Bir e-ticaret sitesi sahibiyseniz, müşterilerinize sunmanız gereken pek çok alternatif bulunmalıdır. Bunlar ürün seçenekleri, site kullanımıyla ve bu yazıda anlatmaya çalışacağım ödeme yöntemleri gibi listelenebilir.

Ödeme yöntemlerinin bu kadar önemli olmasının altında bana göre ödeme seçeneklerinin çokluğu yatmakta. Öyle ki şu anda ülkemizde onlarca kredi kartı ve farklı ödeme yöntemleri bulunmakta. Dolayısı ile müşterileriniz bu ödeme yöntemlerinden birine ya da birden fazlasına sahip olabilir. Hal böyle olunca siz de müşterilerinizin ödeme seçeneği olmamasından dolayı alışverişten vazgeçmesini, ödeme yöntemlerinizi çoğaltarak engelleyebilirsiniz.

Kredi Kartı: Sanal POS

Sanal POS e-ticaretin ilk günlerinden beri kullanılıyor ve en popüler ödeme yöntemi olarak hayatına devam etmekte. E-ticaret sitenize sanal POS alabilmek için bankalar ile görüşmeli ve anlaşmaları gerçekleştirmeniz gerekmektedir. Eğer sitenizde 5 ayrı bankanın kredi kartına taksit sunmayı planlıyorsanız, bu 5 ayrı bankayla da başvuru ve anlaşmaları gerçekleştirmeni gerekmektedir.


Kredi Kartı: PayU

Son 3 yıldır ülkemizde en popüler kredi kartıyla satış imkanı sunan platform olarak hizmet vermekte. Sitenize 7 ayrı bankanın sanal posu hizmetini vermekte ve bir önceki seçenekte anlattığım sanal POS işlemlerini kolaylaştırmaktadır. PayU hakkında daha önce yazdığım yazıya Geç Kalınmış Bir Yazı: PayU adresinden ulaşabilirsiniz.


Kredi Kartı: Iyzico

PayU’nun Türkiye’deki tek rakibi sanıyorum Iyzico. Aynı şekilde Iyzico da siteniz için birden fazla sanal POS ile taksitli ya da tek çekim olarak ödeme alma imkanını sunmakta. İki platform arasındaki en büyük fark komisyon oranları diyebilirim.


PayPal

PayPal, dünyada en popüler ödeme yöntemlerinden sayılırken ülkemizde halen hakettiği değeri göremedi. Bunda en büyük etken, dünyada kullanıldığı pek çok ülkede PayPal hesabına para yatırıp, bu hesaptan ödeme yapılabilirken, ülkemizde bu özelliğin kapalı durumda olması sanıyorum. Ancak bu yine de hiç kullanılmadığı algısı oluşturmasın. Ülkemizde çok iyi bir genç kullanıcı kitlesine sahip.


Kapıda Ödeme

Kapıda nakit ya da kredi kartı ile ödeme sanıyorum tüketicilerin en sevdiği ödeme yöntemi. Eğer ürün beğenilmez ise ödeme yapılmaması bunda en büyük etken. Öte yandan satıcı firmalar için bir risk teşkil etse de müşterileriniz için bu ödeme yöntemini sitenizde aktif bulundurmakta yarar var. Tabi bu ödeme yöntemini sunabilmeniz için çalıştığınız kargo firmasının bu hizmeti veriyor olması ve anlaşmanızda da yer alması gibi bir zorunluluğu aklınızda bulundurmanızı öneririm.


Havale/EFT

En eski, en geleneksel ve en az sevilen ödeme yöntemi bence havale ya da EFT. Ürünler seçilmiş, adres girilmiş, sipariş tamamlanmış derken bir de banka hesabına girip, ödeme işlemini gerçekleştirmek bazen zor gelebiliyor. İnternet üzerinden alışverişin en büyük farkının hız olduğunu düşünürsek, havale ile ödemenin, bu hıza ayak uyduramadığını söylemek sanırım yanlış olmaz.

Bu yazıda da ödeme yöntemlerini genel olarak incelemiş olduk. Bazen en başta yazmam gereken yazıları çok sonradan yazdığımın farkındayım. Bunun için lütfen kusuruma bakmayın. Unuttuğum bir ödeme yöntemi varsa affola.

Bol kazançlar dilerim.

2 yorum. Yeni Yorum

ipara yıda buraya eklemekte yarar var.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir