Webrazzi tarafından yayınlanan yazıya göre e-ticaret büyümesini sürdürüyor. Bilişim Sanayicileri Derneği (TÜBİSAD) “Türkiye e-Ticaret 2015 Pazar Büyüklüğü” raporunu paylaştı. Aylık 15 bin ve üzerinde ziyaretçiye sahip e-ticaret sitelerini değerlendirerek hazırlanan raporda B2B satışlar hariç tutulmuş, yani sadece B2C ve C2C işlemler kapsama alınmış. Dolayısı ile ziyaret sayısı düşük sitelerin verileri de bu raporda bulunmuyor.

tubisad-e-ticaret

Türkiye’de E-ticaret Pazar Büyüklüğü

Türkiye’deki e-ticaret pazarının geçen yıla oranla yüzde 31 arttığını belirten rapor pazarın 18,9 milyar TL’den 24,7 milyar TL’ye arttığını paylaşıyor. Online perakende, çok kanallı perakende, tatil ve seyahat sektörleri yüzde 31 ile 33 arasında büyürken, online yasal bahis yüzde 22 büyüme ile bu kategorilerin büyüme hızının altında kalmış.

TUBISAD E-ticaret Büyüklüğü

TUBISAD E-ticaret Büyüklüğü

Sitelere Bağlı Değişim

Sadece pazar hacmini değil, pazarda yer alan site sayılarını da paylaşan raporda dikkat çeken ayrıntılar da mevcut. Seyahat sektöründe 326 siteden 129 siteye düşen tatil ve seyahat kategorisi, pazarın büyümesine rağmen sitelerin azalması ile dikkat çekiyor.

Çok kanallı perakende kategorisinde ise seyahat kategorisine göre tam ters etki mevcut. Pazar 6,5 milyar TL’den 8,5 milyar TL’ye yükselirken e-ticaret sitesi sayısı da 272’den 385’e yükselmiş. Sadece online perakende satış yapan e-ticaret sitelerinde ise hafif bir küçülme söz konusu.

E-ticaret Sitelerinin Kategori Payları ve Site Sayıları

E-ticaret Sitelerinin Kategori Payları ve Site Sayıları

Kaynak: http://webrazzi.com/2016/06/03/turkiye-e-ticaret-pazari-buyuklugu-24-milyar-tl/

2 yorum. Yeni Yorum

Talha Salih
24/06/2016 05:18

Iyi gunler..
Iletisim sayfaniza baglanamiyorum. Hata 404 sayfa bulunamadi diyor. Ondan dolayi buradan Sizinle iletisime gecmek istedim.
Ben şu an Bilgisayar Mühendisliği 1.sınıf öğrencisiyim.
Bir hocamız tarafından bir rapor konusu verildi de, ben de onunla alakalı araştırma yaparken sitenizle karşılaştım. Sitenizde bulunan yazıları okudum fakat soruma tam bir cevap bulamadım. Bana bu hususta yardımcı olur musunuz?

Soru: Bir bankanın sitesine girdiğimde tarayıcı “bu site kendinden imzalı sertifika kullanıyor” şeklinde bir uyarı veriyor. Bu uyarıyı görmezden gelip hesap numaramı ve şifremi giriyorum. Sonrasında başka bir hesaba para aktarımı yapıyorum. Para gönderdiğim kişiyi telefonla arayıp sorduğumda para aktarımının sorunsuzca gerçekleştiğini öğreniyorum. Sonuç olarak bakıldığında bir tehlike var mıdır, sebebi nedir.?
Ne olur, yardımlarınızı bekliyorum..
Teşekkür ederim..

Sorunuzu mail olarak yanıtladım Talha Bey. Bilginize.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.