E-ticaret’in dev ismi Amazon, Türkiye ve Amerika arasında yaşanan gerilimin ülkemizdeki yansımalarından çekindiği için Türkiye pazarına giriş fikrini bir süre askıya aldı.

Bildiğiniz üzere ülkemizde online alışverişinin popülerleşmesiyle birlikte Amazon, eBay ve Alibaba gibi e-ticaret’in dev isimleri yavaş yavaş Türkiye’ye yatırım yapmak için hazırlıklara başladı. Bu hazırlıklıklar adına en güçlü adımı atan Amazon, şimdiden İstanbul/Levent’te ilk ofisini açmış durumda.

Normal şartlarda bayramdan hemen sonra, 28 Ağustos tarihinde resmi olarak görevine başlaması planlanan ofis, Türkiye ve Amerika arasında yükselen tansiyon nedeniyle göreve başlangıç gününü tekrar gözden geçirmeye karar verdi. Bu erteleme fikrinin arkasında ise ülkemizde hızla yükselen Amerikan ürünlerine dair boykot eylemleri var. Söz konusu eylemlerin en medyatiğini aşağıdaki bağlantı yoluyla inceleyebilirsiniz.

Amazon yetkileri: “iPhone’ların balyozlarla kırıldığı, Amerikan markalarına karşı toplumdaki tepkilerin arttığı bir dönemde Türkiye’ye pazarına girmek doğru olmaz.” düşüncesiyle yeni açılış tarihini eylül sonu ya da ekim başı gibi bir tarihe çekmiş durumda.

Toparlamak gerekirse, başta Amazon olmak üzere e-ticaretin diğer devleri hala Türkiye pazarını son derece değerli buluyor. Yakın bir gelecekte gecikmeli de olsa bahsi geçen popüler e-ticaret platformlarının ülkemizde daha kaliteli bir şekilde hizmet vereceğini öngörebiliriz.

Kaynak: https://www.webtekno.com/amazon-turkiye-pazarina-girmeyi-erteliyor-sebebi-balyozla-kirilan-iphone-lar-h52213.html

Kişisel Yorumum: Daha önce de birkaç defa aynı şekilde Türkiye’ye girişini erteleyen Amazon yine şaşırtmadı. Her ne kadar bu defa gerçekçi bir sebep gibi görünse de ülkemizde hal-i hazırda Gittigidiyor’da bir Amerikan kuruluşu e-Bay tarafından satın alınmış durumda.

Dolayısı ile bu kadar çekingen davranılması sanki bu kararın arkasında farklı sebepler varmış gibi görünmesine neden oluyor. En azından ben böyle algıladım.

2 yorum. Yeni Yorum

Acaba amazon için Türkiye’ pazar kalmamış olabilirmi?

Pazar her zaman pazardır. Yeter ki doğru yerde durulsun 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.