Bir e-ticaret sitesi kurulurken ilk adımlardan biri kuşkusuz altyapı tercihi olmaktadır. (Diğer adımlar arasında alan adı seçimi, sektör tercihleri sayılabilir) Tecrübeli olan, bütçesi olan ya da bir e-ticaret danışmanı ile çalışan firmalar genellikle özel bir e-ticaret yazılımı tercih ederken ilk defa e-ticarete girecek olan firma ya da kişiler kiralık (diğer adıyla paket) bir e-ticaret yazılımı tercih edebiliyor.

Şahsi fikrim her 2 sistemle de yapılabileceği ancak burada en önemli etken beklentinin ne olduğu. Büyük yatırımların yapıldığı, beklentilerin büyük olduğu projelerde ben de özel bir e-ticaret yazılımı taraftarıyım ancak özellikle e-ticaret konusunda tecrübesi olmayan, beklentilerin henüz başlangıç aşamasında olduğu ya da pastadan pay almak olduğu projelerde paket yazılımlara yöneldiğim de olmuştur.

Ben genellikle bu hazır e-ticaret yazılımları arasında tecrübem sayesinde çok nadir kararsız kalırım. Genellikle öne çıkan farkları bildiğimden ya da daha önce deneyimlemiş tanıdıklarım aracılığı ile bilgi sahibi olduğumdan sorunları öngörme şansım da oluyor açıkçası. Biraz da sezgilerime güvendiğimi itiraf etmeliyim. Peki bir e-ticaret danışmanı ile çalışmayacaksanız ve kendini karar vermek istiyorsanız nelere dikkat etmelisiniz. Ben en popüler 3 e-ticaret yazılımını kendimce karşılaştırdım. İtiraz ettiğiniz bir nokta varsa  ya da yanlış bilgi verdiğimi düşünüyorsanız yorum yaparak yardımcı olabilirsiniz. Ben de bilgimi güncellemiş olurum bu sayede 🙂

Not: 3 pakette de en gelişmiş olan sürüm tercih edilmiştir.

Teknik Detaylar:

IdeasoftT-softTicimax
Hız
100/95100/98100/95
Tasarım Zenginliği
100/98100/80100/80
Sektörel Uygunluk
100/90100/90100/90
Mobil Uyumluluk
100/50100/50100/50
Esnek Tasarım Yapısı
100/90100/80100/80
Geliştirme Periyodu
100/95100/95100/95
Site İçi SEO Uyumluluğu
100/90100/95100/90
Entegrasyon Uyumluluğu
100/95100/95100/95

Tabloyu özetleyecek olursak;

 • Hız konusunda benim en beğendiğim yazılım T-soft. Bir kaç testten geçirdiğimde diğer 2 yazılımı geçti. Çok büyük farklar yok aslında ama 1 puan 1 puandır 🙂
 • Tasarım konusunda en çok seçenek Ideasoftta. Diğer 2 platform aynı sayıda hazır şablona sahip değil ne yazık ki.
 • Sektörel uygunluktan kastım aslında “her sektör için uygun mu?” sorusuna cevap vermekti. Tabi hazır yazılım oldukları için ne yazık ki tüm sektörlere uygun dememiz pek mümkün değil.
 • Mobil uyumluluk konusunda ise 3 yazılımı da açıkçası beğenmiyorum. Sabit şablonların dışına çıkmıyor olmaları ya da ek maliyetler oluştuğu takdirde başarılı olmalarından dolayı 3 sistem de sınıfta kaldı. Ayrıca 3 sistemde de responsive tasarım yok. (Kişiye özel hazırlanan tasarımlar hariç)
 • Tasarımlarla oynamak en sevdiğim işlemlerden. Geçmişte bu konuda Bilginet çok iyiydi ancak bu listede yer almıyor. Testlerimde en kolay oynanabilen ve HTML/CSS konusunda en esnek davranan Ideasoft oldu.
 • Her 3 firmada kendini sıkça geliştiriyor. Bu yüzden Geliştirme Periyotları bence yeterli.
 • Site içi SEO konusunda en doğru planlanmış olan T-soft görünüyor. Her ne kadar SEO kavramının tamamını kapsamasa da %30-%35 oranında bence etkili. Özellikle SEO URL yapılarını dikkate aldığımızda en düzgün görünen T-soft
 • Entegrasyon konusunda 3 firmada gayet başarılı. Hemen hemen her yazılım ve yapıyla entegre olabiliyor. Bu da beraberliği getiriyor 🙂

Diğer Detaylar:

IdeasoftT-softTicimax
Fiyat
100/100100/100100/100
Teknik Destek
100/95100/80100/80
Paketler Arasındaki  Farklar
100/90100/90100/90

Hadi bu tabloyu da özetleyelim;

 • Açıkçası fiyat konusunda çok yorum yapma taraftarı değilim. Firmaların vermiş oldukları hizmet için, fiyatları kendileri belirlemeliler. Satın alan kişiler değil.
 • Teknik destek konusunda Ideasoft her zaman favorim. Çoğunlukla telefonla sorun çözülmekte ve gerek duyulmadıkça ticket talep edilmiyor. Açılan ticketlar ise genelde hızlı yanıtlanıyor. Diğer 2 firmada aynı hızı göremedim. Şunu da belirtmek isterim diğer 2 firmamız yavaş demiyorum ancak bana Ideasoft daha hızlı dönüş yapmakta.
 • Satılan paketler arasında genelde pek bir fark göremedim. Olmazsa olmaz özellikler genelde standart paketlerde görünüyor. Bu da 3 firmamızın da iyi niyetli olduğunu düşünmeme yetti.

Son olarak yazıyı yazarken mümkün olduğu kadar objektif olmaya çalıştım. Tabi Ideasoft ile çok uzun zamandır çalışan firmalara hizmet veriyor olmam tarafsız olmak konusunda beni biraz zorladı ancak hak geçmediğini düşünüyorum.

Yorumları beklediğimi tekrar hatırlatır, bol kazançlar dilerim.

13 yorum. Yeni Yorum

Tahsin Can
27/12/2016 16:54

Adem hocam merhaba,

Sizi tebrik ediyorum gerçekten faydalı bir blog olmuş. Çok yararlandım ve bilgilerimi güncelledim.
Sizide beklerim hocam: http://www.klimaservis.com/

Adem hocam çok yararlı olmuş.Gerçekten çok işime yaradı teşekkürler.

Çok yararlı konu olmuş elinize sağlık

Çok yararlı bir makale olmuş Adem bey 🙂

Merhabalar. Geç olsa da bu keyifli yazıyı okuma şansım oldu. Ellerinize sağlık çok teşekkürler. Biz de yeni bir oluşum olarak bu alanda hizmet vermeye başladık. Dopigo’ya da bekleriz http://www.dopigo.com

İbrahim gurbuz
13/03/2017 10:42

http://www.dopigo.com entegre konusunda çok başarılı olacak bir proje ben çalışıyorum ciddi bir yol katediyorlar. Umarım devamı gelir

Merhabalar, biz de http://www.seyraesarp.com yaklaşık 2,5 yıl ideasoft ile çalıştıktan sonra sektörde önümüzdeki rakiplerimin daha çok tiicmax te olduğunu görerek ticimaxe geçtik, mobil uyumluluk konusunda ticimax in daha önde olduğunu düşünüyoruz.. Ama bu yazınızı geçişten önce okumak istedrdim.

Kenan Toprak
09/07/2017 16:25

ideasoftu bariz önde tutmuşsunuz ama hem paneli daha karışık ticimaxe göre.
Hem de ilk 100 müşterilerinden biri olan firmaya bile telefondan teknik destek verirken şu şekilde konuşmalar geçmekte
-müşteri: iyi günler xxxxx işlemini nasıl yapacağımı bulamadım, yardımcı olabilirmisiniz.
-ideasoft temsilcisi: iyi günler destek sayfamızda gerekli bilgiler yer almaktadır.
-müşteri: ilgli makalenizi okudum ancak bazı şeyleri eksik yazmışsınız sanırım nasıl yapılacağı yazmıyor.
-ideasoft temsilcisi: makalemizi dikkatle okuyunuz iyi günler ve çat telefon kapanır.

Ideasoft’la gönül bağım olduğunu zaten söylemiştim 🙂 Sevdiğim bir firmadır.
Yaşadığınız olayın münferit bir durum olduğunu düşünüyorum. Açıkçası yakıştıramadığım gibi daha önce böyle bir yaklaşımlarını da hiç duymadım. Enteresan.

volkan karyağdı
23/07/2017 23:37

Adem Bey makalenizi şimdi okudum. Paket program kullanıcısı olarak Çok aydınlatıcı ve yol gösterici buldum. E-ticarete yeni başlayacak girişimci arkadaşlar umarım paket program almadan önce bu makaleyi dikkatle okur ve sizin uzmanılığınızla yollarına devam ederler. Başarılarınızın devamını gönülden diliyorum.

Merhaba. RGSYazılım hakkında ne düşünüyorsunuz? Bu 3 firmaya alternatif olarak güzel bir seçenek olarak görüyorum sizin de yorumunuzu merak ediyorum doğrusu. 🙂

RGS kendini geliştiren bir firma. Ben de beğeniyorum yaptıkları işi ama karşılaştırma yaparken birbirlerine denk firmaları tercih etmem gerekti.
Müşteri sayıları, marka bilinirlikleri gibi değerleri göz önüne aldım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir