Yerli e-ticaret platformlarının güvenilirliğini ve gelişimini sağlayacak bir yapı ve bilgi sistemi kuruluyor. 6563 sayılı kanun kapsamında hazırlanacak tebliğ taslağı, sektörün görüşlerini bekliyor.

Bundan iki yıl önce kabul edilen ve bugüne dek her tür istenmeyen mesajın (e-posta, kısa mesaj vs.) düzenlenmesi ile kamuoyunda bilinen Elektronik Ticaretin Düzenlenmesi Hakkındaki 6563 no’lu kanun, Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’nın girişimi ile e-ticaret sitelerine ciddi bir düzenleme getirecek.

22 Eylül 2016 tarihinde hazırlanan tebliğ taslağı, son hâlini almak için sektörün görüşlerini bekliyor.

Taslak, bu hâliyle kanunlaşırsa, e-ticaret sektöründe görülecek değişiklikler şunlar olacak:

 

Alışverişte Sorun Yaşanırsa, Muhattap Bulma Derdi Ortadan Kalkacak.

e-ticaret-haber-2

Öncelikle e-ticaret siteleri kayıt altına alınacak. Böylece, özellikle adı sanı bilinmeyen e-ticaret platformlarının güvenilirliği sorgulanabilecek. Alışverişte sorun yaşanırsa, muhattap bulma derdi ortadan kalkacak. Kayıtlar 1 Haziran 2017’ye kadar tamamlanacak.

Şirketlerin MERSİS No ve Vergi Kimlik No Bildirmesi Zorunlu Olacak

Ticaret yapan gerçek kişilerin T.C. kimlik numarası ve vergi kimlik numarası, şirketlerin ise MERSİS no ve vergi kimlik no bildirmesi zorunlu olacak.

Bunun dışında KEP adresi, mobil uygulama ve alan adı, e-ticaretin türü, e-ticaret dışı ticari faaliyetler, mal ve hizmetlerin türü, ödeme yöntemleri de bildirilecek.

E-ticaretin E-devlet Üzerinden Ödenen Vergiler Hariç Gerçek Büyüklüğünü Görebileceğiz

e-ticaret-haber-3

Ülke genelinde e-ticaret istatistikleri oluşturulacak. Bu sayede e-ticaretin e-devlet üzerinden ödenen vergiler hariç gerçek büyüklüğünü görebileceğiz.

Bu verilerin BTK’nın Telekomünikasyon sektörü için hazırladığına benzer detaylı bir raporla sunulması, sektörün gelişmesi için son derece önemli olduğunu düşünüyoruz.

Bilgi Alışverişinin Merkezi www.eticaret.gov.tr Olacak

Henüz içerisinde bir içerik bulunmasa da, www.eticaret.gov.tr  adresinin bu bilgi alışverişinin merkezi olması planlanıyor. B2C, B2B, B2G, C2C başta olmak üzere her tür e-ticaret türü ve sektörün hacmini ve gelişimi ile ilgili bilgiler de burada yayımlanacak.

https://onedio.com/haber/e-ticarete-devlet-denetimi-geliyor-732876

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir