü yasada yazılımların korunması ile ilgili bir madde var ve satın aldığınız ürünün içerisinde de yazılımın beraber geldiğini düşünebilirsiniz. Özelliklerini denemek için mağaza içerisinde görevliyle birlikte inceleme yapmanızda fayda var.

Cevabınız için teşekkür ederim , mevcut yazılım android olaak gelecek ve bu yazılımı zaten degistirmeden kendi sundugu urunleri kendi magazasindan yukleyerek test etmis olacagim , bu durumda yazilimin korunmasi ilkesini nasil ihlal etmis olacagimi pek anlayamadim. Bir de wifi konusu var o da problem yaratir mi ?

Tekrar merhaba,
Daha önce bu konuda örnek teşkil edecek bir dava ile karşılaşmadığım için tahmin üzerine konuştuğumu tekrar hatırlatmamda fayda var. Yazılım değiştirmekten ziyade kurulumun yapılmış olduğunu dikkate almalısınız. Her ne kadar Android yazılımı diğer yazılımlara nispeten daha kolay sıfırlansa da yazılımın kurulmadan ve bir işleme tabi tutulmadan size özel geleceğini göz önüne aldığınızda, bu konuda firma sorumluluk kabul etmeyebilir. Bir dava örneği bulursam mutlaka sizinle paylaşırım.

Anladım, ilgilendiginiz icin tesekkurler

Adem Bey merhaba
ben … marka çikolata magazasında çalışmaktayım.sizden ricam bazı iç giyim firmalarının yazdığı gibi (iç çamaşırı vb gibi ürünler iade alınamaz)bir yazı yazabilmemiz için kanunda bir madde var mıdır.çikolata eriyen ve içeriği çabuk bozulabilen(uygun sıcaklık 18-20)gibi olması sebebiyle iade almak istememekteyiz.şimdiden teşekkürler

Merhaba,
Sektörünüze %100 aşina değilim ancak yorumunuza istinaden önerim ilgili kanunun 15. maddesinde C bölümünü incelemeniz olacaktır. Kanuna http://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2014/11/20141127-6.htm adresinden ulaşabilirsiniz.

Merhaba Adem Bey,
Geri dönüşünüz ve ilginiz için çok teşekkür ederiz.

nurten aksu
04/09/2015 16:59

merhaba ben instagramdan ürün siparişi verdim değişim iade yoktur dıyor benim istediğim ürünün koyu rengi geldi ben değişim istedim olmuyor dıyor almadan önce belirttiğini söylüyor ben mağazaya gidip iade yada değişim hakkına sahipmiyim

Ürün hijyen zorunluluğu taşıyan bir ürünse (iç çamaşırı gibi) sorun yaşamanız muhtemel. Ancak sorun sizden değil firmadan kaynaklı olduğundan hakkınız olduğunu düşünüyorum.

Adem bey ben bir ceket aldim eve geldim begenmedim mağazaya gittim iade etmek istediğimi söyledim iade değil değişim yapabileceklerini soylediler tüketici haklarına basvurdum acaba sonuç. Ne olabilir ?

İnternet üzerinden satışı yapılmayan ürünler hakkında ne yazık ki yorum yapamıyorum.

Adem Bey Merhaba,

Geçen hafta bir sürücü kursuna yazıldım ve ödemeyi kredi kartı ile yaptım. Sürücü kursu hakkındaki olumsuz görüşlerden dolayı oraya gitmekten vazgeçtim. Cayma hakkı bu hizmet için de geçerli midir? Nasıl bir yol izlemeliyim. Şimdiden teşekkür ederim.

İnternet üzerinden satışı yapılmayan ürünler hakkında ne yazık ki yorum yapamıyorum.

merhaba tüketici yasası güzel ama görseldeki ve acıklamalardaki gibi ürün tüketiciye ulaşmazsa tüketici yasası güzel
birde arkadaş cevresinde cok alışveriş havası vermek için ürün alıp ambalajı açmadan iade eden kargoya teslim almadan iade eden kişileri nasıl çözüm bulacagız bu durum eticaret yapan firmalara kargo maliyeti acısından büyük yük getiriyor. bu durumada bir cözüm bulunması gerekiyor.

Sebepsiz yere yapılan iadelerde kargo ücretinin firmaya yüklenmemesi ile ilgili düzeltmeler yolda sanırım. Zaten bu konuda birkaç örnek dava da oluştu. Yakın zamanda çözüm bulunacaktır diye düşünüyorum.

merhaba. bir şey danışmak istiyorum. benim ablam iş yerine gelen kitapçıdan kitap almış. toplamda 670 tl tutarında. tc kimlik no, telefon numarası, adını soyadını anne baba adını ve adresi almış. ayrıca faturanın altına da ürünleri teslim aldım yazmış ve imzalamış ablam. ablama da fatura nüshası ya da başka bişey vermemiş. firmanın ne adı ne sanı var. elimizde hiçbir şey yok. kitaplar da gelecek dedikleri tarihte gelmedi. elimizde yalnızca adamın iş yerine girip çıktığını gösteren kamera kayıtları var. hani biz de dolandırıldığımızı düşünüyoruz. belki 670 lirayı 67bin lira yapar. ablam yapmış bi cahillik ama bundan sonra ne yapabiliriz ya da korktuğumuz gibi bişey gelir mi başımıza? tüketici mahkemesine gitsek bir şey yapabilirler mi? acil cevap verirseniz cok sevinirim. çok teşekkür ederim Adem bey, iyi geceler.

Konu ne yazık ki bilgim dışında. Tüketici mahkemelerine başvurmanızda fayda var.

Mrb adem bey ideal.com sitesinde çamaşır mak. Aldım kargo da ürün aldıktan sonra servis kurumunu yaparken makinanın dış akşamında ve arka ayağında çökme olduğunu söyledi ve malzeme değişiminin ücretli olacağını söyledi. Bende aldığım site yi aradım. Yardımcı olmaya yanasmiyorlar. Ürünü cayma Hakkı kapsamında iade etmek istedim. İade almayacaklarını söylüyorlar ( 7 günoldu teslim alalım) ürünü servise kur durup kullansam sonra tüketici mahkemesine basvursam olur mu? Tsk ederim…

Kanunda özel durum olarak adlandırabileceğimiz bir sorun yok gibi görünüyor. Ürünün kurmadan tüketici mahkemelerine başvurmanızı tavsiye ederim.

Ben bir tansiyon aleti aldım.sözleşmede 15 gün içinde cayma ve iade hakkım olduğu yazıyordu.arayıp geri iade etmek istediğimi bıldırcın nedeni soruldu aldığım urun 295 lira ama araştırınca bu ürünün 170 lira olduğunu öğrendim geri almak istemiyorlar bana başka alternatifler sunuyorlar 2 gün oldu alalı ben 1 gün aradim notere gidip iade etmem gerektiğini söyledi firma ne yapmam gerekli bilgi verirseniz sevinirim

Firma yardımcı olmaya çalışmış anladığım kadarıyla ancak iade hakkınız var gibi görünüyor. İade etmek yerine alternatif çözümleri neden tercih etmediniz?

İyi günler ben bugün internet üzerinden elbise siparişi verdim cuma günü elimde olacak kapıda ödemeli kargomu parayı kargo firmasına teslim etmeden önce içeriğini konrol edip öyle almak gibi hakkında varmı

Merhaba,
Evet böyle bir hakkınız var. Kargodan teslim almadan önce içeriğini inceleyebilirsiniz.

Merhaba ben bir magaZadan köşe Takım’ı aldım ve bana eski püskü depodaki malı yollamışlar sora üç ay gittik geldik zar zor deyişmesi için götürdüler ve şimdide kasası kırık bir tarafı farklı renk bir tarafı farklı renk köşe getirdiler şimdide üç aydır onu vermeye çalışıyoruz olmuyo artık iyade edip paramı almak istiyorum ama zorluk çıkarıyorlar Bunuda götürseler yine aynısı olcak sıkıldım artık lütfen ne yapmalıyım

İnternet dışı satışlar hakkında yorum yapamıyorum ne yazık ki.

Merhaba! Ben hizmet sözleşmeleri ile ilgili bir soru sormak istiyorum. Bir spor salonuna 28/07/15 tarihinde üye oldum. Sözleşmeye üyeliğin başlangıç tarihi olarak 01/09/15 tarihini yazdırdım. Cayma hakkım yeni kanuna göre 14 gün sanırım ama hangi tarihten itibaren bu süre alınmalı. Sözleşmenin imzalandığı tarih mi üyeliğin başlangıcından itibaren mi. Sözleşmede bu durumdan bahsedilmiyor. Teşekkürler

İnternet üzerinden yapılmayan satışlar hakkında ne yazık ki yorum yapamıyorum.

Bundan dört ay önce bir telefon aldım şuan durup dururken arıza yapıyor acaba geri iade yapabilir miyim,taksitli aldım 5taksit odedim onu da geri istemiyorum

4 ay çok uzun bir süre. İade ve iptal hakkınız ne yazık ki yok. Garantiden faydalanmanızı öneririm.

avea dan hattimin uzerine samsung s 6 aldim. telefon asiri isiniyor. sarja takinca daha fazla isiniyor. patlayacak diye korkuyorum. velhasil arkadaslar bu nedenden nerelere ve nasil basvuru veya sikayet edersem telefonun ucretini talep edebilirim ?

İnternet üzerinden yapılmayan alışverişler hakkında yorum yapamıyorum ne yazık ki.

Adem bey merhaba biz tarım makinası satıyoruz hukukçumuz da var dışardan danıştığımız ama e ticaretle ilğili malüm sektör yeni gelişiyor bir türlü net bilğiye ulaşamıyoruz sıkıntımız; tüketici salça makinası, et kıyma makinası, hamur karma veya kırıcı delici çok örnek çoğaltabiliriz bu makinalar sezonluk örneğin salçasını yapıyor müşteri makinayı geri iyade ediyor hem kullanılmış hem orjinal ambalaj yok itiraz etsek hiç bir şey çıkmıyor

Mustafa Bey merhaba,
Sezonluk ürünlerde mahkemelerin tarafınıza bir karar vereceğini düşünüyorum. Çünkü art niyet taşıyan pek çok davanın, satıcı firma lehine sonuçlanmakta olduğunu duymuştum. Hakkınızı aramanızda fayda var.

Merhabalar altan bey . Benim 2 ay önce almış oldugum samsung note 3 marka cihazım var.cihaz şarz almıyor ve sürekli takılmalar vs. vs. birsürü sorun yaşadım şuanda cihaz şarzı bitti kapandı ve hiçbir şarz aletiden sarz olmuyor . cihazı göderdiğimde 10 gün içerisinde bana aynı özelliklere sahip bir telefon göndermeleri gerekir değilmi . göndermezler ise hukuki yollara başvurabilirmiyim ?

Merhaba,
Ne yazık ki sorunuz bilgim dışında.

Merhaba Adem bey, internet üzerinden aldığım cep telefonum ekrandaki sarı lekeden dolayı 13.08.2015 de Antalya KVk servisine gitti .14.08.2015de ellerine ulaşmış kargo sorgulamasına göre . Onların cihazı kayıt tarihi ise 19.08.2015 görünüyor . Yönetmeliğe göre servise bildirim tarihi esas alınması gerektiğinden 14.08.2015 de ellerine ulaştığından bu tarihi baz alarak durumum hakkında bilgi almak istiyorum. Şimdiden teşekkür ederim. Azami tamir süresi 07.09.2015 de doldu ancak gün içerisinde onarım devam etmekte iken gün sonunda tamamlandı ve 08.09.2015 günü bana teslim edildi. Ancak telefonuma sim kartı taktığımda çalışmadı ,yeni kart aldım taktım yine olmadı ve ertesi gün tekrar aynı servise gönderdim. Önceden böyle bir sorunum yoktu ekranda sarı leke vardı ve bazen hata uyarısı veriyordu. Yapılan işlemler ekran değiştirildi, güncel yazılım yüklendi yazıyordu servis formunda. ikinci gönderdiğimde 11.09.2015 de ulaşmasına rağmen 14.09.2015 de kayıt altına alınmış ve halen onarımda görünüyor . Şimdi beni sormak istediğim önceden böyle bir arıza olmadığı için ilk gönderdiğim süre baz alınıp azami tamir süresi geçirilmiş olabilir mi? yoksa farklı arızadan ötürü 2 kez servise gittiğinden yine azami tamir süresi beklemem mi gerekir ? seçimlik haklarını kullanabilmek . Birde 2. kez gönderdiğim de 10 iş günü aşarsa emsal özellikli telefon istedim ancak aştığı halde bir telefon gönderilmedi bunun bir yaptırımı var mı acaba ya da ne yapabilirim bu konuda ? Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler.

Siz yasal prosedürleri yerine getirmişsiniz. Bundan sonrası yetkili serviste. Tarih farklılığı firma içindeki bir prosedür olabilir. Kanunen kargo firmasının teslim ettiği tarih dikkate alınacaktır. Tüketici mahkemeleri aracılığı ile yaptırım uygulatabilirsiniz.

mahmut oğuz
30/09/2015 14:57

sayın adem bey internetten bir ürün aldın 90 tl ye ama bana 1450 tl lik bilgisayar göndermişler ne yapayım bu durumda

Tabi ki iade edin Mahmut Bey 🙂 Firma durumu farkettiğinde sizden iade talebinde bulunacaktır zaten.

Adem bey iyi günler,ben internet sitesinden markalı olduğu söylenen 3 adet nevresim takımı sipariş ettim kargo geldi açtığımda içinden siparişimle hiç alakalı olmayan ürünler çıktı ve faturasıda çıkmadı. Alfığım yeri aradım telefon açılmadığı gibi msil adresleride geçersiz diyor ne yapmalıyım teşekkürler.

İade işlemlerini başlatacağınızı belirten bir mail atın. Mail kopyasını da saklayın. 3 iş günü içerisinde yanıt alamazsanız tüketici mahkemelerine başvurabilirsiniz.

Kadir Kaya
04/10/2015 15:15

ben sunny 82 led ekran tv/monitör aldım aldığımdada belirtim aldığım mağazaya gözlerimin için alıyorum bene led ekranın iyi olduğunu sölediler cihazı aldım sunny servisini aradım kendin kura bilirsin ama fatura ve garanti belgesini aldığın yere mühürlet aldım cihazı bir gün kulandım gözlerim çok kütü oldu ben aldğım gere gidip aldığım örünü değiştirmek istediğimi söledim ama değişim yapamıyoruz dediler şimdi ne yapmam gerekir lütfen belirtirmisniz

Ürünü internet üzerinden almadıysanız kanuni gereksinimleri bilemediğimden yorum yapmam doğru olmaz. Ancak hakkınızı tüketici mahkemelerinde arayabilirsiniz sanırım.

Merhabalar,
Öncelikle tek tek her yazanla ilgilenip vakit ayırdığınız için teşekkür ederim. Benim sorum ise, 3 gün önce internetten fotoğraf makinesi lensi aldım.Ürünü açtım kullandım ve beğenmediğimden geri iade etmek istiyorum. Yasal olarak kesin olarak iade hakkım var mı?
teşekkürler

Merhaba,
Kanunda tek tek ürünler belirtilmemiş. Fotoğraf makinesi lensi ya da çağrıştıran bir kategori de görmedim. Firmayla görüştüğünüzde olumsuz yaklaşmayabilirler. Öncesinde firmayla görüşmenizi, sonrasında ise harekete geçmenizi tavsiye ederim.

Merhaba,

Internet uzerinde alisveris yaptim. Urun yanlis geldikten sonra urunu sirkete geri gonderdim fakat ucret tekrardan odenmedi. Tam 4 ay oldu ve onlara ulasmak icin surekli aramak zorunda kaldim ve buda telefon faturam fazla si ile yansiyor.

Acaba dava acma kosullari nelerdir? Avukat olmasi sart midir? Yurt disinda oldugum icin sureci buradan takip etme imkanim var midir?

Tesekkurler

Tüketici mahkemelerine dernekler aracılığı ile de başvurabilirsiniz. Sizin yerinize takip edeceklerdir.

oğuz acar
13/10/2015 05:48

Merhaba adem bey. ben 5 gün önce elektronik mağazasından uydu alıcısı aldım. aldığımda ambalajlıydı. 2 gün kullandım ama memnun kalmadım. tekrar iade etmek istediğimde ürünün ambalajı açıldığı için iade alamayacaklarını söylediler böyle birşey mümkünmü ?

İnternet üzerinden yapılmayan alışverişlerde ne yazık ki yorum yapamıyorum.

Merhaba Adem Bey
Ben İnstagramdaki bir giyim sayfasından ürün sipariş ettim. İlk olarak 2-3 hafta içinde teslim edileceğini söylediler. Daha sonra 6 haftada teslim edileceği söylendi. Fakat şu an siparişi vereli 8 hafta oldu. Attığım mesajlara da cevap verilmiyor. Paramın geri iadesini istiyorum böyle bir hakkım var mı? İade edilmediği takdirde hukuki olarak haklarım neler, ne yapabilirim?
Şimdiden çok teşekkür ederim.

Tüketici mahkemeleri ile hakkınızı arayabilirsiniz.

Merhabalar adem bey bugun üniversitemize gelip stant kuran kitapcilardan kitap aldim ve sozlesmeyi iptal etmek istiyorum cayma hakkim varmiaceba?

İnternet üzerinde yapılmayan satışlar için yorum yapamıyorum ne yazık ki.

Merhabalar…İnternet üzerinden bir alışveriş yaptım.Ürün bana arefe günü geldi ve araya kurban bayramı tatili girdi.Ben bu ürünü ilk elime geçtikten 10 gün(bayram tatilleri dahil) sonra iade için kargo şirketine götürdüm fakat ürünü alamayacaklarını sistemlerinde bir arıza olduğunu söylediler.Ürünü iade etmem bir hafta sonraya kaldı ve 17 gün oldu.Firma ürünü alamayacaklarını iade süresini aştığımı söylediler.Araya resmi tatil günlerinin girmesi ya da kargo şirketinin ürünü almaması haklı bir sebep olamaz mı?Yardımcı olursanız sevinirim.İyi günler…

Kanunda iş günü gibi bir ibare yok ancak hakkınızı tüketici mahkemelerinde aramanız halinde haklı bulunacağınızı düşünüyorum. Öte yanden bu gelişmelerden firmayı haber etmiş olmanız gerektiğini hatırlatırım.

Gitti gidiyor dan sipariş verdiğim 10 adet beyaz led ampül iki gün önce elime ulaştı incelediğimde 5 tanesinin sarı renkli olduğunu gördüm satıcıyla iletişim kurdum bu 5 ampül ün iadesini talep ettim faturanın 10 taneye kesildiğini söyleyip 5ini iade alamayacağını değişim yapabileceğini söyledi. İade hakkım gerçekten yok mu???

İade hakkınız mevcut.

firmanın internet sitesinden ürünü aldım ve iade etmek istediğimi firma yetkilisine bildirdim ve kargoyu benim ödememi istediler bende yasal hakkımı ve sözleşme maddelerini hatırlattım ve bana ürünü almayacağını ürünün içerigini değiştirdiğim söyleyerek iftira attı,ürünü firmaya yolladığımda ürünün ambalajını açıp alıcı açtı diyerek iftira atabilir mi ?video çekerek kargoya vermem kanıt olur mu ?

Ürün hakkında bilgim yok. Yorum yapmam mümkün değil ne yazık ki.

kudret tuzer
19/10/2015 18:02

mağzadan halı aldım ücretini ödedim 2 gün sonra aynı halıyı internet sitelerinde daha ucuza buldum bu halıyı geri iade etmek istedim firma almadı ürünün herhangi bir arızası veya sıkıntısı yok.firma yetkilisi biz en uygun fiyat garantisiyle halı satmıyoruz fabrikanın önerdiği fiyat listesiyle satıyoruz ve size listenin dahada altında bir fiyata bu halıları sattık dedi.iade atme hakkım varmıdır bilgilendirirseniz sevinirim.

Konu bilgim dışında. Sadece internet üzerinden satışlarda yardımcı olmaya çalışıyorum. Bilginize.

Azad Karabey
19/10/2015 21:36

Merhabalar, Ben Bir buzdolabı Almak için beyaz eşya mağazasına gittim, adamla her konuda anlaşıp taksitle buzdolabı aldım. Yerim müsait olmadığından dolayı taksitlerim bitinceye kadar depolarında kalmasını istedim. Taksitlerim bitti fatak ben almaktan vazgeçtim. Gidip vazgeçtiğimi söylersem ödediğim taksitlerimin parasını geri alabilirmiyim

Konu bilgim dışında. Sadece internet üzerinden satışlarda yardımcı olmaya çalışıyorum. Bilginize.

merhabalar,
ben yaklaşık 1buçuk ay önce evkurdan bir cep telefonu satın aldım. aldıgımın 4. günü telefonda sorun cıktı. aldıgım yere goturdum değişim istedim fakat değişim yapmadılar. telefonu kvk ya götürdüm yaklaşık 40 güne yakındıır telefon serviste. telefon birebir değişim yapılacak fakat yeni bir cihaz olduğu için üretici firmadan cihaz bekleniyormuş. ben bu durumdan çok sıkıldım ve telefonu iade edip paramı geri almak istiyorum. bu mümkün müdür ?
saygılarımla.

Merhaba,
Konu bilgim dışında. Yardımcı olamıyorum ne yazık ki.

Öncelikle merhabalar ;
Yaklaşık bir hafta önce internet aracılıgıyla bir ayakkabı aldım. Bu firma kendisinin orjinal ürün sattığını beyan etti ve sitesinde ”ÜRÜNLERİMİZ DEĞİŞİM GARANTİLİDİR” diye bir yazı yazmaktadır.Ürün geldiğinde kutusunun yırtık ve ayakkabının sağ tekinin ezik darbeli olduğunu gördüm ama fazla sıkıntı yapmadım açıkçası.Ancak bugün ayakkabıyı giydiğimde numaranın tam olmasına rağmen ayağımı vurduğunu ve gün sonunda eve geldiğimde ayakkabının ön burununun deforme olduğunu gördüm .Hemen aldığım sitenin sipariş hattına durumu belirten bir mesaj yazdım ve onlarda durumu ”Tüketici Hakları Hakem Heyetine” ulaştıracaklarını söylediler ve 1 ay gibi bir süre içerisinde size dönüş yapacağız dediler.Bende bu süre zarfının çok uzun olduğunu belirttim ancak yapacak bişeylerinin olmadığını beyan ettiler . Sizce ne yapmalıyım yardımcı olur musunuz lütfen şimdiden teşekkür ederim …

Tüketici Hakem Heyetine ulaştırdıklarına dair bilgi isteyebilir ya da kendiniz bu konuda başvuruda bulunabilirsiniz. 15 günlük süre dolmadan harekete geçmenizde fayda var.

Merhabalar
Ben hepsi burada san bir çamaşır makinesi aldım. Fakat yanlış model göndermişler bende firmaya ürünü geri gönderdim. Sitede 2 iş günü içinde para iadesi yapılır yazmasina rağmen 22 gün olmasına rağmen para iadesi yapılmadı. Çağrı merkezi sadece inceleniyor diyor. Başka bir şey söylemiyorlar. Yetkililere telefonla ulaşamıyorum. Ne yapabilirim?

Hepsiburada gibi bir firmanın sizi mağdur edeceğini sanmıyorum. Prosedürler sebebiyle işlemler biraz yavaş ilerliyor olabilir ancak sonuçlanmaması halinde tüketici mahkemelerine başvurabilirsiniz.

merhaba adem bey 15.10.2015 günü teknosa.com dan bir adet tv siparişi verdim fakat ürünü 5 dakika sonra arayıp iade ettim iptal edildi denildi sepetim bölümünde de yazıyordu. ürün hiç bir şekilde ne kargolanmadı bile iki gün sonra ödediğim tutar tarafıma yansıdı taksitler bölündü müşteri hizmetlerini defalarca aramama rağmen ücret iadesi kartıma yapılmadı yani ücret ödedim fakat almadığım bir ürün için şimdi 7 iş günü süresi aşıldı ne yapmam gerekiyor ücret iadesi bana yapılacaktır fakat yasal süreyi aşan firmaya nasıl bir cezai yaptırım uygulatırım teşekkür ediyorum iyi çalışmalar.

Ücret iadesi yapılacağından sizde eminsiniz neden cezai yaptırım uygulamak istiyorsunuz anlamadım. Elbette karar sizindir ancak cezai yaptırım taraftarı biri olmadığımdan tavsiye etmesem de tüketici mahkemelerinde hakkınızı arayabilirsiniz.

merhabalar bir sorum olacaktı ben tivibu aboneliği satın aldım (uydu alıcısı kumanda arakablo ) bunları gelip kurdular ve bu aboneliği beğenmedim iptal ettirmek istiyotum 7 gün içerisinde cayma hakkım varmı acaba ?
2.si kurum benden herhangi bir ücret talep edebilirmi? bağlantı üçreti falan
benim arkadasım farklı bir kurumda d-smat dan aynısı olmuş cayma hakkını kullanmış ve tek kuruş bile ödememiş bu kurum benden para talep ederse ne yapmalıyım?

Ne yazık ki konu bilgim dışında.

Merhabalar.N11 sitesinden(bünyesindeki bir mağazadan) powerbank satın almıştım,ürün 2 hafta kullandıktan sonra çok yavaş şarj etmeye başladı ve ben de değişim için geri yolladım(orjinal kutusu ile ve hiçbir çizik dahi olmadan).Yaklaşık 1,5 ay sonra bana bir ürün yolladılar ama gönderdikleri ürün darbe izleriyle dolu,bambaşka bir kutunun içinde ve kablosuzdu.Üstelik doğru düzgün çalışmıyor.N11 üzerinden iade talebinde bulundum ve iade talebim zaman aşımından ötürü reddedilmiş.Sadece 2 hafta kullanıp gönderdiğim bir ürün nasıl zaman aşımına uğrar ve bu bilgiler ışığında ne yapmamı önerirsiniz ?

N11 yetkililerine durumu anlatan bir yardım desteği iletin. Mesajlarınızı da kontrol ederek yardımcı olacaklarını düşünüyorum.

genellikle insanlarımızın muzdarip olduğu iade – değişim konularında böylesine güzel bi çalışma yaptığınız için öncelikle teşekkür ederim. adem bey bugün colins ‘ in outlet mağazasından bir kıyafet aldım 2 saat sonra iade etmek istedim ancak bana burası outlet mağazası normal coulins mağazalrında iade oluyor ancak burada iade yapamıyoruz ancak herhangi bir ürün ile değişim yapabilirsiniz dediler. bundan ötürü bir maduriyet yaşadım bende içime sinmesede verdiğim para heder olmasın diye başka bir ürün aldım. yasal olarak kim haklı öğrenmek isterim . bu hususta bana yardımcı olabilirseniz çok makbule geçecektir. şimdiden cevabınız için teşekkür ediyor çalışmalarınızın hayırlı bir biçimde devam etmesini temenni ediyorum.

Merhaba,
Ne yazık ki sadece internet ortamında yapılan alışverişler için yorum yapabiliyorum. Gerçek mağaza satışlarında yorum yapmam doğru olmayacaktır.

merhaba e tesettür sitesinden aldığım ürünleri iade ettim 27 kasım tarıhınde ellerine ulaştı. ama ödemeyi yapmıyorlar ne yapmam gerekir?

pardon 27 ekim tarihinde

Tüketici mahkemelerine başvurup, şikayet dilekçenizi firmaya iletmeniz yeterli olacaktır diye düşünüyorum.

Adem ŞAHİN
12/11/2015 11:09

Adem bey merhaba ;
Carrefoursa nın internet sitesinde Casper marka laptop satın aldım 06.11.2015 tarihinde bu laptop işyerine geldi arkadaşım kredi kartımdan 9 taksitle ödemeyi yapıp laptop u teslim aldı bende c.tesi günü laptop u incelerken wifi ye bağlandıktan uzun bi süre sonra Laptop kilit deliğinin ( Mağzalarda sergilenirken Alarm taktıkları yer ) kızgın demir ile eritilerek biçimsiz bi şekilde büyütüldüğünü gördüm ve tahmin ediyorum ki alarm çıkartılırken oluşmuş simetrik çizikler var. Carrefoursa yı aradım Cayma hakkımı kullanarak geri vermek istiyorum dedim . Bana önce tabi dediler ürün Kozyatağı mağazasından sipariş verilmiş oraya getirin işleminizi yapalım dediler az öncede arayıp herhangi bir Carrefoursa ya ( bana en yakın sakarya erenler mağazası ) fatura ve Slıp ın fotokopisiyle teslim etmemi daha sonra onların Laptop ı Casper genelmerkezine yolluyacaklarını teknik ekibin onay vermesi üzerine iade alacaklarını söylediler . Ben bu Laptop ı KESİNLİKLE GERİVERMEK İSTİYORUM bu konuda ne gibi bi yol izlemeliyim nasıl konuşmalıyım banayrdımcı olurmusunuz

Ayıplı bir ürün olduğundan iade hakkınız mevcut. Firma yardımcı olmadığı takdirde tüketici mahkemelerine başvurabilirsiniz.

N11.com dan 2hafta önce Hotpointt derin dondurucu aldım ürün çok sesli ve karlanma yapıyor yatak odam dışı koyabileceğim yer yok derdimi ürün ilk alıp da servis kurup çalıştırdıktan sonra iade sürecinde n11 e dedim bana servis gelip kurulumu yapmış iade olmaz dedi ancak servis gürültülü raporu tutmalıymış servis buna karşı şimdide 2 haftalık cihaz bırak karlanmayı parmak kalınlığından büyükçe buz bağladı servis bana 6 ayda bir olur onuda temizlersin diyordu ben bunu iade nasıl ederim servis tutanak mı tutmalı n11 de beni ilk başta servise yönlendirip yanılttı halbuki iade edebilirmişim şimdi nasıl iade etsem n11 mi servisi mi hakem heyetinimi aramalıyım teşekkürler

Merhaba,
Zaman aşımından dolayı tüketici mahkemelerine başvurmanız gerekmekte.

hasan coşgun
22/11/2015 21:41

hasan on 15/11/2015 8:12 am günü yazıma cevaben zaman aşımından dolayı tüketici mahkemelerine başvurabilirsiniz demişsiniz peki ben başvururken kimi mesul tutmalıyım n11.com internet sitesi vasıtasıyla alışveriş yaptığım mağazayı mı,N11.com umu yoksa hotpoint ariston servisini mi dava etmeliyim servis bana diyor ki alırken site belki de eksik bilgi vermiştir diyor ama servis ilk kurulumu yaparken 6 ayda bir hafif karlanma olur demişti birçok yakınımda derin dondurucu var böyle karlanma yok servis bana normal diyor bunu alırken kullanma kılavuzunda haftalık karını kürekle kazıyın falan yazmıyor ki servise bunu dedim ama servis düz mantık cihaza elektrik geliyor cihaz çalışıyor adı üstünde derin dondurucu kar da yapar deyip normal rapor tutarım diyor ariston şikayet hattı da aynı peki ben bunu mahkeme yerine tüketici hakem heyetine bildirsem de olur mu,ne tür belgelerle başvuru yapmalıyım ürünü iade şansım olur mu bu tip dava sonuçlarına göre ben davayı kazanıp ürünü iade edebilir miyim , biraz açıklayıcı cevaplarsanız çok memnun olurum teşekkürler

Muhattabınız satın aldığınız mağaza olmalı.

Ahmet ATAN
16/11/2015 17:12

Merhaba Adem bey mobilya satışı yapan bir siteden yemek odası takımı aldım. Diyarbakır’da evime gelcekti ürünler uzak mesafeli satış yani. Neyse firmayla anlastıgım gibi ürünleri amblajlı şekilde binamızın önünde teslim aldım ve daire taşıma ve kurma işlemi bize aitti. Ürünü evime kurduktan sonra baktım ki ürün suntalam malzemeden üretilmiş.. ama sitede ürün hakkında sunta veya başka malzeme oldugu yazmıyordu bilgilerinde. telefonla görüşürkende herhangi birşey söylemediler. ürünü iade etmek istedim. biz size suntalam olmadıgını söylemedik dediler iadeyi kabul etmediler oyaladılar beni. ürünü alalı 30 günü geçti nasıl iade edebilirim iade hakkım bulunuyormu? iade ederken bina önünde ambalajlı teslim aldım mobilyayı evimden söküp amblaj yapıp binaönündemi teslim etmem gerekiyor.? yoksa onların gelip almasımı gerekiyor? teşekkür ederim..

Hakkınızı tüketici mahkemelerinde arayabilirsiniz.

gülnur kalyoncu
18/11/2015 18:13

iyi günler ben gecen gün kliksadan 1000 tl ye telefon siparişi verdim bu ürünüde alırken akbankın artı para diye bi hizmetiyle 11 taksit ödeme seceneği vardı biz siparişi verdik bankadan para cekildi taksitler gözüküyor ama kliksada sipariş gözükmüyor paranızı iade etcez diyorlar ben ise ürünü almak istiyorum bunun için bişey yapabilirmiyim acaba

Telefon için nasıl taksit yaptınız? Kanunen kredi kartı ile taksitli alışveriş yapmanız mümkün değil. Muhtemelen farklı bir hata var. Ürünü taksitli olarak bahsettiğiniz şekilde almanız mümkün değil.

gülnur kalyoncu
19/11/2015 18:13

bankadan kredi cekmiş gibi ödüyoruz kliksa sitesine bakarsanız orda gözüküyor akbank kartsız taksit diye cıkıyor. bu arada cevap için tsk ederim ürünü yollamadılar stogumuzda kalmamış dediler mecburen para iadesi istedik

Tamam bu durumda konu değişir. Ben kredi kartınızla aldığınızı düşünmüştüm.

Merhaba instagramdan birine mont sattim firma falan degilim fatura kesmedim ama o tuketici haklarindan !mesafeli satis sozlesmesi cayma ihtarnamesi yollamis montu iade etmek istiyor
Sormak istedigim ben fatura kesmedim neyin cayma bedeli?
Ayrica faturali urun degil bir hak talep edebilirmi

Sonuçta bir kazanç elde ettiyseniz vergilendirmelisiniz. Bu sizi suçlu duruma düşürebilir. Bence anlaşma yolunu tercih etmelisiniz.

Merhaba int. Uzerinde e-ticaret yapmaya satici olarak yeni basladik.
Kucuk ev aletleri satiyoruz.
Musterinin kullandigi mutfak robotunu, elektrik supurgesini sure dolmadan kosulsuz iade etme hakki var mi? Var sa bu kanun satici firmayi hic korumuyor. Cunku iade edilen kullanilmis urunler zarar oluyor firmamiza
Bilgi vermenizi rica ederim.
Tesekkurler

Kanunda satışını gerçekleştirdiğiniz ürünlere dair ek bir madde yok. Diğer bir deyişle iade etme hakları mevcut. Ancak ürün zarar görmüşse siz de hakkınızı yasal yollarla arayabilirsiniz.

hasan coşgun
25/11/2015 14:43

hasan on 15/11/2015 8:12 günü yazıma cevaben zaman aşımından dolayı tüketici mahkemelerine başvurabilirsiniz demişsiniz peki ben başvururken kimi mesul tutmalıyım n11.com internet sitesi vasıtasıyla alışveriş yaptığım mağazayı mı,N11.com umu yoksa hotpoint ariston servisini mi dava etmeliyim servis bana diyor ki alırken site belki de eksik bilgi vermiştir diyor ama servis ilk kurulumu yaparken 6 ayda bir hafif karlanma olur demişti birçok yakınımda derin dondurucu var böyle karlanma yok servis bana normal diyor bunu alırken kullanma kılavuzunda haftalık karını kürekle kazıyın falan yazmıyor ki servise bunu dedim ama servis düz mantık cihaza elektrik geliyor cihaz çalışıyor adı üstünde derin dondurucu kar da yapar deyip normal rapor tutarım diyor ariston şikayet hattı da aynı peki ben bunu mahkeme yerine tüketici hakem heyetine bildirsem de olur mu,ne tür belgelerle başvuru yapmalıyım ürünü iade şansım olur mu bu tip dava sonuçlarına göre ben davayı kazanıp ürünü iade edebilir miyim , biraz açıklayıcı cevaplarsanız çok memnun olurum teşekkürler

Hasan Bey,
Buradaki yorumlarım şahsi görüşlerimdir. Öncelikle bunu hatırlatmakta fayda var. Durumu tüketici heyetine ya da tüketici derneklerine iletmeniz daha sağlıklı yol almanıza yardımcı olacaktır.

Serpil baydar
26/11/2015 00:23

İnternetten elektrik supurgesi aldim süpürge cekmiyor.alali bir ay oldu geri iade edebilirmiyim.cunku hic memnun degilim ve bayafa pahali bir ürün.

1 ay dolduysa iade hakkınız bulunmamakta. Firma ile görüşüp alternatif çözümler aramanızda fayda var.

merhaba, ben vatan bilgisayardan lenovo bilgisayar aldım. 1 sene sonra garatiye yolladım ve lenovo bu bilgisayarı iade aldı. vatan bilgisayardan diğer parcalarını istediler. götürdüm bana para iadesi veya kupon vermek istediler. sözleşmede ürünün aynısı veya bir mislini alabileceğimi söylüyor. ama vatan bilgisayar kabul etmiyon ne yapabilirim.teşekürler

Sadece internet üzerinden yapılan işlemler için yorum yapabildiğimi tekrar hatırlatarak konuya şahsi fikrimi ekleyeyim. 1. si zaten üzerinden 1 sene geçmiş bir alışverişten bahseidyoruz ki ne cayma ne de iade hakkını kapsar. Konuyu hem Lenovo hem de Vatan bilgisayar ile görüşerek çözebileceğinizi umuyorum.

slm adem bey gitti gidiyor sitesinden telofon almıştım kredi kartıyla ödedim telofon mng kargoyla ürün elime ulaştı daha sonra satıcı kargo gelirse ürünü onaylama dedi ama ben ürünü onayaldım satıcı tekrar aradı gitti gidiyorda ürünü geri iade almış gibi gösterdi kartıma parayı iade olarak yatırmış bana hesap nuamarası verdi oraya yatır dedi ne böyle yaptığını sordum prosedür gereği dedi tefonda fatura göndermemiş garanti belgesi çıktı kutuda sordum satıcıya faturayı sitede faturasız olarak zaten belitmiştim dedi bana bende bunun üzerine geri iade etmek istedim kabul etmedi ikici el oldu dedi telofonu almadı 10 gibi bi süre oldu şu an parasını hesaba yatırmadım şuan ne yapmalıyım

Firma muhtemelen Gittigidiyor komisyonunu ödememek için sizden böyle bir talepte bulunmuş. Faturasız ürün satışı yapmak zaten yasal değil, bu sebeple firmanın size anlayış göstermesini bekleyebilirsiniz. Telefonlarda maalesef böyle bir durum var. Gördüğüm ve bildiğim kadarıyla içinde kurulu olan Andoridi iOs gibi yazılımlar dolayısı ile 2. el durumuna düşüyor. Firma ile anlaşma yoluna gitmenizi, sorun devam ederse yasal yollarla hakkınızı aramanızı tavsiye ederim.

03.11.2015 tarihinde lazer epilasyon aldım
ürünü iade etmek istiyorum ne yapmam lazım

İade süreniz var ancak ürün hijyen sınıfına giriyor olabilir. Satın aldığınız firma öncelikli olarak iletişime geçmenizde fayda var.

Indirim gezisi. Com adlı siteden 18.11.2015 tarihinde 3 ayakkabi siparis ettim ödemesini havale olarak yaptım sürekli beni oyalayarak 25.11.2015 de kargoladiklarini söylediler fakat gondermemisler arıyorum cevap vermiyorlar ne yapmam gerekiyo yardimci olur musunuz ??

Havale işlem belgesi ile hakkınızı arayabilirsiniz.

internet üzerinden sözde harley devıdson marka bi bot aldım ama botun o markayla alakası yok bugün ulaştı elime ve iade etmek istiyorum
faturada yazılı olan şirketin numarasını arıyorum fakat numara kullanılmamaktadır diyor
nasıl iletişime geçip ürünü iade etmek istediğimi söyleyebilirim anlayamadım
bana yardımcı olabilirseniz çok sevinirim
şimdiden ilginize teşekkür ederim

Bankanıza itiraz talebinde bulunmanız konunun aydınlanmasını başlatacaktır.

Gökçen Ç.
01/12/2015 17:21

Merhaba
20/11/2015 tarihinde toptan satış yapan bir firmadan bizzat giderek’MSI GE72 2QC’ model değeri 4.000.00 TL üzerinde notebook satın aldım. Kullanmaya başladıktan 2 gün sonra ekranımda ölü piksel olduğunu farkettim. Bunun 1 pikselmi yoksa bir kaç pikselin araya geldiği bir noktamı olduğunu bilemiyorum. Bu konuda ürünümü aynı ürünün sorunsuzu ile değiştirmek istiyorum veya geri iade etmek istiyorum. Satıcı firmaya ürünü iade etmek için veya değiştirme talebinde bulunmak için bana tanınan süre 30 günmüdür? Satıcı firmaya değilde direkt msi ın yönlendirdiği teknik servisten talepte bulunsam yasal sürelerim nedir. 6502 nolu kanunu biraz inceledim fakat süreler konusunda kafam karıştı. Ürünümü değiştirebilmek veya geri iade edebilmek için yapmam gerekenler hakkında yardımcı olabilirmisiniz ?

Notebook gibi PC ürünlerinde prosedürler değişkenlik gösterebiliyor. Bu konuda satın aldığınız firma görüşerek hareket etmenizde fayda var.

Faturamı kaybettim paten tekerlerimi geri vermek istiyorum başka yolu varmı yardımcı olursanız sevinirim alalı 4 gün falan geçti

Faturanızı bulmanızda fayda var. Zaten firmada da bir kopyası vardır.

Erkan Teker
03/12/2015 00:25

29.11.2015 tarihinde ayakkabı aldım ve mağazada denedim satıcıya ayakkabı sıkıyor dedim ve bana açılır dedi ve ayakkabı ayağımda 1 saat durdu çok sıktı ve mağazaya gittim ayakkabı küçük geliyor bir üyük numarasını istedim ayakkabıyı kullanmışsın dedi değiştirmedi ne yapmam gerekiyor ?

İnternet üzerinden yapılmayan satışlarda yorum yapamıyorum.

Nası yani Ahmet bey firnada kopyası varsa değiştirebilirmiyim bendekini attılar gerek yok diye baktımda bulamadım

Hakkınızı aramak için faturayı bulmanızda fayda var ancak faturanın bir nüshası da firmada mevcut olması gerekli.

N11.COM SİTESİNDE BİR OYUNCAK ALDIM OYUNCAN PİLASTİK AT.ÜRÜN YAPIŞ YAPIŞ GELDİ BOYASI AKMIŞ VAZİYETDE GELDİ OYUNCAK DİYE GERİ İADE ALMIYORLAR. ÜRÜN KARGODA DURUYOR BENİM ÖDEMEMDE HAVUZDA DURUYOR SİTENİN .

Özel bir durum yok ise N11 aracılığı ile iade edebilirsiniz.

mrblar,ben instagram uzerinden canta ve ayakkabi siparis ettim,fakat urunleri cok kalitesiz buldum,pazardakiler daha kalitelidir acikcasi..iade almiyoruz dediler degisim yapalim dediler,bende ugrasmamak icin baska urunle degistirin ozmn dedim,anlastik.ben urunleri kargo ucretinide odeyerek gonderdim(gonderim fisi mevcut),dha sonra telleri acmamaya msjlara gec cvp vermeye basladilar.sonra bna sirket iade almiyor istediginiz diger urunlerle fiyatfarki varmis geri gonderilicek dediler,ancak fiyat farki yoktu,pekiayni fiyatta baska urunle degistireyim dedim,cvp alamiyorum hayir geri gonderilcek urunler dediler.gunden beri hbr alamadim urunlerde gelmedi,bende ptttden cayma hakkimi istiyorum.diyetahutlu posta yolladim,sonra bana msj atmis,urunleri bugun gonderdik diye,teslim alin diyor,almazsaniz bize geri gelir urunelr diyor,ben iade istedigimi soyledim iade almiyoruz diyor,simdi ben yasal haklarimi aramak icin gelen urunleri ucreti odeyip gorevliden teslim almalimiyim?bu urunlerle berabermi tuketici mahkemesine basvurmaliyim?yoksa geri gitsede urunler hakkimi arayabilirmiyim

dnot olaraksa urunlerin faturasi elimde mevcut ve cayma hakki icin postayi hemen gonderdim,yasal sure dolmadan yani

Tüketici mahkemelerinde hakkınızı arayabilirsiniz. Anlattığınız kadarıyla haklı görünüyorsunuz.

HAKAN ÇAVUŞ
08/12/2015 10:11

Adem bey,

07.12.2015 tarihinde bir eşofman takımı aldık. Hediye paketi yapıldı. Ürün giyilmedi denenmedi dahi. Ürünün fiyatı abartı geldiği için iade etmek istedim. Ürünü satın alan annem. 150 tl nakit 20 tl kredi kartı ödemesi yapmış ve sadece 20 tl lik faturayı almış. Mağzayı 08.12.2015 tarihinde aradım. Ürün kampanyalı ürün değilse alabiliriz ama kampanyalı ve eski bir ürünse alamayız iade ve değişim olmaz deniliyor. Bilinen büyük bir mağaza değil. İade almamak için kampanyalı olduğunu beyan ederlerse almazlarsa ben ne yapabilirim ne önerirsiniz?

İnternet üzerinden yapılmayan alışverişlere yorum yapmam doğru olmayacaktır.

Çok acil, Adem bey merhaba, ben bir internet sitesi üzerinden klavye arızası olduğunu belirttiğim 2. el bilgisayarımın satışını yaptım, alıcıya bunun neden kaynaklandığını bilmediğimi belki küçük belki çok daha büyük bir problemden kaynaklı olabileceğini hem telefonla hem mesajla belirttim ancak kendisi bilgisayarı ısrarla almak istedi bende gönderdim, ancak bilgisayarı aldıktan 4 gün sonra alıcı “bunun ekran kartı ve touchpedi çalışmıyor” diyerek aracı site ile ürünün iade sürecini tekrardan başlatmış, benim anladığım kadarıyla bu ürün açılıp içerisinde değişiklik yapılıp tekrar tarafıma iade etmek isteniyor, bende ürünü iade almak istemiyorum, mesafeli satış sözleşmesini okuduğumda iadeye konu olamayacak ürünler listesinde “bilgisayar sarf malzemeleri” mevcut, acaba bilgisayarlarda bu konuya tabi olabilirmi çünkü rahatlıkla açılıp sökülebilecek cihazlar olduğu için içini komple değiştirip gönderse de kargoyu aldığınızda bunun bir ispatı mümkün olmuyor, kargo bana bugün ya da yarın gelir lütfen çok acil yardıma ihtiyacım var bu durumda ben ne yapabilirim, site ile göüştüm o konuda yardımcı olamıyoruz mahkemeye başvurmanız gerekiyor dedi, şimdiden cevabınız için teşekkür ederim…

Satışı bir firma olarak yapmamış olmanız, ayrıca ürünün 2. el olması durumu çıkmaza sürükleyebilir. Tüketici mahkemeleri aracılığı sorunu çözebilirsiniz.

Samet Genç
08/12/2015 22:56

Adem abi , bu pazar turkcell den sony xperia z5 adlı telefonu aldım ürün normal çalışıyor ama 2 dakika da 1 kademe şarjı gidiyor telefonun ışığı en alt seviyede ve bütün özelliklerinin (wifi , mobil veri vb.) kapalı olduğu halde. arkadaşımda dandik bi samsung galaxy pocket var onun telefonu ısınmıyor ama benim telefonum ısınıyor en dandik oyunu oynadığımız halde. ürünün böyle olmasının sebebi ben değilim. alalı 2 gün oldu aldığımda da aynı şekildeydi. Ama fark edemedim ne yazık ki. bu gün turkcell bayisine gittim böyle böyle dedim nfc adlı özelliği açık bırakmışsın dedi bana özelik açıktı kapadı özelliği. sonra neyse belki haklıdır deyip öyle denedim bu gün. ama şarjı gene gidiyordu eve gelmeden önce hep %30 falan kalıyordu yarın daha fazla kalırsa götürmiyicem ama gene aynı sonuçcu elde edersem. telefonun değişimini teklif edicem kabul etmezlerse iade edicem.
bu konu hakkında ne düşünüyorsun.

İnternet üzerinden bir satış olmadığından yorum yapmam doğru olmayacaktır.

GÜLEYCAN
10/12/2015 18:29

merhaba ,
her mağaza kendi prosedürünü belli şeylerde kullanabiliyormu ?
örneğin şahıs mağazası ve iade yok ?

Soruyu anlayamadım?

adem bey merhabalar efendim ; gitigidiyor alışveriş sitesi üzerinden a3 boyyutlarında bir kitap seti (3 parça) satın aldım ürünler elime ulaştı ; ürünleri hem beğenmedim hem de üründe baskı hataları ve sayfaların üst kısımda kancalara ekli olduğu kısımlarda yanlış kesim sebebiyle yırtılmalar mevcut ; satıcıya ulaştım ürünü beğenmediğimi böyle böyle böyle hatalar olduğunu ve iade etmek istediğimi söyledim ; satıcıya geri kargoladım yalnız satıcı ürünü kargodan teslim almıyor ; bu durumda ben ne yapmalıyım efendim ; yardımcı olursanız çok teşekkür ederim

Gittigidiyor panelde iade talebinde bulunduysanız sorun Gittigidiyor destek ekibi aracılığı ile çözülecektir.

Düğün öncesi mobilya mağazasından 17.000 tllik yatak odası, yemek odası ve oturma grubu aldık. Eşimle ayrı illerde görev yaptığımızdan tayinle ilgili sıkıntımız çıkınca aynı hafta içerisinde iade talebinde bulunduk. Firma da müşteri hizmetleride kabul etmedi. 4 ay sonra tayinimiz çıkınca istemeyerekte olsa ürünlerin kurulumunu talep ettik, koltuklarımızdan biri iki koluda aynı taraf geldiği için monte edilemedi kabul etmeyip geri yolladım, aradan geçen onca zamana rağmen yatak odasının iki parçası eksik geldi 2 gün sonra teslim ettiler, şu anda ise yatak odası kapımın kabartma süsünden biri mevcut değil ve tuvalet masamdaki sürgü arızalı bu iki üründe bu şekilde ayıplı mal sınıfına girer mi koltuk takımının ve yatak odasının tümü için iade talep edebilir miyim?

İnternet dışı satışlarda yorum yapmam doğru olmayacaktır.

seyhan tural
12/12/2015 21:41

Merhaba, 23.11.2015 tarihinde Media Markt’an ASUS laptop aldım, sesinden rahatsız oldum, iade hakkımı kullanarak değişim istedim, ancak onlar ASUS Teknik servis bakmadan iade alamayacaklarını söylediler.Teknik servise gönderdiler. Herhangi bir teknik arızanın olmadığını tespit ettiler. Bu durumda, ben de ürünü değiştirmek istedim, ama Media Markt böyle bir hakkım olmadığını söylüyor.Ne yapabilirim?

İnternet dışı satışlarda yorum yapmam doğru olmayacaktır.

merhaba,
internetten sık sık alışveriş yapıyorum fakat faturalarım şirketimiz adına kesiliyor.herhangi bir sıkıntı yaşadığımda tüketici mahkemesine gidebilir miyim?

Sorun yok. Faturanızla işlem yapabilirsiniz.

Merhaba.üniversite okuyan bi ögrenciyim. Okula kitap satmaya gelmişler benimde dikkatimi çekti aldım . bana bi makbuz imzalattılar derse yetişeceğim için aceleyle imzalayıp hemen çıktım. Makbuza baktığımda fiyat ağır geldi. Ailemde almama taraftarı. Ürünleri teslim aldım teslim alırken de herhangi bi ücret ödemedim. Yayın evini aradım sürekli erteledler. İki gün önce biri aradı açtım ve 5846 gibi bi kanunlarla kitapları iptal edemeyeceğini söylediler neyapabilirim. 4 set kitap bana 800 TL te geldi kesinlikle pahalı olduğunu düşünüyorum.

İnternet dışı satışlarda yorum yapmam doğru olmayacaktır.

Selcen durmaz
13/12/2015 19:26

İyi günler. FLO Gimart outlet mağazasından aldığım cizmenin dikisinde açılma nedeniyle 1 gün sonra iade etmek istedim.( Fatura ve pos çıktısı ile )Outlet urunde iade yapilmadigi faturanin arkasinda yaziyormus.Satin almadan once bu konuda uyarilmadigima göre faturanın arkasındaki yazıyı satın almadan göremiyoruz.Bu konuda mağdurum ne yapabilirim?

İnternet dışı satışlarda yorum yapmam doğru olmayacaktır.

ilter serter
17/12/2015 18:30

Adem bey merhaba internetten 10.11.2015 tarihinde 2.El bir elektronik Aydınlatma armatürü aldım üründe bir arza yok ama geri iade etmek istiyorum ürünün 2. el olması iade etme hakkıma engelmidir? Teşekkürler iyi çalışmalar..

Kanunda özel bir husus göremedim. Aldığınız firma bu konuda yardımcı olacaktır.

Ekrem orman
18/12/2015 09:59

Merhaba adem bey internet üzerinden alınmayan ürünler dışında yorum yapmam doğru değil diyorsunuz genel bir hak yok mu internet üzerinden alınan farklı diğerinde farklı kurallar mı var ben bilgisayar aldım çok acele aldığım için reyondaki bilgisayarı aldım sonradan dedim ki bı bilgisayar kim bilir ne zamanda beri orda ve kaç kişi gelip dokundu actı kapattı bundan dolayı iade ve değişim hakkım yok mu

Mutlaka vardır ancak benim bilgim dışında.

Merhaba Adem Bey
Kredi kartı ile kitap alışverişi yaparken işlem sonuçlanamadı.3 kere daha denedim ancak olmadı sizce kredi kartına fatura kesilir mi?

Bankanızla görüştünüz mü?

Merhaba İstikbal mağazasından yatak aldım fakat yatak elime ulaştığı zaman karyolama büyük geldi bayi hijyen sebebi yüzünden değişim yapmıycağını söyledi iade veya değişim şartı yatakda varmıdır

Ürün ürün ya da yatak olarak özellikle belirtilmiyor ancak hijyen sağlanması gereken ürünlerde iade olmadığı belirtiliyor.

Ahmet dogan
24/12/2015 07:31

Merhabalar. N11.com dan 1 adet samsung a 5 marka telefon satin aldim. Telefona sim kart taktim. Telefonda agda kayitli degil uyarisi aldim ve bu telefonu hic kullanamadim. Iade yada degisim dusundum ama iade sartlarinda telafona sim kart takilinca iade nin kabul edilemeyecegi yaziyo.fakat sim karti takmadan bu arizayi anlayamazdim. Bu sebepten dolayi iade hakkim dogarmi. Tesekkurler…

Firmalar kendi kurallarını koymakta özgür ancak hakkınızı aramanızda da bir engel yok.

Merhaba Adem Bey,
İnternet üzerinde herhangi ticari olmayan bir sitede bir bayanın çantasını beğendim ve telefonlaşarak kendisinden satın aldım. parayı ödedim çantayı kargoladı çanta sıfır değil bunu biliyordum, 2. el olarak aldım.
Çanta üzerinde küçük bir yırtık var ve ben bu şekilde kullanmak istemiyorum. Nereye başvurabilirim nerede hakkımı arayacağım bayan iade almam diyor. 2. el olduğunu biliyordun diyor. ne yapmalıyım?

Tüketici mahkemelerine başvurabilirsiniz ancak sonuç hakkında yorum yapmam zor. Arada bir firma yok sonuçta.

Emre tekin
26/12/2015 20:36

Merhaba Adem Bey 07.20.2015 tarihinde vatan bilgisayardan asus zenfone2 aldım ancak telefonum sürekli sorun çıkarttı en son sim kartı kabul etmediği için servise gönderdim ve bana sadece yazılım yükleyip yolladilar ancak sorun tamamen donanımsaldi.suanda telefonu tekrar servise gönderip aynı sorunları yaşamak istemiyorum ve 6 ay iade hakkımı kullanmak istiyorum nasıl bi yol izlemeliyim yardımcı olurmusunuz

Önce Vatan bilgisayarla görüşmenizi tavsiye ederim.

mera sonny m5 telefon aldık ilk gün hatalı çıktı hafıza kartı kabul etmiyor takınca kamera çalışmıyor aynı gün içerisinde aldığımız yere götürdük biz iadesini istiyoruz servise gidip yapılması istemiyoruz dedik sonuçta üretim hatası gitti geri geldi bir sorun yok telefonda diye aynı sorunu bi iki gün içinde tekrar yaşadık tekrar iadesini yada değişim istiyoruz dedik hala serviste bir sonuç alamadık 10 gün oluyor tekrar aynı telefonu gönderirlerse ne yapmalıyız.

