Bankalararası Kart Merkezi verilerine göre 2023’te e-ticaret 350 milyar TL’yi aşacak. Alışverişte internet kullanımının en yüksek olduğu sektör ise havayolu taşımacılığı.

E-ticaretin gelişimiyle ilgili düzenlenen basın toplantısında konuşan Bankalararası Kart Merkezi (BKM) Genel Müdürü Dr. Soner Canko, internet üzerinden kartla yapılan alışverişlerin 2012 yılını 30 milyar lira hacimle kapatmasının beklendiğini söyledi.

Bankalararası Kart Merkezi verilerine göre internet üzerinden yapılan alışverişler Türkiye’de son beş yılda yıllık bazda yüzde 50’nin üzerinde büyüme yakaladı.

Verilere göre 2012 yılında her 100 liralık alışverişin 9 liralık bölümü e-ticaret olarak gerçekleşti. 2008 yılında 143 lira olan işlem başına ortalama tutar ise 2012’de 193 liraya ulaştı.

BKM’nin verilerine göre, sektörler içinde “havayolu harcamaları”, internet kullanımının en yüksek olduğu sektör olarak ilk sırada yer aldı. Havayolu harcamalarının yüzde 90’lık bölümü internet üzerinden gerçekleşti.

2012 başından Ekim ayı sonuna kadar olan dönemde, internetten yapılan kartlı ödemelerin sektörel payı ise şöyle: Seyahat acenteleri yüzde 44, sigorta yüzde 36, hizmet yüzde 30, kulüp ve dernekler yüzde 23, doğrudan pazarlama yüzde 15, elektronik ve bilgisayar alımları yüzde 14.

Kaynak: http://www.cnbce.com/haberler/ekonomi/e-ticaret-hacmi-30-milyar-liraya-yaklasti

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.