E-ticaret her ne kadar para kazanmayı amaçlamak olsa da bu yeni nesil ticaret biçimine giren herkes maliyetleri minimum seviyesine çekmeyi planlar. Bu maliyetleri genellikle reklam, tanıtım gibi harcamaları kapsamasına rağmen pek çok ziyaretçim ve bana ulaşan kişiler tarafıma e-ticaret yazılımı için çıkacak maliyetin nasıl düşürülebileceğini sormakta.

Ben de bu kadar çok soru gelince ücretsiz e-ticaret yazılımlarını elimden geldiğince anlatmaya karar verdim.

 

Öncelikle şu konuda anlaşalım: Para Harcamadan Para Kazanmak Hayal Ürünüdür. Dolayısı ile ücretsiz yazılım kullansanız dahi yine de hiç harcama yapmayacağınızı düşünmemek gerekir.

Her ne kadar büyük projeler ve büyümeyi hedefleyen firma / kişiler için %100 tavsiye edemesem de kullanabileceğiniz pek çok ücretsiz e-ticaret yazılımı bulabilirsiniz. Hatta içinde bulunduğum projelerde bu yazılımlardan faydalanan firmalar da mevcut.  Ancak olduğu haliyle kullanan bir firma ile henüz karşılaşmadım.

Kısıtlı bütçesi olan ve küçük çaplı e-ticaret düşünen bir firma iseniz kullanmanızda kesinlikle bir sakınca olmadığını hatırlatmak isterim. Ancak yine de aklınızda bulundurmanız gereken birkaç husus var;

  1. Ücretsiz yazılımlar açık kaynak kodludur. Yani aynı sizin yaptığınız gibi art niyetli bir kişi de bu yazılımı indirip, içerisinde açık arayabilir.
  2. Ham halleriyle genellikle başarısız bir tasarıma ve işleve sahip oluyorlar. Haliyle az da olsa harcama yaparak daha esnek bir yapıya bürünmesini sağlamanız gerekebilir.
  3. Projeniz geniş çaplı ya da büyük bir kitleyi hedefleyen bir proje olacaksa bu yazılımları sadece çekirdek yapı oluşturması amacıyla kullanmanızı, üzerinde geliştirmeler yaparak kendinize özel bir yazılım haline getirmenizde fayda var.

Ücretsiz e-ticaret yazılımlarından OpenCart’ı incelemeye başlayalım:

Opencart E-ticaret Yazılımı

Opencart E-ticaret Yazılımı

İncelemelerim de gördüğüm kadarıyla ülkemizde en çok tercih edilen ücretsiz e-ticaret yazılımı Opencart. Bu kadar popüler olmasında sebep Türkçe destek veren pek çok ücretsiz forum ve firma olması sanıyorum. Ayrıca global çapta pek çok modül ve geliştirme de ücretli/ücretsiz olarak insanların hizmetine sunulmuş. Dolayısı ile de insanlar Opencart yazılımını ilk başta tercih edebiliyor.

Kullandığım projelerde Opencart beni en az zorlayan yazılım olmuştur. Modüllerin kurulumu, tema yüklemesi ve tema yazılımı oldukça basittir.

Opencart sitenize tema arıyorsanız binlerce başarılı tema bulmanız mümkün, ben de elimden geldiğince burada beğendiklerimi ve öne çıkanları paylaşmaya çalışıyorum zaten.

Birkaç hafta önce çıkardığı 2.0 versiyonu ile hem görsel hem de kullanım kolaylığı açısından oldukça gelişme gösterdiğini kabul etmek gerek.

Yeni versiyonunda admin paneline eklenen Son Olaylar bloğu, sağ üst köşede bulunan bildirim alanı gibi geliştirmeler şahsen çok hoşuma giden geliştirmeler ve beğendiğimi kabul etmeliyim.

Bununla beraber bazı sıkıntıları da mevcut tabi.

Örneğin, stokta 0’a düşen bir ürün yine de sepete atılabiliyor ve sepet ekranının üstüne küçük bir uyarı haricinde bir bilgi bulunmuyor. Dolayısı ile bu alanda HTML/CSS kodlaması ile geliştirme yapılması, hatta PHP bilginiz var ise düzenlemeler yapmanız gerekebilir.

Tek sayfada ödeme yaptırması müşteri açısından zaman kazandırsa da bolca kullanılan ajax eklentiler sıkı alışveriş sitelerinde donmalara ya da yazılım hatalarına sebep olabilmekte.

Son olarak teknik açıdan da bilgi vermesi amacıyla aşağıda bir inceleme listesi oluşturdum, incelemenizde fayda var.

Bol kazançlar dilerim.

1 yorum. Yeni Yorum

ibrahim_130
26/11/2015 15:31

Güzel bir paylaşım olmuş emeğiniz için teşekkürler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.