İnternet üzerinden satış değil. Yorum yapmam doğru olmayacaktır.

Slm Efe honda bayisinden motosiklet çantası aldım aldığım ürün orjinal olarak diğer firmalarda 180. 200 tl civarı ben farkında olmadan efe hondadan aynı ürünü 280 tlye faturası ile teslim aldım durumu fark edince 2 gün sonra iade etmek istedim iade alamayız dediler koşulsuz iade hakkım var mı?

İnternet üzerinden satış değil. Yorum yapmam doğru olmayacaktır.

Kardesim merhaba bende teknosadan 2300 tl degerinde htc one m9 cihaz aldim 01.12.2015 tarihinde cihazda sorun cikti ayin 5inde goturdum sorunu kendileride gordu iade etmek istedimi soyledim kabul etmediler servise gidip servisten 0 kapali kutu gelirse iade veya fatura bedeli veya hediye ceki verilir dediler tamam nereye gotureyim dedim kvk bakirkoy ayin 6 sinda gittim bakirkoy kvk biz bakmiyoruz dedi kartal kvk ya gittim biz bakmiyoruz dedi teknosaya geri gittim kvk biz bakmiyoruz dedi dedim kvk bakiyo dediler alin gonderin dedim ayin 9 unda teslim ettim teknosa kvk ya ayin 14unde gondermis ve ayin 28 yarin teknosaya vereli 20 gun olucak ayin 1 inden beri cihaz kullanamiyorum kvk 0 kapali kutu ile deisim yapmis teknosaya gondermiyo teknosaya gelmiyo cihaz deisim olmus ama sorgulattim aradim deisim olmus simdi ben bu cihazi iade edip fatura bedelini yada baska cihaz talep edebilirmiyim bunun icin kendileri gonderdiler beni kandirirlarmi saolaain yardimin icin

İnternet üzerinden satış değil. Yorum yapmam doğru olmayacaktır.

selam admin cecaplarsan sevinirim iki hafta önce kapıya gelen satıcıdan su arıtma aldım ama sorumlu ben olmadım için aylem kabul etmese iyade edicem dedim tamam dediler zaten bir ay kulanım ucretsiz falan dediler evraklara imza atmadım kimlik bilgilerimi vermedim sadece ad soy ad adres verdim evraka da sadece urun alındı diye yazdım gelin urununuzu alın diyorum size dönucez diyorlar dönmuyorlar napmalıyım acaba

Merhaba, ne yazık ki konu bilgim dışında.

İyi günler ben 90 liralık elektrikli ısıtıcı aldım iki gün oldu geri iade etmek istiyorum ama fiş kesildiği için kdv södeyemeyecegini ni söylediler yasalmı acaba bu kesinti

Merhaba, ne yazık ki konu bilgim dışında.

Adnan Celik
02/01/2016 20:17

Merhaba internetten telefon aldim 1 haftada arizalandi iade istedim kabul etmediler tuketici haklarina gidip cayma istegi ile ilgili bir kagit gonderdim gonder bize servise gondercez senin bozup bozmadigini anlamak icin dediler bi baktim tamir ettirip geri göndermişler ama ariza hala devam ediyor nasil iade edebilirim firmaya parasını alabileyim. Artik 14 gün iade suresi de gectiad

Tüketici mahkemelerinin yönlendirmelerini takip etmenizde fayda var.

Selam.hocam avea dan tarifeye ek bi cihaz aldım ama cihaz ısınıyor bende aldığım yere götürdün bu cihazı istemiyorum geri alın dedim atar gider yaptılar cihazı alalı 5 gün oldu nereye başvurmak lazım.saygılar

Merhaba, ne yazık ki konu bilgim dışında.

Murat Taşan
03/01/2016 15:30

Merhaba hocam vatan bilgisayar internet sitesinden 3 ay önce lg led tv aldım simdi bozuldu tamir ettirmek değil iade etmek istiyorum mümkün müdür acaba teşekkür ederim.

3 ay yasaların tanımış olduğu sürenin dışında. Firma ile görüşmenizde fayda var.

Murat Taşan
04/01/2016 20:03

Hocam ben yanlış mı anladım internet satışlarında arızalı mal icin 6 ay 4hak tan birini secemiyormuyuz. Sebepli iade 6 Ay oldu degilmi.

Sebepli iade ile sizin durumunuz farklı. Ürünü aldığınızdan beri sorun devam etseydi haklıydınız ancak sizin sorununuz sonradan ortaya çıkmış. Bu yüzden kabul edileceğini sanmıyorum. Ancak hep söylüyorum öncesinde firma ile görüşmenizde fayda var. Yaptığım tüm yorumların kanuni bir geçerliliği yok neticede 🙂

merhabalar
fiyatı oldukça pahalı sayılabilecek bir katı meyve sıkacağı satın aldım gittigidiyor üzerinden
ürünü denedim ve hiç memnun kalmadım
bir kereliğine kullandım meyve sıktım sonra temizleyip kaldırdım
bu şekilde kullandığım bir ürünü geri iade edebilirmiyim ?
ürün üzerinde ki etiketler duruyor hiçbir zarar görmedi
şimdiden cevabınız için teşekkür ederim .. biraz çabuk cevap vererebilirseniz sevinirim çünkü iade etme hakkım var ise bir an önce yapmak istiyorum

Süre dolmadıysa iade edebilirsiniz.

Murat Ceyhan
05/01/2016 14:01

Hocam iyi günler dilerim. telefonum yasal servis süresini doldurduktan sonra, servis tarafından ücret iadesi kararı alındı. servis tarafından düzenlenen formu, telefonu satın aldığım bayiye ilettim. O da distribütör firmadan talep etti. distribütör firma parayı önce bayinin bana ödemesi gerektiğini, bayi ise firmadan gelince ödeyeceğini söylüyor. Bu işin aslı nasıl acaba? ve bu ödemenin yapılması için kanuni bir süre varmıdır? teşekkürler

Ne yazık ki bu konuda bilgim yok.

adembey mrb .1 ay once aloyedekparça fırmasından aldıgım fren dıskı hosuma gıtmedıgı ıcın ertesı gun telefonda arayarak ıade yapılıp yapılamıycagını sordum onlarda gonderın urun gelsın denıldı urunu kargoyla ertesıgun gonderdım 1 hafta sonrada telefonla urunun ellerıne gecıp gecmedıgını sordum.bana soyledıklerı sey urunun kutusuna bant yapısıldıgı ıcın ıade alamıyolarmıs kı ben kargoya verdıgımde kargo gorevlısı kutu acılmasın dıye banladı.sıkıntı olmasın dıye kargo ucretınıde ben odedım sımdı urunu 1 ay oldu gondermedıler aradıgımdada urunu sız ıstememıssınız bızde gondermedık dıyerek sımdı gonderıceklerını soyledıler .bu durumda zaten ben hallolması gereken ısımı hallettım urunu gerı almak ıstemıyorum ne yapmam gerekır .bıde sıtede sozlesme sartlarında kutusu bozulmus bantlanmıs urunler ıade olmaz dıye yazıyomus ne yapmam gerekıyor suan???

Firma siz istemediğiniz için göndermediğini iletmiş size. Bu durumda zaten iade yapmaları gerekir. Firma ile uzlaşma yoluna gitmenizi tavsiye ederim. Yardımcı olunmazsa hakkınızı tüketici mahkemelerinde arayabilirsiniz.

Gökhan YILDIRIM
05/01/2016 17:28

iyi günler adem bey ben dün itibariyle ikinci el araç satın aldım aracı expertize soktum ve araç iyi çıktı. Ancak bugün tamirciye götürdüğümde araçın kusurlu olduğu ortaya çıktı ve 2000 lira masrafın olduğunu söyledi aldığım araçtan cayma hakkım varmıdır.

Bu konu bilgim dışında. Yorum yapmam doğru olmayacaktır.

Erdem DOĞRU
09/01/2016 14:51

Adem bey 2013 yılı kış giriminde kızıma kaban aldık. 2 yıl giydi ve 2.yılında montun cep kısımlarındaki ve ön tarafındaki deri kısımları yüzülüp dökülmeye başladı. Yaz gelince önemli değil yaz geldi kış giriminde dericiye götürür deri kısımlarını değiştirtiriz dedik. geçen hafta dericiye götürdük. derici üzerindeki derinin emitasyon deri kullanılmadığını gerçek deri olmadığını. Mud o mağazasına götürün değiştirirler. mu firma büyük bir firma dedi. bizde izmirden montu almış olduğumuz Mudo mağazasına gittik. yetkililerle görüştük. yetkililer 2 yıl garantisi dolmuş bizim yapabileceğimiz bir şey yok dediler. Kontun kumaşında bir bozulma yok. sadece derileri soyuldu. bu konuda ne yapabiliriz.

Konu bilgim dışında. Sadece internet üzerinden yapılan işlemler hakkında yorum yapabiliyorum.

Yaklaşık 5 ay önce bir paten aldım. Ancak 1 kere kullanmışımdır o da ev içinde. Cayma hakkı ile geri iade edebilir miyim? Sebepli iade için ne tür koşullar gerekli?

Edit: Alışverişi internet üzerinden yaptım. Önceki mesajımı silebilir buna cevap verebilirsiniz.

Ürün zaman aşımına uğramış görünüyor. Firma insiyatif kullanarak iade alabilir belki ancak yasal olarak bir hakkınız olmadığını bilmenizde fayda var.

18.08.2015 Baymak klima aldım. 12000 Bakmayın klima dediğime, klima’ mı aldım motor’ mü aldım bilmiyorum! aldıgın gunden buyana sogutma . ısıtma görültüğü çalışıyordu 6 Defa servis ve hala tam verim almış degılım ısıtma sı az sesin normal olduğunu söylediler. Bir klima bu kadar sesli çalışamaz. Size şöyle tarif edeyim; aşırı derecede uğultuyla çalışıyor, yarım saat odada oturudu mu kılımayı kapatmak istiyorsunuz o derecede sesli klimada inanın böyle bir sesle çalışıyor. 2 sefer aradım deri iade için sadece tamam tamam değip geçiştiriyorlar

Konu bilgim dışında. Sadece internet üzerinden yapılan işlemler hakkında yorum yapabiliyorum.

Merhaba
Yaklaşık 4 ay önce sürücü kursuna kayıt yaptırdım. Kurs ücreti tek senet halinde taksitlendirildi. Kurstan hizmet aldığım süre içerisinde kurs ücretinin yarı meblasini ödedim. Sağlık problemleri nedeniyle kursu yarıda bırakmak zorunda kaldım. Haliyle ehliyeti de alamadım. Borcun tek senet olmasından dolayı kalan meblasini ödeme zorunlulugum olduğu söyleniyor. Yardimlarinizi bekliyorum teşekkürler.

Sadece internet üzerinden alınan ürünler için yorum yapabilirim.

Adem bey merhaba. internet sitesi üzerinden 09.02.15 te sıfır cep telefonu satın aldım.ürün garantili idi. yalnız telefonu düşürdük şarj olmamaya başladı.servise gönderdiğimizde ürünün üretimi durduğu için parça bulunamadığını söylediler ve “onarılamadığından dolayı iade” formu verdiler.düşürdüğümüz için ürünün garanti dışı olduğunu biliyorum lakin üretimi durmuş ürünün garantisi bu noktada neyi ifade eder? firmayla görüştüğümde düşmeden kaynaklanan zarar tarafımdan karşılanarak iade talep ettim fakat yardımcı olamayacaklarını söylediler. bu durumda yapabileceğim birşey var mıdır?

Tüketici mahkemelerine başvurmanızı öneririm.

yasal olarak haklıyım değil mi? bir de firma yetkili servisin problemi olduğunu kendilerinden kaynaklanmadığını söylüyor. kimden şikayetçi olmalıyım?
kanunun hangi maddesi/bendne dayanarak hakkımı aramalıyım Adem Bey?
teşekkürlerimi sunarım

Haklılık ya da haksızlık konusunda ben cevap veremem. Sadece durumu yorumladım.

7 ocak tarihinde n11.com dan vestel 4k tv tv aldım.Fakat görüntü kalitesi çok kötü olduğundan dolayı iade etmek istiyorum .iade etme hakkım var mı ?

Akıllı TV sınıfına girdiği için yazılımın kurulması durumu söz konusu.
Bir de merak ettiğim bir konu, 4K bir TV’de görüntü kalitesi nasıl kötü olabilir? Firmayla iletişime geçtiniz mi?

sinemyldz.1994@gmail.com
14/01/2016 10:46

merhaba
mobilya takımı aldık sadece orda gördüğümüz mobilyanın rengini değişik istedik. daha sonra ürünler geldi fakat orda gördüğümüz ürünün aynısı yani teşirli ürün gelmiş mobilyanın dikişleri sökük. kenarları cizilmiş vaziyette . iade etme hakkımız varmı. birde satıcı sorun yapıyor. ürünler gelirken faturayı getirmemişler peşin odemiştik. ne yapabiliriz? yardımcı olurmusunuz

Sadece internet üzerinden alınan ürünler için yorum yapabilirim.

Merhaba
İnternet üzerinden alınan 2. el bir telefon için cayma hakkı kullanıldığı satıcıya bildirildikten sonra ürün kaç gün içinde satıcıya gönderilmelidir?

Kanunda 2. el ya da sıfır diye bir ayrım yok. Muhtemelen şartlar aynıdır ancak bu konuda hukuk bilgisi olan ya da bir dernekle görüşmenizde fayda var.

Adem bey merhabalar
İnternet üzerinden tekno bilisim adı altında kvk garantili samsung s6 yi cekilis sonucu 160 tl kargo ucreti karşılığında alabileceğini söyleyip ptt kaegosuna yolladı lar. Bende ürünü almadım çünkü sahte telefon olabileceğini düşündüm. Fakat aradan 3 gün sonra kanun maddelerinde sayıp ürünü almadığı takdirde yapılan telefon görüşmelerinde delil olarak gösterip yasal işlemler başlatacaklarını ifade eden mesaj geldi tlf numaram. Sipariş ide 5 gün önce vermiştim
Telefonu da almak istemiyorum çünkü 160tl cargi karşılığında kimse o telefonu vermez.bundan sonra nasıl bir işlem yapmam lazim

Muhtemelen blöf yapıyorlar. Bu tarz dolandırıcılık konuları oldukça popüler. İnternet üzerinde arama yapmanızı tavsiye ederim.

Peki telefonu u almadığım taktirde suç işlemiş olurmu yum aleyhine herhangi bir negatif durum yansirmi
Telefonu ptt kargoya almadiim taktirde sorun olurmu kanun açısında

ümit şale
19/01/2016 10:01

adem bey hayırlı günler . ptt avm resmi sitesinden haşereler için ürünler aldım . fakat ürünleroldukça ucuzdu. kredi kartı ile ödeme yaptım . ve siparişim onaylandı. ertesi gün telefonla aranarak ürün fiyatlarında yanlışlık yapıldığı ve ürünlerin iptal edildiği söylendi . hemen sonrasındada site üzerinden fiyatları düzeltmişler . bu durumda internet sitesi kanuna göre ürünleri göndermek zorunda değilmidir. yada ben ne yapmalıyım . hemde devletin resmi sitesi burası

Normal şartlar altında haklısınız ancak firma da hata yapmışsa bence anlayış göstermenizde fayda var. Ben genelde bu gibi yanlışlıklara uyum sağlamayı tercih ediyorum.
ePTTAVM devlet kuruluşu da olsa bir ilan sitesi. Satıcıların yaptığı hatalardan dolayı suçlayamazsınız.

MESUT ÇELİK
21/01/2016 16:56

adem bey merabalar ,
mağazadan satın alınan bir ürün için 15 gün içinde iade taahhüdü verilmiş ancak son gün yapılan iade talebi yazılı olmadığı gerekçesiyle reddedildi.tüketici hakem heyetine ürün satın alındıktan 30 gün sonra gittiğimizde ise geçen seneye ilişkin bir işlem olduğu için herhangi bir şey yapamayacaklarını söylediler.bu konuda ne önerebilirsiniz.

Hakem heyetinin karar verdiği bir durumda ben ne diyebilirim ki? 🙂

mutlu küreksiz
21/01/2016 21:46

slm adem bey ben internet üzerinden tokno avrupa diye biryerden telefon sipariş verdim telefon kargoyla geldi ödemeyi kargoya yaptım bana gelen telefon sipariş verdiyim telefonla yakından uzaktan alakası yok markası bile farklı ben neyapabilirim ben giden parada deyilim ama beyle siteleri ortadan kaldırma yolu yokmu başkaların canını yakmasın bu adiler

Eğer dolandırıldığınızı düşünüyorsanız savcılığa, ürün sorunu olduğunu düşünüyorsanız tüketici mahkemelerine başvurabilirsiniz.

Merhabalar ben 04.01.2016 tarihinde bilmek masasından sony m5 aldım batarya cabuk bitme sorunu ve ekran kayması var bu ayıplı mala girerim urunu sıfır bir cihazla degilim olurmu.saygılar

İnternet üzerinden yapılmayan bir alışveriş sanırım. Yorum yapmam doğru olmaz.

seda akyol
26/01/2016 19:59

arçelikten beyaz eşya aldım fakat ürünler mağazada kaldı tayin işi belli olduktan sonra kurulumunu istedik 20 gün sonra iptal etmek istedim sözleşmeyi feshettik 17 18 gün oldu daha para kartıma yatmadı tüketici haklarına göre en geç kaç gün içinde iade parası yatmalı

Sadece internet üzerinden satışlara yardımcı olabilirim.

Merhaba adem abi dün internet üzerind sakal kremi sipariş verdim bgün adres teydi için aradılar vazgeçtim söyledim almak istemiyorum dedim bana yasal işlem başlatacaz dedi ne yapmalıyım

Ürün elinize ulaşmadan vazgeçtiğinizi beyan ettiyseniz sıkıntı olmaz.

Evt abi bana ulaşmadı ürün adres bile vermedim aradılar almak istemiyorum dedim alacaksın diyor yadeilse yasal işlem başlatıl adına diyor

Çok ciddi bir şeye benzemiyor. Bir sorun olacağını sanmıyorum.

İyi akşamlar ben üç gün önce mediamarkttan iPhone 6s aldım ve hiç beğenmedim kullanmak istemiyorum ve 14gün içinde cayma hakkım olduğunu öğrendim mediamarkttan aradım böyle bir hakkınız yok ambalajı açmadıysanız iade alabiliriz dediler ve tüketici haklarına başvurup dilekçe vermem gerektiğini söylediler lütfen yardımcı olur musunuz böyle bir hakkım var mı iade verebilir miyim veya başka bir ürünle değiştirebilir miyim ?

Akıllı TV ve telefonlarda yazılım yüklemesi yapıldığından cayma hakkını firmalar genelde kabul etmiyor. Tüketici mahkemelerine başvurmanız halinde belki bir şansınız olabilir.

Adm Bey, geçen hafta içi internetten bir sony Z5 compact aldım cuma akşamında açtım kartı taktım wi-fi bağladım 🙂 kısacası cayma hakkı yandı ancak telefon iki günde 20 nin üstünde kendi kendine reset attı yani bana göre bi sıkıntı mevcut, Fabrika ayarlarına da döndüm yemedi aynen devam 🙂 Şimdi bu ürünü değiştirmem için ne yapmalıyım acil yardım lütfen…

Önce satın aldığınız firmaya, sonra teknik destek ekibine 🙂

adem bey ürün teknik serviste şu anda en azından firma bana öyle diyor. tüketici hakem heyetiyle görüştüm bana ürünü aldıkttan sonra 30 gün içinde bize başvuru yapabilirsiniz dediler para iade değişim gibi.. Şimdi ürünün teknik servis macerası uzarsa ve 30 günlük süre aşılırsa benim hakkım yanmış mı oluyor yoksa serviste geçen sürede donuyor mu bu 30 günlük süre ?

Teknik servisin size vermiş olduğu bir evrak sanırım hakkınızı savunmanıza yardımcı olacaktır. Yine de her zaman söylediğim gibi bu gibi kanuni bilgileri hukukçulardan ya da hakem heyetlerinden net olarak edinebilirsiniz.

Muge Yazgan
02/02/2016 13:08

Merhaba, Kasım ayında Nike’dan ayakkabı almıştım, hiç giyinmedim ve değiştirmek istiyorum. Sizce nasıl değiştirebilirim ayakkabıyı? Çok uzun süre geçtiğini biliyorum, bu yüzden belki bir fikriniz olur diye sormak istedim.
Teşekkürler şimdiden.

İnternet üzerinden yapılmayan bir alışveriş sanırım. Yorum yapmam doğru olmaz. Öte yandan internet üzerinden yapılan bir alışverişse bile verilen süre çoktan dolmuş. Firmayla görüşmenizde fayda var.

Merhaba n11 den bulaşık makinesi aldım, kullandım ama memnun kalmadım. Cayma hakkımı kullanabilir miyim?

1 hafta oldu

Hiç sanmam, ben hiç kullanmadığım bir ürünü iade edemedim. Bu konuda çok inatçılar. Tedarikçinin yanındalar. Tüketici hakem heyetine başvurdum bunun üzerine arayıp davanızı geri çekin taksitlerinizi ödeyelim dediler. Güvenmediğim için çekmedim ama mağdur olduklarını söyledikleri için kargo şirketinin aktarma merkezinde bekleyen ürünü dilekçe verip yine tedarikçilerine gönderdim. Onların gönderdiği ambalajla üç kez hatay sakarya arası sağlam giden ürün, bu ikinci iadede ambalaj hiç bozulmadığı halde kırılmış (!) Şimdi tazmini kargo şirketinden yapın diyorlar. Yokuşa sürmekte üzerlerine yok…

Kurulum yapıldıysa sorun olabilir. Firma ile görüşmenizde fayda var.

mümin yılmaz
04/02/2016 18:09

merhabalar öncelikle vatandaşları böyle aydınlattığınız için çok teşekkürler benimde bir sorum olacak size vatan bilgisayardan 28,02,2016 da bizzat giderek aldığım 140 ekran androit smart tv mi nasıl geri iade edebilirim bir sebebi yok tv hoşuma gitmedi

İnternet üzerinden olmayan bir alışveriş sanırım 🙂

Merhaba ben 4ay önce lg g4 aldım ilk ay servise gönderdim para iadesi veya değişim yapamadiklari söyleyip bataryasını değiştirip geri gönderdiler busefer kamerada net bir dalgalanma var tekrar bayiye vericem ve dün telefonu düşürdüm kenarları çizildi iade veya değişim hakkım var mı yardımcı olur musunuz

Cihazı internet üzerinden satın aldıysanız dahi aradan geçen süre kanun kapsamının dışında kalır.

Merhaba, bir İnternet sitesinden ip kamera almıştım, kamerada bir süre sonra sistemsel bir hata oldu.
garanti kapsamında tamır ettirmek üzere başka şehirdeki servisine çok iyi bir şekilde paketleyip kargoladım.
kargo ellerine ulaştıktan bir süre sonra bana geri dönüşüp yapıp kameranız çatlamış garanti kapsamı dışı dediler. çok iyi paketlemiştim kargoda olabileceğini düşünmüyorum. şimdi ürünüm garanti kapsamı dışı kaldı dedikleri için ve ayrıca bu olaydan dolayı firmayla tartıştğımız için hiç bir şekilde yaptıramıyorum. var mı bunun hukuksal bir yanı?

Sorunuza en iyi cevabı hukukçular verebilir. Ne yazık ki bilgim dışında.

Merhaba ben 4 ay önce lg mağazasından lg g4 aldım 1. ay servise gönderdim iade veya değişim 3.arızadan sonra yaptıklarını söyleyip bataryayı değiştirdiler. Şimdide kamerada net bir dalgalanma var tekrar göndermek istiyorum. geçen gün düşürdüm kenarı biraz ezildi kasko yaptırmamıştık. iade veya değişim hakkım var mı? Yardımcı olabilir misiniz lütfen…

İnternet üzerinden yapılmayan alışverişlerde yorum yapmam doğru olmayacaktır.

Merhabalar adem bey ben 30.01.2016 tarihinde evkurrdan 2 adet telefon aldım sarjı cok cabuk bıtıyo evkuru aradım iade edemezsiniz dedi acaba iade edebılurmıyım 2 telefonuna kullanıyoruz suan

İnternet üzerinden yapılmayan alışverişlerde yorum yapmam doğru olmayacaktır.

Merhaba. Aldığım garantili ürünü arızasından ötürü iade etmek istedim ancak 1 aydır geri dönüş yapılmadı. Acaba ürün icin para iadesi talep edebilir miyim?

İnternet üzerinden yapılmayan alışverişlerde yorum yapmam doğru olmayacaktır.

Gulce Esen
12/02/2016 21:40

Merhabalar.bugün samsungdan bi telefon aldım. Ancak eşim beğenmedi ve iade etmek istedi. Kutuyu alırken açıp kurulum ve kontrolu kendileri yaptılar.sim kart takılmadi.iade etme şansım var mi acaba.teşekkür ederim.

İnternet üzerinden yapılmayan alışverişlerde yorum yapmam doğru olmayacaktır.

Merhaba, kipa avm’den samsung j5 aldım aldığımda çalışıyordu 2-3 saat kullandım telefon kapandı açılmadı iadeye götürdüm değiştirmediler daha 1 günü dolmadan bozuldu ne yapmam gerekir

İnternet üzerinden yapılmayan alışverişlerde yorum yapmam doğru olmayacaktır.

Hayırlı günler . telefon kazandınız diye aradılar. bedava telefon vereceklerini sadece vergisi için para ödeyeceğimi söylediler. ürün gelince hiç bir ücret talep etmeden iade hakkımın olduğunu söylediler. ürün postahaneye geldi ve ben gidip almadım iade edilsin diye. şimdide cayma bedeli olarak beli bir ücret talep ediyorlar. ödemem gerekirmi… ellerinde bilgi olarak sadece telefon numaram var. yasal olarak bir işlem yapabilirler mi?
teşekkürler…

Konu dışında ancak sorun yaşamayacağınızı ve dolandırıcıların tuzağına düşmek üzereyken son anda kurtulduğunuzu sanıyorum.

Merhaba,
İnternet üzerinden satış yapan bir sitemiz var, bir müşterimiz sürekli olarak aldığı ürünleri iade ediyor, belki 10 oldu bir sınırı var mı almasını engelleyemiyoruz iade için bir bilginiz var mıdır,
Teşekkürler

Bildiğim kadarıyla bir kanunen bir sınırı yok.

Adem bey merhaba,2 nisan da internetten zerosmoke sigara bıraktırma mıknatısı aldım elime 5 nisanda geçti,4 gün kullandım ve kulağım tahriş oldu sigara içme isteğimde de hiçbir azalma olmadı,iade için bugün aradım telefondaki bey ürünü 15-20 gün kullanmadan fayda göremezsiniz dedi benim iade için buraya geçerli sebepler eklemem gerekir dedi ve beni resmen tersledi bende iade tarihim geçiyor,kullanamiyorum kulağım tahriş oldu bundan sonra da kullanacağımı sanmıyorum cayma hakkımı kullanmak istiyorum illa şikayet mi edeyim dedim.İstediğiniz yere şikayet edin deyip telefonu suratıma kapattı.Şok oldum,bu nasıl bir tavır?Şikayet etmek istiyorum fatura ve ürün elimde ne yapmam gerekiyor lütfen yardımcı olun

Tüketici mahkemelerinden destek alabilirsiniz.

Merhaba Adem bey 3 gün önce Aksu Çarşı adlı avm den bir cep telefonu aldım fakat piyasa fiyatı 750 tl olan telefonun 1500 tl ye aldığımı öğrendim ürünü 3 gün içinde teslim edecklerdi ürünü almadan caymak istediğmi söyledim. Fakat kabul etmediler o ürünü almak zorunda olduğumu yada yerine başka bir şey almam gerektiği söylendi ben tamamen iptal olmasını istiyorum ve hiçbir şekilde kabul etmediler sizce ne yapmalıyım?

İnternet üzerinden olmayan satışlarda yorum yapmam doğru olmayacaktır.

adem bey merhaba 10 gun once tahhutlu cep telefonu aldım cıhazın sorunlu cıkması nedenıyle ertesı gun verdım degısım yapacaklarını soyledler fakat 9 gunduroyalıyolar stok yok yarın gelıcek su gun gelıcek taahutude ıptal etmıyolar yokmu oyle bı hakkım acaba

İnternet üzerinden olmayan satışlarda yorum yapamıyorum.

Gazi Çetinkaya
04/06/2016 23:16

Merhaba Adem Bey, 13.05.2016 tarihinde hepsiburada.com sitesinden samsung televizyon siparişinde bulundum. Ürün evime ulaştı ve bende teknik servisi kurulumu için aradım ve randevu aldım. Ürünü kargo ile açtım ve içini kontrol ettim. Yalnız kargo bu durumla alakalı tutanak gibi bir şey tutmadı ve gitti ( Alan annem olduğu içini bu tür durumlara biraz uzak yani tam bilinçli değil). .Teknik servis geldiğinde urulumu sırasında ürün bozuk çıktı, televizyonun iç aksamında sıkıntı olduğunu ve bundan dolayı çalışmadığını bildirdi. Ürünü tekrar kargolayıp gönderdim ve 20 gün sonra iade reddi raporu geldi. Sebep ürün ambalajını açtığım içinmiş. Yalnız içinden ne çıkacağını nerden bilebilirim ki. Televizyonu bana bozuk gönderdiler ve tedarikçi firma hakkında bir çok şikayet var. Ben bu durumu nasıl düzeltebilirim. Ayrıca ürün garanti dışıda kalmış mıdır. Ne yapabilirim Adem bey mağdurum lütfen yardımcı olun İyi günler dilerim.

Mağduriyetinizi kanıtlayabilmek için servis kaydı ile beraber tüketici mahkemelerine başvurmanızı tavsiye ederim.

Mustafa Akpınar
05/06/2016 16:57

Merhaba 5 Haziranda Özdilekten rayban marka gözlük aldım 330 TL’ye orda hoşuma gitmişti ama eve geldim tekrar denedim hic hoşuma gitmedi alirkende iade hakkimiz var mi demiştim Hayır yok sadece aynı tutarda gözlük yada saat alabilirsiniz dedi ben geri iade etmek istiyorum öyle bi hakkım var mi cvp için tsk ederim şimdiden

İnternet üzerinden yapılmayan alışverişlerde yorum yapamıyorum.

Bukra akpinar
07/06/2016 08:43

Merhaba iki yillik evliyim ve bugun camasir makinem garip sesler cikarmaya basladi neredeyse yuruyecek ne yapabilirim haklarim neler

🙂 konuyu detaylandırmamışsınız ancak makineyi ne zaman nereden satın aldınız gibi bilgileri bilmekte fayda var. Eğer inertnet üzerinden aldıysanız ve 15 günü geçmediyse iade ya da değişim talebinde bulunabilirsiniz. Daha fazla süre geçtiyse teknik servise marş marş 🙂

Merhaba adem bey instgram dan ikili takım aldım üzerindeki kab önden kapanmadi. Normalde konuştuğum da karsi taraf bana resimde nasılsa öyle olduğünü belirtti fakat bunu belırttıgımde bana farklı cevap olarak normalde önden kapanmadıgını mankenin zayıf oldugu İÇİN Öyle kapalı durduğunu belırttı. Sımd ı degısım İÇİN kargo Ücret ı İsteme ye hakkı var mı. bu kısı eleman anladığım kadarı la. İade ıstedıgım de bile kızdı İade yok dedi artı kargo bedeli alınır dedi olursa. Birde aldık tan hemen sonra İndirim de yapmışlar bunada üzüldüm. Ne yapmalıyım ben yardımcı olursanız sevinirim acil…

Faturanız varsa iade etme hakkınızda var demektir. Ürün hijyenik önemi olan bir ürünse iade almayabilirler.

05.06.16 tarihinde epilatör cihazı aldım. Urun kutulu ambalajsızdı. Bugun yanı 2 gun sonra ıade etmek ıstedım ıade nedenım aynı urun aynı magazanın sıtesınde 30 tl daha uygun olması.. Ve bana verilen cevap ambalajı açılmış oldugu ıcın alamayız. Fakat urunde ambalaj yok zaten .. Ne yapmalıyım??

İnternet üzerinden aldıysanız iade edebilirsiniz sanıyorum. Ancak geleneksel mağazalardan birinden satın aldıysanız benim bilgim dışında. Tüketici derneklerinden destek alabilirsiniz.

Merhaba, kolay gelsin.. Benim şöyle bir sorunum oldu, bir site var ve bu site üzerinden normal vatandaşlar satış yapabiliyor, siz ürünü aldığınız vakit siteye para geçiyor, sonra 3 gün içerisinde ürünü aldıktan sonra onaylamanız gerekiyor ve bu onaydan sonra siteye %20 komisyon geçiyor kalan para ise satıcının hesabına aktarılıyor. Ben ürünümü aldım ve ürün beklediğimden küçük çıktı, ürün bu arada bir Çanta, iade etmek istedim fakat sitenin iade koşullarında böyle bir ibare olmadığı için site direk onay verdi ürün Orjinal olduğu için ve beni saf dışı bıraktı. Bunu satıcıya belirttiğimde ise, hakarete uğradım. Bildiğim kadar ile 14 Gün iade edebilme şansım var fakat bunu nasıl gerçekleştirebilirim bu durumda ? Çanta 09.06.2016 da elime ulaştı.

Ürün faturalı ise (olmalı) tüketici mahkemeleri aracılığı ile hakkınızı arayabilirsiniz.

Kıyafet alışverişlerimizde iade veue değiştirme hakkımız var mı
Veya eger geri almıyorlarsa ne yapmalı

Eğer ürüne zarar vermediyseniz iade etme hakkınız olmalı ancak iç giyim gibi hijyen gerektiren ürünlerde iade talebinizi firma reddedebilir.

Bir alışveriş merkezinden el süpürgesi aldım 5 gün önce. Memnun kalmadım iade etmek istedim firma servisten iade raporu istedi ürünün hiçbir sorunu olmadığı halde. Servis vermedi iade raporu firma ürünü almıyor ben ne yapabilirim bu durumda?

İnternet üzerinden yapılmayan alışverişlerde yasa farklı olabilir. Yorum yapmam doğru olmayacaktır.

Klima aldım 3. Günde arıza verdi üründen zaten memnun değilim iade etmek istiyorum fakat servis kurulum sırasında getirdiği kartonlari yırttı paketleri yok yani iade için nasıl bir yol izlemem lazım ürün vestel bu arada

İnternet üzerinden yapılmayan alışverişlerde yasa farklı olabilir. Yorum yapmam doğru olmayacaktır.

Adem bey internetten bir akıllı bir cep telefonu aldım. Ürünün sıkıntılarını çok geç fark ettim. Ama bunu başlarda önemsemedim. Taki telefonumun ekranı bozulana kadar şu an telefonu alalı 1 yıl oldu. Ürünü iade edip paramı geri alabilir miyim?

Malesef hiç sanmıyorum.

Merhaba ben ayakkabı aldım sadece 1kez giydim aldığım ayakkabida yandan patladı 7 nci günü geri verdim mağazaya ve mağaza 1hafta sonra msj attı ayakkabınınkusuru bende buldu yyanı tadilat yapariz değişimiade olmaz dediler peki napmam llazım istemiyorum bu aayakkabıyı

İnternet üzerinden yapılmayan alışverişlerde yasa farklı olabilir. Yorum yapmam doğru olmayacaktır.

Samet Görgülü
20/07/2016 16:23

Taksit le telefon aldım ama 4.5 g sinin olmadığını 2 _3 ay sonra öğrendim taksit im devam ediyor telefon ilk aldığım gibi telefonu geri verip ödediğimiz parayı geri alabilir miyim ? Sunny ss70 almayın bence

Sadece internet üzerinden yapılan alışverişlerde yorum yapabilirim. Üzgünüm.

Ben lg G3 telefon aldım migtostan. Telefon sarj almaz olmuştu. Garantiye gönderdim. Sokette şu sızması var diyip tekrar gönderdiler. Bende orjinal parça kullanın yapın masrafı neyse ben karşılayacam dedim ve kabul etmediler yapmayı. Yapmaları gerekmez miydi?

Sadece internet üzerinden yapılan alışverişlerde yorum yapabilirim. Üzgünüm.

Rıdvan ildeç
21/07/2016 22:12

İnternetten yeni bi bilgisayar aldım ekranın mürekkebi akmış iade ettim fakat ürün hasarlı olduğu için iadem reddedildi fakat ben gönderirken herhangi bi hasar yoktu arıza vardı ne yapmam gerekir

Sorunun sizden kaynaklanmadığını ispat etmeniz gerekebilir. Son kararı tüketici mahkemeleri verecektir.

Rifat Tiryaki
23/07/2016 17:58

Adem bey internet ten bir delonghi marka Kazanlı ütü aldım. Üretim yeri İtalyan beklerken Çin üretimi çıktı. Kutusunu açtım, ancak hiç kullanmadım. Telefonda da orjinal mı diye sordum. Orjinal bir sıkıntı çıkmaz dediler. Ama ben rahatsız oldum. İade edebilir miyim? Sorun çıkar mı? Selamlar

Çıkmaması gerekli.

Benim Mediamark’tan alınma Lenovo Vibe P1 telefonum var alırken gümüş istediğim halde gri verilmiş ertesi gün değişim istedim yapmadılar 4.günü telefonda donmalar kasmalar başladı bu donma öyle ufak tefek olanlardan değil 3-4 saat boyunca ekranın açık kalması kapanmaması gibi durum gelen aramaları cevaplamak için kaydırdıktan 30 saniye sonra açması, 46 dereceye kadar ısınması telefona bakmadığım halde gibi 10.gününde iade istedim telefondan soğudum 1 ay sonra 4 köşeside çizik bi şekilde geldi bende tüketici mahkemesine başvurdum iade gelir mi? Bu saydığım sorunların ispatıda var

Sadece internet üzerinden yapılan alışverişlerde yorum yapabilirim. Üzgünüm.

Oğuz Kaan
24/07/2016 23:24

Merhabalar bir teknoloji dükkanından gidip 60tl ye kulaklık aldık ve onu eve gidip bi denedik ses nasıl bi gözden geçirdik.Sonrada baktık internete 40 tl ye gördük onu almak istedik şimdi ben adama gidip bu ürünü iade etmek istiyorum desem ordaki çalışan bunu yapmak zorundamı ? Adam hayır derse Bak benim yasada 14 gün hiçbir gerekçe göstermeden cayma hakkım var ben kanunu biliyorum iade istiyorum desem adam yine hayır derse hakem heyetine gitmek doğru bir karar mı ?

Sadece internet üzerinden yapılan alışverişlerde yorum yapabilirim. Üzgünüm.

Merhabalar..ben internet üzerinden agyiçgiyimden mayokini aldım.ürün görselinden farklı küçük,çocuk bedeninde ve kusurlu geldi.firmaya bunu belirttiğimde cevap dahi vermedi.nasıl olmaz, daha önce sattık gibi anlamsız cümleler kurdu.bu konuda yapabileceğim bir şey var mı?

Ürün hijyen koşulu aranan ürünlerden olabilir. Firma ile uzlaşmanızda fayda görüyorum ancak son çare olarak tüketici mahkemelerine başvuruda bulunabilirsiniz.

Banka bana cam paketi yenilemis ben bunu istemiyorum cayma surem kac gun banka 30 gun diyor.

Sadece internet üzerinden yapılan alışverişlerde yorum yapabilirim. Üzgünüm.

ig mağduru
01/09/2016 22:21

merhaba ben instagram üzerinden sanırım yasal olmayan (çünkü fatura kesmiyor) havale ile alışveriş yapma gafletinde bulundum ,satıcı zamanında kargoya vermemekle birlikte( daha doğrusu kargoya verdiğini de düşünmüyorum,çünkü ısrarla istememe rağmen takip kodunu vermedi ) para iadesi olmayacağını söylüyor bu konuda kargo gelse dahi iade etme hakkım var mıdır,tüketici hakem heyetine başvurabilir miyim?

Faturasız olması kötü olmuş. Faturalı bir alışveriş olsaydı hakkınızı tüketici mahkemelerinde arayabilirdiniz ancak bu şartlar altında öncelikle tüketici derneklerine başvurmanızı ve bilgi almanızı tavsiye ederim.

Merhaba, herhangi bir satıcı, bu n11’de olabilir, Gittigidiyor’da olabilir veya herhangi bir internet sitesinde olabilir. Cayma hakkını tanımıyoruz, ürünün kutusunu açtığınız için iade alamayız gibi bir beyanda bulunabilir mi? Sizin açıp gönderdiğiniz ürünü biz kime satalım gibi ifadeler kullanılıyor genelde. Kendilerince haklılar ama çevrimiçi satışı göze alıyorlar ve bundan ekmek yiyorlarsa bu durumu da göze almalılar diye düşünüyorum. Bu gibi durumda cayma hakkını reddedip iade almayan firma ve satıcılar hakkında ne yapılabilir? Yanıtlarsanız sevinirim.

Tutar düşükse tüketici hakem heyetlerine, 3000 TL ve üstünde bir rakamsa (değer hatalı olabilir araştırmanızda fayda var) tüketici mahkemelerinde hakkını arayabilirler. Ancak bunda alınan üründe önemli.

Merhaba Puma dan viaport mağazasından ürün aldım ayakkabıyı giydim ama vurduğu için giyemiyorum iade etmek istedim 2 kere firma gönderdi ancak merkezleri onaylamıyor yani iade almıyor . Ne yapmalıyım ?

İnternet üzerinden yapılmayan alışverişler hakkında ne yazık ki yorum yapamıyorum.

Adem bey merhaba, 3 ay ònce bir adet davlumbaz aldım ve taktırdım (garantili) şuan davlumbazdan dumanlar çıkıyor ve iade etmek istedim ve servisi aradım, iade alamayacaklarını söylediler, tamir edebiriz ancak dediler fakat ben iade istiyorum böyle bir hakkım varmı acaba yoksa 3 aylık bir süreç geçtiği için iade almamakta haklılarmı? Beni bilgilendirirseniz çok sevinirim. Şimdiden çok teşekkür ediyorum. Hoscakalim

Yasal olarak zaman aşımı sebebiyle iade ya da cayma hakkınız görünmüyor ne yazık ki. Bana kalırsa haklılar.

Merve ışıl
09/10/2016 18:14

Merhaba.Ben intenetten skechers marka 2 ürün satın aldım.Birisinı beğenmedim iade ettim.Digerini kullanmaya başladım.Çok begendigim bir urun ama daha 4.günü olmasına ragmen ayakkabi ayak tabanimi agritiyor.Ayağım yerdeki bütün sertliği hissediyor.O kadar para verdiğim bir ayakkabıdan böyle bir sonuç beklemiyordum .İade etme gibi bir şansım var mi?

Bahsettiğiniz marka, marka değerine önem veren bir firma bildiğim kadarıyla. Yardımcı olacaklarını düşünüyorum.

merabalar adem bey beko mağazasından beyaz eşya ve televizyon alışverişi yaptık ama ürünler orda henüz almadık on ay falan orda kalıcak kredi kartyla alışveriş yapıldı yalnz ürünleri almaktan vazgeçtik cayma hakkımızı kullanabilir miyiz iade söz konusu olabilir mi yetkili bayii yi aradığımız da iade olmaz diyo ama beko yetkili servisi aradığımızda iade olabileceğini söylüyo şimdi bizim ne yapmamız gerekiyo aydınlatırsanız sevinrim teşekkürler

İnternet üzerinden yapılmayan alışverişler hakkında ne yazık ki yorum yapamıyorum.

Adem Bey Merhabalar,
Benim hepsiburada.com ile ilgili sipariş sorunum var. Cevap verirseniz sevinirim.
16 Eylül 2016 tarihinde gardırop siparişi verdim. Kargolama tarihi olarak 28 eylül 2016 tarihinde yapılması gerekiyordu. Müşteri hizmetleri, sayfadaki iletişim bölümlerine bırakmış olduğum mesajlarda 10 Ekim günü kesin olarak kargoya verileceğini bildirdiler. Fakat 11 ekim itibariyle hala kargoya verilmedi.
Bugün tarafıma bir mesaj daha atıldı ve önümüzdeki haftaiçi tarafıma ürünün yollanacağı bilgisi verildi. Sorum şu sözleşmede 30 gün içinde ürünü bana satışı gerçekleşmesi gereği taahütü var ve yukarıda olan süreçle birlikte tarafıma ürün yollanmazsa na yapabilirm, haklarım nelerdir? Nereye hangi kuruma şikayet edebilirim. (Not: Ürünü iptal etmek istemiyorum.)
Bu konu hakkında bilgi verirmisiniz. Teşekkürler.

Sözleşme gereği yasal hakkınızı kullanarak şikayette bulunabilirsiniz elbette ancak ben genelde olayların en son raddede mahkeme ya da heyetlere iletilmesi taraftarıyım. Firma ile iletişime geçerek durumu netleştirebilirsiniz.

merhaba … beyaz eşya satan bir mağazadan kıyma makinesi aldım . ama kıyma yapamıyorum !! mağaza ban servise siz götüreceksiniz diyor. alırken sorduğum da biz aracı oluruz demişti. neyse ben bu ürünü geri vermek istiyorum .ve satış sözleşmemi fesh etmek isityorum yapabilir miyim ?

İnternet üzerinden yapılmayan alışverişler hakkında ne yazık ki yorum yapamıyorum.

Ceyhun A.
13/10/2016 16:13

Merhaba,
Samsung Note 7 isimli cihazı aldım ve ardından toplatılma kararı çıkarıldı, ürün üretimi durduruldu. Servise gittiğimde ürünü Bimeks mağazasına iade edip paramı alabileceğim söylendi ancak Bimeks mağazası para iadesi yerine hediye çeki veriyor. Ben geri almam gereken parayı Bimekste harcamak istemiyorum ve paramın iadesini istiyorum ancak yapamayacaklarını söylüyorlar. 6502 sayılı kanun içerisinde hediye çeki ile ilgili birşey bulamadım. Ayrıca Bimeks mağazası hakkında şikayetler gösteriyorki Bimeks mağazası tüketici mahkemesinin kararlarını da uygulamıyor.

Sizin durumunuz çok özel, malum ürünlerin hepsi toplandı. Yorum yapmam doğru olmayacaktır ancak iade hakkınızın olduğunu düşünüyorum.

sefa yılmaz
18/10/2016 06:46

İnternet üzerinden aldıgım 2 adet telefon 6 gün gecmesine ragmen elime ulasmadı.cayma hakkımı kullanmak istiyorum.eger olurda kargo gelirse teslim almasam iade icin geri götürün diyebilirmiyim..

Firma ile iletişime geçerek yapabilirsiniz sanırım. Ancak öncesinde firmayı muhakkak bilgilendirmeniz gerekmekte.

Yahya ŞAHİN
18/10/2016 09:30

Selamun Aleyküm. Adem abi hayırlı günler.
Ben bundan 2.5 ay önce Ankara/Mamak/NataVega’daki VatanBilgisayar’dan bi masaüstü PC topladım. Sistemin tüm parçaları orada uzman ekip tarafından kuruldu. Formatını orada attırmadım. (300 TL Win7 / 600 TL Win10 dediler.) Bu kasanın yanında “Monitör, Klavye & Mouse ve Direksiyon Seti” aksesuarlarınıda aldım. 9 taksitle toplam 3217 TL’ye tekabül etti. Kasa kutusunda geçtiğimiz hafta cuma gününe kadar duruyordu. Babam işyerindeki bilişimci arkadaşlarına götürüp Win10 formatı attırdı. Eve getirdi ve bende çalıştırıp dosyalarımı falan kopyaladım, gerekli programlarımı yükleyip güncelleştirmeleri yaptım. Ekran kartının falan driverlarını yükledim. Oyun bile oynadım Pazar günü gece 01.00’e kadar. Salı günü saat 10 civarında çalıştırdım. “Reboot and Select proper Boot device, or Insert Boot Media in selected Boot device_” şeklinde hata verdi. Tuşlara bastıkça bu hata ekranı doldurdu. Kasanın arka bağlantılarını söküp biraz bekleyip taktım tekrar çalıştırdım aynı hata. Bu sefer tüm bağlantıları çıkarıp kasanın kapağını açtım harddiskin kablolarını çıkarıp tekrar taktım gevşeklik olabilir diye. Tekrar bağlayıp çalıştırdım aynı hata. Bu kasayı tekrar iade etme imkanım varmı. Sıfır üründe böyle saçma bi hata olması canımı çok sıktı. Direk iade etmek istiyorum. Eğer VatanBilgisayar alamayız vs. derse, tüketici haklarına gidip oraya bildirsem oranın yardımıyla iade edebilirmiyim?
Veya düşük bi ihtimal ama aynı performansa sahip eşdeğer bir laptop ile değiştirebilirmiyim?
Teşekkür ederim kolay gelsin.

İnternet üzerinden yapılmayan alışverişler hakkında ne yazık ki yorum yapamıyorum.

cem cengiz
18/10/2016 14:25

Selamlar.Bilgili arkadaşlara bir sorum olacak. Ben 06.06.2016 tarihinde hepsiburada dan sipariş verdiğim lgg4 marka telefonu aldım. Telefonu 1 hafta falan kullandım çift ekran menusu kullanıp kapattıktan sonra telefon bazen menüde aşağı yukarı yapınca ekranın kaymadığını fark ettim veya ayarlar menüsünde iken aşağı yukarı kaydırdığımda menü aşağı yukarı hareket etmiyordu veya rehber de iken herhangi kayıtlı bir kişiyi üstüne basılı tutup sil e tıkladığımda telefon herhangi bir işlem yapmıyor.Daha ürünü geleli 1 hafta oldu ve Sıfır almıştım ürünü arızalı çıktı. Telefonun kapatıp açınca düzeliyor ama ürün sıfır olduğu için yapmaması lazım neyse ben bu ürünü iade etmek için hepsiburada adresine 13.06.2016 tarihinde gönderdim. Bana red cevabı verdiler. Ben bu ürünü iade etmek ve para iadesi almak istiyorum ne yapmam gerekir. Şimdiden cevaplarınız için teşekkürler

Yorum tarihinize bakılırsa cayma ve iade hakkı için süre dolmuş görünüyor. Yasal olarak cihazı kullanma süreniz değil teslim tarihiniz dikkate alınacaktır.

soner kurnaz
18/10/2016 15:33

peki internet üzerinden online para kazanma sitesisinin bir ürününü aldıysam ve memnun kalmadıysam 14 günde para iade alabilir miyim

🙂 sanmıyorum ne yazık ki 🙂

Merhaba Adem bey internette bir siteden lg tv aldık. Kapıda ödeme olmadığını söylediler bir kod gönderip atmden yatırılıyormuş bizde tongaya düşüp yatırdık iki gün sonra geleceğini söylediler ama gelmedi üstelik telefonları meşgul çalıyor sanırım kandırıldık paramızı alabilirmiyiz. Biliyorum hata yaptık ama yardımcı olun lütfen

Öncelikle geçmiş olsun. Bu gibi durumlarda firmayı muhakkak araştırmak gerekmekte.

Adem Bey merhaba
Kendi İnternet sitemde 1 yıldır satış yapmaktayım. Ayrıca 1 aydır tanınmış bir sitede ürünlerimi satmak tayım. Ancak iki adet iade talebi geldi 1 nci iade sebebi (müşterimin bana söylediği ve internet sitesinde yazdığı iade sebebi) aldığım ürün gözüme küçük geldi bu yüzden cayma hakkımı kullanıyorum diyerek ürünü geri gönderdi. 2 nci iade sebebi sattığınız ürünün başka bir sitede başka bir resmini görmüştüm aldığım ürünün dışı plastik ancak içini çelik diye zannetmiştim. bundan dolayı iade ettim diye cayma hakkını kullanarak iade etti.
benim kendi sitemde bu gibi konularla hiç karşılaşmadık ve bana hiç iade gelmedi. Hatta kendi sitemizden ürün alanlar diğer ürünlerini de alıyorlar hatta telefonla siparişlerini verip ödemesini de ürünü teslim aldıktan sonra banka hesabına ödemeyi yapıyorlar ve herhangi bir ürün de de bilgi alıyorlar 24 saat boyunca telefonum acık. Tüm sorularını ve sorunlarını çözmeye çalışıyorum ve daha sonra arızalansa bile ilgilenip servislerden değiştirme yoluna gide biliyorum ve müşterilerimizden herhangi bir kargo ücreti de almıyorum.
Ancak bu iki iade konusunda da ben mağdur oldum ürünlerin gelen kutuları çok kötü durumda ve çok hasarlı. tekrar bu kutuları kullanarak bu ürünleri satamam. satmış olduğum ürünlerin resimleri ve ürün bilgileri acık acık yazmak tadır. ürünlerin resmi neyse onu gönderiyorum. Ben burada mağdurum ve zarar ettim. İnternet sitesi firmaya da müşteriler telefon açtıklarında üründen memnun değilmisiniz? heme iade edebilirsiniz diye kargo numarasını veriyorlar ve ürün hoop geri geliyor..ürün arızalı değil. resimdeki ve açıklamalarda olduğu gibi bir farklılık yok görüp de alıyorlar.
ŞİMDİ BENİM SİZE SORUM LÜTFEN BANA YARDIM EDİN BEN NE YAPABİLİRİM BU ŞEKİLDE ÜRÜN GÖZÜME ÇOK UFAK GELDİ,RESMİNİ BAŞKA YERDEN BAKTIM BAKTIĞIM GİBİ DEĞİLMİŞ GİBİ BAHANELERLE ÜRÜNÜ İADE EDİLEBİLİRMİ? BOZUK KOLİDEKİ ÜRÜNLERİ ANA FİRMADA GERİ ALMIYOR.. Bu tüketici kanununda satıcıları koruyan bir madde yokmu.. bizim hakkımız kim koruyacak.. satıcılar kanunun neresinde yer alıyoruz.??? Şimdiden teşekkürler.. İsterseniz site deki iade yorumların fotoğraflarını çekip size yollayabilirim

Merhaba,
Ne yazık ki ilan siteleri son yasa sonrası tavır değiştirip, tüketiciyi istemeden de olsa yönlendirmeye başladılar. Yasayı incelediğimizde ne yazık ki satıcıdan ziyade daha çok tüketici yanında. Zaten amaçta tüketiciyi korumak.
Eğer ürün değerli bir ürünse hakem heyetleri bazen satıcı lehinde kararlar verebiliyor ya da yüketicinin art niyetli olduğunu ispatlaması halinde iade ve cayma hakkından maru bırakabiliyor. Ben bu yüzden çalıştığım firmalara genellikle ilan sitelerinde bulunmasını tavsiye etmemekteyim.
Özetle: Ne yazık ki kişiye özel ve iadesi mümkün olmayan ürünler dışında pekte satııyı koruyan bir madde yok.

Adem Bey kolay gelsin. Popüler bir siteden verdiğim sipariş için “paketleniyor, hazırlanıyor” ibareleriyle bir ay gibi bir süre bekledikten sonra temin edilemediği gerekçesiyle siparişimin satıcı firma tarafından iptal edildiğini gördüm. Paramda hesabıma aktarılmıştı. Merak ettiğim satıcı firma bu kadar süre müşteriyi bekletip kafasına göre satış iptali yapma hakkına sahip midir. Ben bir ay bekletilip bir mesajla mağdur edilmeyi sindiremiyorum açıkçası.
Araştırmama rağmen satıcının iptal hakları ile ilgili bulamadığım bir madde varsa ve paylaşırsanız çok memnun olurum gerçekten. Kolay gelsin…

Firmanın 30 gün içinde tüketiciye ürünü ulaştırması ya da ulaştıramayacağının bilgisini vererek iptal/değişim hakkı mevcuttur.

hüseyin er
26/10/2016 15:02

Merhaba, 6 ay öncesinde Epson l130 marka renkli baskı yapan bir yazıcı aldım , ancak bastığım resim ve yazılar 2 ay sonrasında tamamen renk değiştiriyor yada soluyor.Ürün satışında veya kutusunda 2 ay sonra yazılarınız yada resimlerinizde bozulma olur gibi bir bilgi yok, zaten hiçbir yazıcıda’da ne duydum ne gördüm. Yetkili servisleri ve hatta merkez servisleri aldığım modelde bunun yaşanabileceğini daha pahalı modellerinde böyle bir renk solmasının olmadığını belirtiyor. Ancak herhangi bir değişimi kabul etmiyor. Sizce ne yapmalıyım.

İnternet üzerinden alışveriş yaptığınızı düşünerek cevaplıyorum:
6 ay gibi bir süreden sonra ne yazık ki iade veya cayma hakkınız bulunmamakta.

Kamil KILIÇ
13/11/2016 14:21

Adem ALTAN,
“Cayma hakkının geçerli olmadığı ürünler nelerdir?” başlığı altında yazdıklarınızı hangi kanun, yönetmelik, tebliğ vs. den aldınız? 4077 Sayılı Kanun’da böyle bir şey yok.

