Bu yazıyı geçmişte kurulumu ve yönetimini aldığım bir e-ticaret sitesinin ilk yılında nasıl bir yol izlediğimizi göstermek amacıyla hazırladım. Yazı dizisi şeklinde ilerlemeyi planladığımı ve her ay detaylı bir şekilde yapılan işlemleri anlatmaya çalıştım. Ne yazık ki firma ile yaptığım anlaşma gereği isim veremeyeceğim ama umuyorum yakın zamanda sektöründe hemen hemen herkesin bildiği bir e-ticaret sitesi olacaktır.
Yeni e-ticaret sitesi sahiplerine yardımcı olabilmesi dileğiyle.

3. Ay

3. ayı yazmayı unutmuşum ve kimse de bana hatırlatmamış. 🙂 Bu ayın son günlerinde farkettiğim bu eksik yazıyı hemen notlarıma bakarak neler yaptığımızı özetlemeye çalışayım. (Enteresan olan bu yazı dizisinin okunması fena değil ama nedense kimsenin devamını sormaması.) 1 hafta içinde 4. ayın yazısını hazırlamam gerekecek şimdi 🙂

 

  1. Hafta: İlk 2 ay hazırlık ile geçtiğinden 3. ay nispeten daha hazır olduğumuz ve çalışmaya daha fazla zaman ayırabildiğimiz ay oldu. Zaten bundan sonraki aylar da muhtemelen daha az efor sarfedeceğiz.  İlk hafta daha fazla üyeye ulaşmak için bir kampanya kurguladık ve bu kampanyanın duyurulmasını sağlamaya çalıştık. Her üyeye hediye puan ya da ilk alışverişine özel hediye gönderme fikrinden yola çıkıp, her üyeye ilk alışverişinde hem ekstra puan hem de ufak bir hediye gönderme şeklinde kampanyayı hazırladık.
  2. Hafta: Yine daha çok ürün tedariği ve ürün girişleri üzerine çalışmalar yaptık. XML ile sağladığımız tedariklerde ürünlere kişisel yorumlar katmaya çalıştık ve fena da olmadı. Hem ürün açıklamalarına özgünlük kattı hem de editörümüz için eğlenceli bir iş çıktı. Her gün seçtiğimiz 10 ürünü inceleyip yorumluyoruz. Çok keyifli, tavsiye ederim kesinlikle.
  3. Hafta: Ürün tedariği sağlarken aynı ürünü tedarik eden pek çok firma ile karşılaştık. Bu yüzden sistemde kendimizce bir geliştirme göstererek her ürünün alış fiyatlarını farklı bir fiyat tipine tanımladık. Böylece ürün siparişlerinde hangi tedarikçimiz daha uygun bir fiyat veriyorsa o tedarikçiden ürün temin etmeyi hedefledik.
  4. Hafta: Müşteri sayımız artmaay devam ediyor ancak beklenen seviyeye halen ulaşamadı. Benim hedefim günlük 50-100 arası üye yakalamak iken henüz maksimum 10 üyeye ulaşabildik. Bu da reklam çalışmalarımız tekrar gözden geçirmemiz gerektiğini gösterdi. Hızlıca Google Adwords, Facebook ve Instagram reklamlarını yenileyip, daha dikkat çekici grafiklerle değiştirdik. Gelişmeleri ilerleyen günlerde göreceğiz.

Bu yazı nispeten daha kısa oldu ancak hem zaman darlığı hem de iş yoğunluğum var. Daha müsait bir zamanda yazıyı tekrar elden geçiririm. Bol kazançlar dilerim.

Hedef: Müşteri sayısının her geçen gün yükselen bir grafikle arttırılması

Sonuç: Başarılı

2 yorum. Yeni Yorum

deneyimlerinizi paylaşmanız gayet güzel olmuş. heyecanla okuyorum. Kullandıgınız alt yapıyı çok merak ettim. sosyal paylaşım kanallarına herkesin yaptıgı gibi sahte kullanıcı çektiniz mi bu da merak duygusu.

Altyapı kiralık yazılım firmalarından biriydi. İsim vermek istemiyorum çünkü bu defa reklam yapıyorsunuz diye mailler geliyor 🙂 Ama en bilinen firmalardan biri. Sosyal medya ayağında illegal hiçbir yöntem kullanmadık.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.