Doğru 4077’de yok ancak http://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2014/11/20141127-6.htm adresindeki yönetmelikte aradığınız bilgiyi görebilirsiniz. İşimiz e-ticaret olduğu için sadece bu kısmına odaklandığımızı görebilirsiniz.

Optik Gözlük çerçevesinde çaya hakkımız bulunuyor mu

Özel olarak üretilmişse yasal olarak hakkınız bulunmamakta.

Bende ek bilgi söyleyeyim. Eğer bir ürünü 1 yıl içinde bozulması gerekçe göstererek iade etmek isterseniz. Garanti süresince 1 yıl içinde aynı sorundan 4 defa 2 yıl ve sonraki yıllarda 6 defa tekrarlamış olması gerekli ayrıca iade talebinizi ilk önce ilgili firmaya daha sonra tüketici haklarında iade hakkınızı aramanız gerekir.

2014 tarihinde kredi kartı ile tek slip kipadan telefon aldım cihaz garanti süresi içinde bozuldu. Servis yapamadı telefon geri gelmedi. Tüketici hakem heyetine başvurdum bugün kipa aradı davayı geri çekin fatura ücretini iade edelim diyorlar ne yapmam gerekir

İnternet üzerinen yapılmayan alışverişler için yorum yapamıyorum ne yazık ki.

İyi günler gitti gidiyor internet sitesinden eletrikli otomatik sigara sarma makinesi aldım 4.5 gün önce ürün kutusundan fatura ve benzeri bişey çıkmadı ve ürünü kullandım hiç memnun kalmadım gösterildiği gibi verimli çalışmıyor ürün iadesi yapabilirmiyim bilgi almak istiyorum

Normalde iade yapılabilir gibi görünüyor ancak bu konuda Gittigidiyor ile iletişime geçmenizde fayda var.

ben bir anakart aldım agrızlandı tamiri müökün deyil garanti dışı bıraktılar hukuki hakım varmıı kullanıcı hatası denildi bilgi verebilirmisiniz

İnternet üzerinen yapılmayan alışverişler için yorum yapamıyorum ne yazık ki.

merhaba öncelkle vatan bilgisardan 5 ay önce anakart aldım agrızalandı ankarat pinleri yamulmul garantiye yolladım 32 33 gün oldu garanti dısı bıraktılar kullanıcı hatası dediler benim herhangi bir hakım varmıı 20 iş günü geçtiyinde tamiri mümkün deyilse deyişim hakkı dogmuyormuu acaba bilgi verebilirmisiniz

İnternet üzerinen yapılmayan alışverişler için yorum yapamıyorum ne yazık ki.

Merhaba. ucuzkitapal.com sitesinden kapıda ödemeli kitap sipariş ettim.ancak kargo elime ulaşmadı ve iade edildi.bugun siteden mesaj geldi kargo masrafları 10 tl bankaya yatırın diye.ne yapmalıyım?

Herhangi birşey yapmayın bence. Yasal olarak cayma hakkınız mevcut görünüyor.

Müşteri saat alıyor. Kordon değişikliği yaptırıyor. sonra ben geri iade etmek istiyorum diyor Kordon değişirken tutamaçlar kırılıyor yenisi alınıyor. daha sonrasında kordon dıger saatten sokuldugu ıcın boşa çıkıyor. diğer saattende tutamaçlar kırlıyor. Müşteri iade ediyor yeni tutamaç alıp kordonların yerine takılması gerekiyor. Bana maliyetı geçtim iş gücü. tüketici hakkı varsa üretici hakkıda var bence. Ve bu hakda tüketicinin mahrum oldugu bır tane şey yok saçmalık

Kişiselleştirilmiş ürünlerde cayma ve iade hakkı ortadan kalkar. Yasayı incelemenizi tavsiye ederim.

Esnaf magazasindan nisanlim icin abiye elbise aldikurun uzerinde tadilat yapildi boy kisaltma sirt kapama vs. Ama istedigimiz islemler yapilmamis daha dogrusu yapilamamis urunu iade etmek istiyorum kredi karti ile cekim yapmistim makbuz ve fis elimizde iade hakkimiz mevcutmudur.

İnternet üzerinen yapılmayan alışverişler için yorum yapamıyorum ne yazık ki.

İYİ GÜNLER İNERNETTEN GİYİM ALIŞVERİŞLERİ İÇİN PARA İADE SÜRESİNİN 10 GÜN OLDUĞU HANGİ MEVZUATIN KAÇINCI MADDESİNDE YAZIYOR BULAMADIM Bİ YARDIMCI OLURSANIZ SEVİNİRİM…

Yasa gereği süre 10 değil 14 gün. MESAFELİ SÖZLEŞMELER YÖNETMELİĞİ 16/4’te görebilirsiniz.

merhaba adem by ben hasbel kader instegramda bi ürün sipariş verdi aradıgım gri rengi buldum diye siparişi gündüz verdim aksam baska gri secenekleri varmı diye sordum bana urunun gri olmadını siyah oldunu söyledi imkansız bır sey gri ile siyah ayırt edilemicek bir sey degil bnm siyah ıhtıyacım yok var zaten gri olması gerek siparişin iptalini istedimde sürekli baska baka numaralardan taciz msjı alsım gelen kargoyuda almadım sorun bende kaynaklı olmadını düsünüyorum adresime ismime gönderilen bir ürün yasal yollora basvuracanı söyluyor satıcı

Cayma hakkınız mevcut görünüyor. Ancak sosyal medya üzerinden yapılan alışverişlerde sözleşmenin olmaması her 2 tarafı da mağdur edebilmekte. Sorun yaşayacağınızı ise sanmıyorum.

Merhaba Adem bey,

Ben hepsiburadadan bir bulaşık makinesi aldım. 2 sonra ürün kargoya verilmeden iptal etmek istediğimi site müşteri hizmetlerine bildirdim. Ürünü iptal etmek üzere kayıt oluşturdular. 3gün botunca iptal işlemi gerçekleşmediği için her gün arayarak durumu anlattım. iptal talebimden 4 gün sonra ürünün Horoz loj. verilerek kargolandığına dair e posta yolladılar. Tekrar siteyi arayıp neden böyle olduğunu sorduğumda makineyi yollayan firmanın iptali onaylamadığını söylediler. Bana da ürünü teslim almayarak cayma hakkımı kullanabileceğimi söylediler. Ürünü hiç teslim almama hakkım var mı? Almazsam hukuki bir durum ortaya çıkar mı? Almadığıma dair bir belge alsam bu yeterli midir? Tekrar yollamakla uğraşmak istemiyorum.

Cayma hakkınızı kullanabilirsiniz. Sorun yaşayacağınızı sanmıyorum.

İyi günler. hepsiburada.com ürerinden sipariş verdiğim laptop um elime hasarlı ulaştı. Evde ben olmadığım için teslim alan kişi annemdi.. Dolayısıyla o an açıp bir hasar tespit tutanağı falan tutma imkanım olmadı. Satıcı mağaza ile iletişime geçtim ve bana ‘hasar tespit tutanağınız yoksa teknik servisten gelecek olan tutanağa bağlı olarak fabrikasyon mu değil mi ona göre ürününüzü değiştirebilir veya iadesini yapabilirsiniz’ dendi. Arada bir ay geçti ürünüm hala teknik serviste tabi 20 iş gününün 20. iş gününde çok değerli Toshiba teknik servisi , satıcı firmaya dönüş yapmış ve ürünü tamir edeceklerini söylemiş. Tesadüf ki ben de o gün firmayı arayıp bir sorayım dedim ve bana bunlardan bahsetti. Ben de artık razı geldim elime sağlam bir ürün ulaşsın da artık ne olursa olsun umrumda değil modundayım. Sözde ürün tamir edilip satıcı firmaya gönderiliyor, telefonda konuştuğum satıcı firma sorumlusu şahıs lapton un sağına soluna bakıp hasarın giderildiğini ve o gün kargoya vereceğini söylüyor. Ben de sevindim tabi yapıldı geliyor sonunda falan diye ürün elime geldiğinde bir şok daha yaşıyorum bir de ne göreyim, ÜRÜNÜ NASIL GÖNDERDİYSEM AYNI ŞEKİLDE BANA GERİ GÖNDERMİŞLER ÜSTELİK FATURAMI DA KOYMAMIŞLAR VE YİNE ÜSTELİK TEKNİK SERVİS RAPORUNDA 270 TL HASAR TUTARI YAZIYORDU BUNU ÖDEMEMEK İÇİN BANA YALAN SÖYLEYİP ÜRÜN TAMİR EDİLDİ DEYİP BANA ATNI ŞEKİLDE GÖNDERİYORLAR. Allah aşkına söyleyin ben ne yapayım?

Yasal hakkınızı mahkemeler aracılığı ile arayabilirsiniz. Ancak burada satıcıyı suçlamak çokta doğru olmaz, ürün taşıma sırasında da hasar görmüş olabilir. Son kararı verecek olan mahkeme gibi görünüyor.

Merhaba,
mecrea.com’dan 2 cift ayakkabi aldim, kalitesinden memnun kalmadim ve 1-2 gun icinde iade ettim. promosyonlu urunlerinde para iadesini yapmiyorlarmis, paranin yerine hediye ceki verioyorlar. boyle bir hakki var mi acaba?

Yasal olarak böyle bir hakları yok elbette ancak uzlaşma yoluna gitmeleri bence kabul edilebilir. Burada tercih size kalmış gibi görünüyor.

Duygu civak
16/12/2016 11:16

Iyi gunler ben 1 sene once koltuk takimi aldim ama magaza duruyor evime tasininca getirmelerini soyledim once ki gunmagazaya gittim bana koltuk rakiminin uretimden kalktigini soylediler ben simdi parami geri alabilirmiyim

İnternet üzerinen yapılmayan alışverişler için yorum yapamıyorum ne yazık ki.

Alper Demir
16/12/2016 18:16

İyi günler adem bey. Ben internetten kitap siparişi verdim ürün bana gelmeden siparişi iptal ettim ve 5 gün içinde para iadesi yaptılar ama para benim hesabıma gelmedi ve bankaya herhangi bir talepte de bulunmamışlar. Site bana dekontu e-mail olarak attı fakat şöyle bi durum var site sadece kredi kartı veya havale ile satış yapıyor ben kredi kartı bölümünden banka kartı ile işlem yaptım normalde hata vermesine rağmen parayı hesabımdan çekmişler sitenin savunması ise kartınız kredi kartı özelliği vardır demesi fakat öyle bişe yok. Sonuç itibari ile para benim hesabıma veya benim bankaya gelmedi. Hakkımı nasıl arayabilirsin suç kimde?

Banka kartınızla alışveriş yapabilirsiniz. Bunda bir sorun yok. İade sürecinde ise hesabınıza iade yapılır. Bankanız ile görüşmenizde fayda var. İade işleme alınmış ancak askıda kalmış bile olabilir. Bankanız sorun görünmediğini söylemesi halinde hakkınızı yasal yollarla arayabilirsiniz.

Selamlar hocam. Vodafone dan ev interneti aldim. 1,5 hafta kullandim. İnternet bağlantısı gitti teknik sebeplerden yapamadilar.taahütlü bunu iptal edebilir miyiz

İnternet üzerinen yapılmayan alışverişler için yorum yapamıyorum ne yazık ki.

Internet üzerinden Lg g2 ekran satın almıştım gelen ürün hatalıydı ve değişim olarak talep ettim firmada yeni ürün gönderdi yeni gelen ürünü takma sırasında ekranın bir yerine yanlış cıvata taktım ve cıvata izi oluştu sonra ekranı taktım ekranda herhangi bir sıkıntı yok tu yanliz daha önce çalışan hopörler ve konuşma sırasında kulağımıza telefonu yaklastirdigimizda ekranın kararmasini sağlayan sensorun çalışmadığı fark ettim ve iade için kargoya verdim. Satıcı ürüne zarar verdiğim icin kabul etmedi ve bana tekrar ürünü iade etti. Bu durumda nasıl bir yol izlemem lazim. Orjinal diye satılan ürünün orjinal olmadığı yada ayıplı bir ürün olduğu bir başka ekran takarak anladim. Bu durumda nasıl bir yol izlemem lazım. Adem bey.

Burada satıcı da siz de kendi taraflarınızda haklı görünüyorsunuz. Yasada gördüğüm kadarıyla bu konuda net bir yönlendirme yok. Direk iade edebileceğinizi bile düşünebiliriz ancak ürüne zarar vermeniz firmayı zarara uğratabilir. Sonuca ancak yasal yollarla ulaşabileceğinizi düşünüyorum.

Ben internetten cerrahi pansuman seti almıştım ancak onun yerine başka bir set gönderdiler iletişime geçtim iade için kargoyla göndermemi istediler ancak sonra düşündüm bu benim için zahmetli bir işlemdi o yüzden iadeden vazgeçtiğimi söyledim (elimdeki ürün pek işime de yaramıyor zaten)şimdi bana ulaştılar ve o gönderdikleri ürün daha pahalı olduğu için aradaki farkı ödemem gerektiğini söylediler. Böyle bir şeye hakları var mı? Cevabınız için şimdiden teşekkürler

Yasada bu konuda bir madde yok 🙂 Firmaya yardımcı olmanızı tavsiye ederim.

Merhaba iki bot ve bir ayakkabi aldim 15 gun sonra her urunun fiyatinda 24 ve 30 TL arasi dusus oldu.iade hakkim var mi?

Cayma hakkınız dolmuş görünüyor. İade konusunda ise ürünlerin durumu çok önemli.

Merhaba ben bir instagram butiğinden bi pantolon aldım fotoğraftaki pantolon koyu yeşil bana gelen pantolon zümrüt yeşili cırt bir renk iade olmadığını söuleyip duruyorlar ve kendimi çok kötü hissediyorum sizce hakkımı nasıl arayabilirim

Faturanız mevcut ise hakem heyeti yardımcı olacaktır.

Öncelikle ilginiz için teşekkürler ben 15 gün önce kilim mobilya dan oturma grubu aldım fakat isim gereği eve kurulduktan sonra bakamadim . Fakat sonrasında berjerlerin kilime ait olmadığı ve oturma grubunda defo fark ettim ama kağıda sağlam aldım diye imza attım sonra fiyat araştırması yaptim internette ki fiyatlarından daha pahalıya satmışlar onu anladım bu mağduriyeti nasıl giderebilirim

İnternet üzerinen yapılmayan alışverişler için yorum yapamıyorum ne yazık ki.

Kitap aldım yayinevinden ve iade edebilirmiyim

İnternet üzerinen yapılmayan alışverişler için yorum yapamıyorum ne yazık ki.

Hepsiburadadan telefon aldım aldığım gün ekranda titreme olduğu fark edince birgünsonra para iade talebinde bulundum ve iade formu doldurup ürünü yolladım red cevabı aldım servise başvurulmasını ilettiler ürünün kendilerinde olduğunu servisle iletişime geçip iade talebim olduğunu belirttim lakin ürünü bana gönderdiler.hakem heyetine başvurum da olumlu sonuç alabilir miyim ve heyet başvurusunu 1ay içinde mi yapmalıyım

Başvurunuzu tüketici mahkemelerine yapmanızda fayda var.

Ahmet demirci
29/12/2016 21:10

Müşteri ürünü bizden satın alıyor ve 13 gün sonra iade etmek istiyor. Yaptığımız masraflar yetmiyormuş gibi, bizim kargoda kırılmaması için özenle ambalajladığımız ürünü direk kargo poşetine atıp yolluyor. Ürün ambalajlama eksik yapıldığı için kargo esnasında kırılıyor. Üstelik müşteri ürünü faturası ile göndermiyor çünkü faturayı çöpe atmış.

1-) Ürün anlaşmalı kargomuz ile 30 TL’ye gönderiliyor ve yasada anlaşmalı kargo zorunluluğu olmadığı için tüketici bize anlaşmasız kargo ile 90 TL kargonun dönüş parasını ödetiyor!

2-) Ürün 100 TL’ye alınıp, Ücretiz kargo olarak 180 TL’ye satılıyor. 50 TL kar ile.

3-) Yasadaki boşluklar ve tüketicinin kötü niyetini istismar edecek maddeler bulunduğu için ürün zarar görsede iade işlemini gerçekleştirmek zorunda bırakılıyoruz.

4-) 100 TL ürün geliş bedeli, 30 TL + 90 TL kargo ücreti, Faturası gönderildiği için 18 TL KDV devlete ödemek zorunda bırakılıyoruz. Toplam=238 TL zarara giriyoruz!

Tamamen satıcılar tüketicinin insafına ve vicadanına bırakılmış. Zarar üstüne zarar ediyoruz üç kuruş kazanacakken. Bu adalet midir? Tüketiciyi koruyayım derken satıcıyı infaz ediyorlar!

Şahsi yorumlarımdır. Lütfen kural gibi algılamayın.

1-) Ürün anlaşmalı kargomuz ile 30 TL’ye gönderiliyor ve yasada anlaşmalı kargo zorunluluğu olmadığı için tüketici bize anlaşmasız kargo ile 90 TL kargonun dönüş parasını ödetiyor!
– Madde 12/3 der ki;
(3) Cayma hakkının kullanımında, 5 inci maddenin birinci fıkrasının (g) bendi kapsamında, satıcının iade için belirttiği taşıyıcı aracılığıyla malın geri gönderilmesi halinde, tüketici iadeye ilişkin masraflardan sorumlu tutulamaz. Satıcının ön bilgilendirmede iade için herhangi bir taşıyıcıyı belirtmediği durumda ise, tüketiciden iade masrafına ilişkin herhangi bir bedel talep edilemez. İade için ön bilgilendirmede belirtilen taşıyıcının, tüketicinin bulunduğu yerde şubesinin olmaması durumunda satıcı, ilave hiçbir masraf talep etmeksizin iade edilmek istenen malın tüketiciden alınmasını sağlamakla yükümlüdür.
Burada sizin sözleşmeniz önemli. Detaylıca incelemenizi tavsiye ederim.

2-) Ürün 100 TL’ye alınıp, Ücretiz kargo olarak 180 TL’ye satılıyor. 50 TL kar ile.
Bunu ben bilemem. Kar marjınız 🙂

3-) Yasadaki boşluklar ve tüketicinin kötü niyetini istismar edecek maddeler bulunduğu için ürün zarar görsede iade işlemini gerçekleştirmek zorunda bırakılıyoruz.
Malesef öyle. Tüketicilerin art niyetli olması son dönemde sıkça duyduğmum şikayetlerden.

4-) 100 TL ürün geliş bedeli, 30 TL + 90 TL kargo ücreti, Faturası gönderildiği için 18 TL KDV devlete ödemek zorunda bırakılıyoruz. Toplam=238 TL zarara giriyoruz!
E-fatura tavsiye ederim. Teslim edilmeden fatura kesmek zorunda kalmazsınız.

Bilindik bir alışveriş sitesinden elbise aldım uygun fiyata diye sonrasında bana mail geldi ürününüz tedarik edilemedi diye. Parayı geri iade etmişler bankaya. Sonra ben ürünü aldıktan sonra yanlışlık oldu diyerek nerdeyse 4 katına yükseltmişler. Sizce bu kandırmak olmuyor mu? Ben o elbiseyi almak istiyorum ilk aldığım fiyata sizce ne yapmalıyım.

Tüketici derneklerine başvurabilirsiniz ancak firma ürünü sizden sonra gerçekten de daha yüksek fiyata temin etmiş olabilir.

İnternet üzerinden aldığım banyo halısı paketli ve belirli yerlerinden naylon zımbayla zımbalanmış halde geldi.ürünü yere serip görmemin tek yolu o zımbaları çıkarmaktı. Banyomda Beğenmediğim için 3 gün içinde iade ettim. Paketine zarar gelmedi zımbalarını çıkardım sadece. Bundan dolayı ürünü bana geri gönderdiler. Orjinalliği bozulduğu gerekçesiyle.Böyle bir saçmalık olamaz. Ne yapmam gerekiyor

Zımba eğer ürünün tasarımıyla alakalı ise firma haklı olabilir. Ambalaj için kullanılan zımbalardan mı bahsediyorsunuz yoksa ürünlerde kullanılan plastik aksesuarlardan mı?

cihazımda sistemsel hatalar mevcuttu. Tamir istemediğimi ve degısım talebinde bulunduğumu apple store bildirdim. Aksi takdirde bana incelemede size bilgi vermeden ve onayınız olmadan tamir yapılmayacak dediler. 1 gün sonrası cihazımın ekranını degıstırıp yolladılar. Tüketici Hakem heyetine şikayet edecem. Memnuniyetsizlikden dolayı cihazımın para iadesini talep etmek istiyorum bu konu hakkımda bilgi verebilir misiniz bana. Yasal yollarla hakkımı aramak istiyorum mağduriyetimden dolayı.

Konu bilgimin dışında.

Mert Akdeniz
19/01/2017 22:27

Adem bey internet üzerinden Saat sipariş verdim ama ürün hatalı ve istediğim ürün değil değişim talebinde bulundum yarın arayın dediler aradıgım zaman açmadılar ve tekrar değişim talebinde bulunduğumda reddedildi ne yapmam gerekir

Tüketici derneklerine başvurabilirsiniz.

Başvurup sonuç.alan emsal bir karar mevcut mu sistem hatası kaynaklı satışlarla alakalı

Adem bey ben ınstagramdan kazak sıparıs ettım ve aynı kazagı baska bır yerde daha uyguna buldum ve aldım sımdı ıse urunu almak ıstemıyorum kargoyu kapıdan cevırebılıtmıyım ve bana 90 katı tazmınat odeneyecegım soylenıyo sizce dogrumu

Bana pek gerçekçi gelmedi.

Gittigidiyordan 2 gün önce ithalat garantili Samsung C5 aldım. Ancak kamerasını deneyince memnun kalmadık. Açtımız için iade şansımız var mı.

Cep telefonlarında konu hakem heyeti hatta tüketici mahkemelerine kadar uzanabilir. Net yorum yapmam zor görünüyor.

Merhaba,
Şimdi şöyle bir soru geliyor aklıma, doğrusu nedir acaba?

Kullanıcı siparişi verdi ve ödemeyi tamamladı. Ürünleri Kargoya verildi ve kargonun kullanıcıya ulaşması 3 gün sürüyor. Kullanıcı bu 3 gün içerisinde ürünü almak istemediğini söylüyor ve parasının iade edilmesini talep ediyor. Böyle bir durumda Kargonun alıcıya ulaşmasını bekleyip, teslim aldıktan sonra mı iade işlemleri gerçekleştirilmeli midir yoksa kargo henüz ulaşmasa bile para iadesi yapılmalı mıdır?

Şimdi durum şöyle oluyor: Kargo tüketiciye ulaşmadan vazgeçilirse cayma hakkı, ürün geldikten sonra iade etmek isterse iade hakkı söz konusu olur 🙂
Para iadesi ise ürün satıcıya ulaştıktan sonra yapılmalıdır ki satıcı da mağdur olmasın.

Adem bey ben ıngilizce seti aldim online urun bana iadesi var deyip sattılar.14 gün içinde iade etmek istediğimde ise online ürünlerin iadesi olmaz dediler.sizce ne yapmam gerek? Yardımcı olursanız sevinirim

Yazılımlarda iade ve cayma hakkı özel duruma girer. Ancak iade garantisi verip bunu yerine getirmemeleri biraz düşündürücü.

Tefal mağazasından Roventa marka portatif bir süpürge aldım ürünü denedim ama hiç memnun kalmadim 6 gün sonra ameliyat oldum tabi supurgeyi unuttum burkaç gün sonra eşime cihazın çok ağır olduğunu ve fırça aparatı tüm kılları sardığı için temizlemesi çok zor oluyor diye firmaya iyade etmesini söyledim ama firma kabul etmemiş ve bu sureç ürünü alalı 9 gün olmuştu . Şuan iki ay oldu ürün ve hala memenin degulim 750 tl odedim pratik ve temiz bir cihaz olsun diye ama cihazı temizlemek , temizlik yapmaktan daha zor geliyor ne yapmalıyım

Konu bilgim dışında.

merhaba teknosadan samsung j7 prime cep telefonu almak için gittim. satıcı bana samsung j7 2016 telefonunun daha iyi olduğunu; ekran çözünürlüğünün daha iyi olduğunu; işletim sisteminin daha iyi olduğunu söyleyerek almaya ikna etti. ürünü aldıktan sonra eve gelince iki ürünün özelliklerini karşılaştırdım. satıcının söylediğinin tam tersi çıktı. fiyatları aynı. almak istediğim ürünü aldırmayıp aynı fiyata daha düşük özelliklerde ürün sattılar. ürünü alalı bir gün oldu. cayma veya istediğim ürünle takas yapma hakkı var mı sizce teşekkürler.

Mağaza satışları bilgim dışında.

Mpn ve gtin perde online satisinda mecburimidir

Şu anda ülkemizde zorunlu değil ancak Google Merchant Center bu konuda kararlı. N11 gibi mağaza açılan platformlarda reklamverenler. Haliyle bu konuda zorunluluk ortaya çıkmaya başladı diyebilirim.

Merhaba,
Mağazadan ayakkabı aldım alalı 1 hafta oldu iade için mağazaya geri götürdüm fakat iadenin 1 gün geçerli olduğunu yapmayacaklarını söylediler. Tüketicinin 15 gün içerisinde iade hakkı yok mu ?

Mağaza alışverişleri hakkında yorum yapmam doğru olmayacaktır.

bir ürün aldım 22 gün geçti hiç bir şekilde kullanmadım paketini bile açmadım sürekli alış veriş yaptığım aylık ciddi kazanç sağladığım internet sitesine rica da bulundum ürünün diğer rengini almak için ama kabul etmediler.iade yapabilir miyim

Ürüne bağlı biraz. Hijyenik bir ürünse iade almama hakları var tabi.

Merhabalar,
Ben instagram da bir butik sayfasından elbise siparişi verdim.Daha sonra cok kotu yorumlar gördüm.O yüzden iptal etmek ıstediğimi söyledim satıcı ise bana iptal edilemediğini maddi manevi dava acılacagını söyledi.bende delil olarak yorumları gösteririm dedim.avukatımıza bilgilerinizi veriyorum dedi.Daha sonra bugun kargo geldı hiç teslim almadan,açmadan ve kargo ücreti ödemeden geri gönderdim.Doğru bir şey yaptım mı? bu konuda haklarım nelerdir.yardımcı olabılırsenız cok sevınırım.Tesekkurler

Sorun yok. İçiniz rahat olabilir ancak sipariş vermeden önce dikkat etmenizde fayda var. İyi niyetli ve satış yapmaya çalışan firmalar bu tarz almadım/geri gönderdim durumlarında zarar etmekteler.

Merhaba Adem Bey
Dün ekranı kırılan cihazıma cam taktırdım, tamire gitmeden önce cihaz şarj alıyordu ama şu an almıyor. Yetkili kişiye şarj yerinin bozulduğunu paramı alıp camı geri vermek istediğimi söyledim ama satılan mal geri alınmaz diyor bu konuda bir hakkım varmı bilgilendirirseniz çok sevinirim..

Ne yazık ki konu bilgim dışında. Sadece internet üzerinden yapılan alışverişlere yorum yapabilirim.

Mehmet gökkaya
25/05/2017 19:30

Merhaba ben 270 liralik 2 adet ürünü modaselvim denen firmadan aldım ürünleri kullanmadan beğenmeyip geri yolladim fakat 10 is gununu gectigi halde hala tarafima iade yapilmadi iade icin siraya eklendigimi soyleyip beni oyaliyorlar ne yapabilirim

Yasa gereği ürün iadeleri teslim alındıktan sonra 14 gün içinde iade gerçekleşmesi gerekmekte. Beklemenizde fayda var.

Furkan TOPCU
15/06/2017 13:55

Merhaba ben internet üzerinden bir firmadan cep telefonu aldım 2 yıl olan garanti süresi için de sıkıntı yaşadım ve garantiye gönderdim azami tamir süresi olan 20 iş günü içinde telefonumu göndermediler.Tuketici haklarına başvurdum ve para iadesi talep ettim ve beni haklı buldu mahkeme. Firmayı arayıp para iadesini talep ettim fakat bir üst mahkemeye taşıyıp telefonun kullanım bedelini ücretten düşeceklerini söylediler böyle bir hakları var mı?

Böyle bir talepte bulunma hakları elbette var. Sonucu ne olur bilemem ama.

funda yasemin satılmış
17/06/2017 14:03

Merhaba instagramdan bir x firmadan 3 bluz 120 lira verip aldım. fakat resimde gördüğüm bluzlardan çok farklı bir kumaş geldi. bana baştan iademiz yok demişlerdi fakat kumaş çok kötü iade etmek istediğimi söyledim. benimle laf dalaşına girdiler. üstelik faturamı da yollamadılar. kargoda düşmüştür dediler. faxını istedim. onada fax yok resim atarım dediler. bide üstüne tüketici hakem heyetine başvurucam dediğim için böyle yaparsanız faturanın resmini de yollamicam diye tehdit aldım. sizce başvuru yapıp iademi alabilir miyim

Karşınızdaki bir firmaysa yasal hakkınızı kullanabilirsiniz. Muhtemelen muhatabınız bir firma değil ne yazık ki. Her zaman her yerde yazıyorum aslında. Güven vermeyen kişilerden alışveriş yapılmaması gerektiğini ve bu konuda da Instagram’ın maalesef önayak olduğunu. Umarım sorun yaşamazsınız.

Sa altan abi benim kücuk kardesim bi siteden ralistik manken siparis etmis ve telefonuma msj geldi ptt ye ulastı die bende hic almadan geri gönderin dedim sonra bana normal bi cep telefonundan msj geldi işte ürünü gidip ordan almadiniz hakkinizda yasal işlem başlatilacaktir die bunun aslı varmı abi

🙂 sorun çıkmayacaktır endişe etmeyin. “Küçük kardeşinize” de söyleyin daha dikkatli olsun 🙂

Merhaba adem bey. Ben bir köşe takımı aldım ölçülerini istediğim gibi yaptırdım ama koltuk eve gelince tam bi hayal kırıklığı yaşadım hiç istediğim gibi olmadı ve ben bunu satıcıya söyledim bu böyle olmamış diye bi çare bulun dedim fikirde verdim ama ne değişim ne de iade almıyorlar. Bende tüketici hakkımı kullanmak istiyorum satıcıyada söyledim. Tüketici hakkım varmı bu sorun karşısında cevap verirseniz çok sevinirim şimdiden teşekkürler

Satış internet üzerinden gerçekleşmediği için yasal prosedür değişkenlik gösterebilir. İnternet üzerinden de olsa ölçüler sizin isteğinize göre yapıldığı için iade hakkınız ortadan kalkar ve firmanın insiyatifine kalırdı.

Iyi gunler adem bey ben internet üzerinden bi elbise gettrtdim fakat ürün üzerime olmadı degistirmek istiyorum ama faturasını kaybettim bana yardımcı olurlarmi

Merhbaba, evet olmaları gerekli.

FARUK YAVUZ
26/07/2017 17:37

Verilen süreler sadece iş günlerini mi kapsıyor?

Öyle bir ibare yok.

İyi akşamlar ben facebook üzerinden bir elbise satın aldım kapıda ödeme ile. Elbise geldi fakat dikişlerinde sorun var. Aldığım kişiye söyledim o da aracı ve firmaya bildirdiğini firmanın da ütülesin geçer dediğini söyledi. Ama ben iade etmek ve paramı geri almak istiyorum fakat 14 günü aştım o arada ikna ederim derken vakit kaybettim. Firma da artık ulaşmayayım diye numaramı engelledi ne yapmalıyım

SÜre dolmuş ve yasal hakkınızı kaybetmişsiniz. Mecburen tüketici derneklerine müracat etmelisiniz.

Merhaba, İnternet üzerinden Kanken çanta satın aldım, orginal olduğu e-mail ile teyit edilmesine rağmen olmadığını gördüm. Firma ‘nın dolandırıcı olduğu anlaşıldı. Şikayet edebilmek için yönlendirebileceğiniz bir başvuru noktası var mıdır? nereye şikayette bulunabiliriz.
http://kankenist.co/
Cevabınız için teşekkür ederim.

Merhaba ben ürünümü sipariş ettikten 7 gün sonra geldi. İade hakkım için 14 günüm. Bu süre benim siparişimden itibaren mi başlar bana teslim olduktan sonra mı

Teslimat sonrası başlıyor.

Adem Bey Selamlar,
Ben internet üzerinden, faturalı , ikinci el giyim / çanta / aksesuar gibi ürünler satıyorum. Ürünlerin varsa defolarını , yazı ve fotograf ile belirtiyorum. Müşterilerimin tüketici hakları nelerdir? ikinci el olduğu için iade ve değişim kabul etmemem mümkün müdür?

İyi çalışmalar, Keyifli Haftasonları

Yasada 2. el ya da 0 diye bir ayrım yok. Defoyu belirttiğiniz halde aynı defo yüzünden iadelerde hakem heyeti karar verebilir bence.

Merhaba kişiye özel ürünler yapıyorum .Vergiye tabi yasal sayfam var.Üzerlerinde isimlerinin yazdığı ürünleri annem öldü,kaza geçirdim vs sebeplerle almıyorlar.El emeği ile yapılan ürünler elimde kalıyor.Mahkemeye vermiş olsam sonuç alırmıyım.

Merhaba, evet alırsınız. Kişiye özel üretilen ürünlerde cayma ve iade sadece firmadan kaynaklı hatalarda kullanılabilir. Alıcı sebep belirtmeksizin iade hakkını kullanamaz.

Standart ürün yapan bir firmayım. Ama bu stardart ürünlerin sadece ölçüleri standart. Müşterinin isteğine göre renk alternatifini müşteri seçip ona göre firmam üretim yapmaktadır. Ürün hatası dışında müşterinin iade değişim gibi bir talebi haklı olabilir mi?

Kişiye özel çalışma yapılan ürünlerde cayma ve iade hakkı bulunmamakta. Tabi üreticiden kaynaklı bir hata yoksa.

Adem Bey merhaba,
İnstagram üzerinden bi kaşe mont aldım fakat beğenmedim. Ürünün satışını yapan butikte sadece iade yok dediği için ben cayma hakkımı kaybetmiş mi olurum acaba?

Faturanız varsa iade hakkınız da vardır diyebilirim.

İnternet üzerinden satılan ekran koruyucu ve kılıfı müşteri kırıp – Hasar verdikten sonra (ürünler hasarsız olarak teslim edilmiş) cayma hakkına başvurabilir mi ?

Eğer hasar verildiğini ispatlayabilirseniz başvuramazlar.

Merhaba Zebramo üzerinden bir ayakkabı sattı sıfır ve giyilmemiş ürün teslim alındıktan sonra alıcı ayakkabının biraz sıktığını söyledi bende hiç girilmediği için normal olduğunu zamanla açılabilecek olduğunu memnun kaldıysanız satışı onaylamasını rica ettim ve onayladı aradan 6 gün geçtikten sonra ayakkabıyı kullanmış olup ayakkabının koktuğunu değerinden fazla ücret ödediğini
iade etmek istediğini söyledi bu durumda satıcı olarak ne yapmam gerekiyor bilgi verirseniz çok mutlu olurum teşekkürler.

Yasa gereği iadeyi kabul etmeniz gerekli tabi ama ürün hasar gördüyse ya da itiraz etmek istiyorsanız tüketici dernekleriyle iletişime geçebilirsiniz.

Tuba okuroğlu
07/08/2018 09:00

Adem bey 2 gün önce Enza mağazasından koltuk aldım yarısını 3500₺ karttan çektiler ürün teslimi için 30 gün süre verdiler .koltuğu almaktan vazgeçip sözleşmeyi iptal etmek istiyorum…çektikleri parayı nasıl iade ederler?

Merhaba,
Sadece sanal ortamda gerçekleşen alışverişler için yorum yapmam doğru olacaktır. Tavsiyem size en yakın tüketici derneğine başvurmanız.

Mustafa Orkun cenker
14/08/2018 14:40

İnterntten yapılmış kredi kartı ödemelerinde iade mümkündür urun size teslim edilmesiyle cayma hakkı geçerli olup iade mümkündür karta yapılan tutar 3 iş günü içerisinde geri yüklenir eğer taksitli çekildiğinde ve ilk taksit alındıysa bir sonraki ekstrenizde + ve – olarak görünecektir

Detay paylaştığınız için teşekkür ederim.

mehmet yaşar
18/11/2018 02:50

merhaba.. n11.com üzerinde bir elektrikli süpürge aldım.. süpürge halının üzerinde çok zor ilerlediği için memnun kalmadık.iki gün sonra iade için geri gönderdim.. ama satıcı ambalajı açıldığı için iade talebimi reddetti. ne yapmam gerekiyor acaba..

Satıcıya göndermeden önce ulaşıp kendisine bilgi verdiniz mi? Yasa iade hakkınız olduğunu belirtiyor ancak sizin de yerine getirmeniz gereken bazı hususlar var. Tüm gereklilikleri yerine getirdiğinize inanıyorsanız tüketici derneklerine başvurabilirsiniz.

Fuat Akyol
20/11/2018 11:38

Müşteri nebulizatör satın alıyor ve malum bu solunum cihazı ürünü açıp deniyor sonra birinden başka marka alması tavsiyesi alıyor ve kullandığı ilacı haznesinde denediği ürünü iade etmek istiyor,bu tarz bir durumda bu ürünün hijyen sebebiyle alınamayacağı bilgisi müşteriye veriliyor fakat müşteri tüketici mahkemesine gidiyor fakat üründe herhangi bir kusur arıza söz konusu değil bu durumda yasa satıcıyıda korurmu acaba?

Hijyen zorunluluğu bulunan ürünlerde satıcının hakkı korunuyor.
Aslında bu konuda ilgili yasanın bence kanayan bir yarası var. İnsanlar ihtiyacı olmayan ürünleri keyfi olarak (masraf olmayacağını da düşünerek) satın alıp sonrasında iade edebiliyor. Yasa büyük oranda tüketiciyi koruyor ancak dürüst satıcıları da rahatsız eden açıkları olduğu bir gerçek.
Tekrar bir düzenleme gelirse şaşırmam.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir